» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Sözleşmeli Memura Tayin Hakkı

A+  A- Sözleşmeli Memura Tayin Hakkı

Eşi kadrolu işçi olan sözleşmeli personelin il içi tayin isteyebilme hakkı doğdu. Bir sendikanın Sivas İmranlı ilçesinde ebe olarak görev yapan bir üyesinin Sivas merkezde görevli işçi eşinin yanına tayin talebinin reddedilmesi üzerine açılan davada, mahkeme tayin talebinin kabul edilmesi gerektiğine karar verdi.

Mahkeme kararında tayin talebi reddedilen ebenin eşinin TCDD’ye bağlı bir şirkette kadrolu işçi olarak çalıştığı, İmranlı ilçesinde çalışabileceği bir kadronun bulunmadığı belirtildi.

İdare tarafından davacının atanmak istediği Sivas merkezde boş kadro bulunmadığına ilişkin bilgi ve belge sunulmadığından, atama işleminin reddedilmesinde hukuka uyarlılığın bulunmadığına dikkat çekildi. Tayin talebinin reddedilme işleminin iptaline karar verildi.

Mahkeme kararı ile ilgili bir değerlendirme yapan sendika, “Yaptığımız ankette sözleşmeli personellerin yüzde 84’ünün işi nedeniyle ailesinden ayrı yaşadığı ortaya çıkmıştır. Ortada böyle bir trajedi varken hukuki engel olmadığı halde il içi tayinlerinde bile engel çıkarılması kabul edilemezdir. Kazandığımız bu dava ile eşi kadrolu işçi olan sözleşmeli personelin il içi tayin hakkının yasal bir hak olduğunu kanıtlamış olduk. Hükümet artık sözleşmelilerin sesini duymalı, tayinlerdeki tüm sınırlamaları kaldırılmalı ve 300 bin sözleşmeli memurun tek beklentisi olan kadroya onları kavuşturmalıdır.” dedi.

egitimgazetesi
Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 29 Aralık 2010 tarihinde eklenmiştir. "Sözleşmeli Memura Tayin Hakkı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8