SÖZLEŞMELİ MEMURA MAZERET İZNİ MÜJDESİ

Türk Sağlık-Sen tarafından açılan davada mahkeme, sözleşmeli memura mazeret izni hakkı verdi.

Türk Sağlık-Sen tarafından açılan davada mahkeme, sözleşmeli memura mazeret izni hakkı verdi. Dava sonucunda, sözleşmeli memurun bakmakla yükümlü olduğu aile bireyleri için il dışında geçirilen günler de mazeret izni kapsamına alındı.

Türk Sağlık-Sen üyesi bir personelin, bakmakla yükümlü olduğu çocuğunun tedavisi için sevkli olarak il dışına çıkmasına rağmen il dışında geçirdiği günlerin yıllık izninden düşürülmesi üzerine, sendika tarafından dava açıldı.

Türk Sağlık-Sen’in açtığı davayı görüşen Sivas İdare Mahkemesi, sözleşmeli personelin izinlerinin yıllık izin, hastalık izni, doğum izni, şua izni, doğum ve ölüme bağlı mazeret izni olarak Bakanlar Kurulu kararı ile düzenlendiğini belirtti.

Mahkeme kararında, sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslarda hüküm bulunmayan hallerde, 4-b’li personelin 657 sayılı Kanun hükümlerine tabi olduğu vurgulandı. Davacının, kabul edilebilir bir mazereti olduğunun altını çizen mahkeme, 657 sayılı Kanun’un 104. maddesi uyarınca personelin çocuğunun tedavisi için il dışında bulunduğu günlerin, mazeret izni kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine hükmetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.