» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

SÖZLEŞMELİ MEMURA MAZERET İZNİ MÜJDESİ

A+  A- SÖZLEŞMELİ MEMURA MAZERET İZNİ MÜJDESİ

Türk Sağlık-Sen tarafından açılan davada mahkeme, sözleşmeli memura mazeret izni hakkı verdi.

Türk Sağlık-Sen tarafından açılan davada mahkeme, sözleşmeli memura mazeret izni hakkı verdi. Dava sonucunda, sözleşmeli memurun bakmakla yükümlü olduğu aile bireyleri için il dışında geçirilen günler de mazeret izni kapsamına alındı.

Türk Sağlık-Sen üyesi bir personelin, bakmakla yükümlü olduğu çocuğunun tedavisi için sevkli olarak il dışına çıkmasına rağmen il dışında geçirdiği günlerin yıllık izninden düşürülmesi üzerine, sendika tarafından dava açıldı.

Türk Sağlık-Sen’in açtığı davayı görüşen Sivas İdare Mahkemesi, sözleşmeli personelin izinlerinin yıllık izin, hastalık izni, doğum izni, şua izni, doğum ve ölüme bağlı mazeret izni olarak Bakanlar Kurulu kararı ile düzenlendiğini belirtti.

Mahkeme kararında, sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslarda hüküm bulunmayan hallerde, 4-b’li personelin 657 sayılı Kanun hükümlerine tabi olduğu vurgulandı. Davacının, kabul edilebilir bir mazereti olduğunun altını çizen mahkeme, 657 sayılı Kanun’un 104. maddesi uyarınca personelin çocuğunun tedavisi için il dışında bulunduğu günlerin, mazeret izni kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine hükmetti.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 30 Mart 2010 tarihinde eklenmiştir. "SÖZLEŞMELİ MEMURA MAZERET İZNİ MÜJDESİ" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
2