» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Sözleşmeli Öğretmene Yolluk

A+  A- Sözleşmeli Öğretmene Yolluk

Sözleşmeli öğretmene yolluk verilir mi? Milli Eğitim Bakanlığı bu soruya “Danıştay 5’inci Dairesinin 2010/1683 esas sayılı kararı üzerine Maliye Bakanlığınca yeni bir düzenlemenin henüz yapılmamış olması nedeniyle, Maliye Bakanlığınca yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar sözleşmeli personele sürekli göreve ilişkin harcırah ödenemeyeceği değerlendirilmektedir.” şeklinde yanıt vermektedir.

657 sayılı Yasanın 4-b maddesi uyarınca sözleşmeli öğretmen olarak görev yapan bir öğretmenin Van ilinden Bursa iline eş durumu özrü ile yer değiştirmesinin ardından talep ettiği harcırahın ödenmemesi üzerine açtığı idari davada iptal kararı verilmiştir.

Dava sonucunda, görev yeri değişen sözleşmeli personele bu esnada katlandığı zorunlu giderlerin karşılığı olarak yolluk ödenmesi gerektiği ve bunun aksi yönünde bir düzenlemenin sözleşme metinlerinde yer alamayacağı belirtilmiştir.

657 sayılı Yasanın 4-b maddesi uyarınca sözleşmeli öğretmen olarak çalışan ve özür durumu tayini ile görev yeri değişikliği yapan personelin yolluk alabilmesi için öncelikle kurumuna yolluk talebini ileten bir dilekçe ile başvurması gerekmektedir.

Başvurusu reddedilen sözleşmeli öğretmenin red kararına dava açma hakkı doğacaktır. Red cevabının ardından yasal süre de gözetilerek idare mahkemelerinde dava açılabilir.

Sözleşmeli öğretmen özür durumu yolluk talep dilekçesi aşağıda verilmiştir.

……………….. Müdürlüğü’ne

………….. tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde ilan edilen ve tarafıma ait Sözleşmeli Özür gurubu yer değiştirme işlemine göre okulunuza atanmış bulunuyorum.

Yer değiştirme öncesi ……….. İli, ……….. ilçesi ………….. Okulu’nda görev yapmaktaydım. Görev yerimin değişmesi nedeniyle taşınma ve ulaşım giderlerime karşılık tarafıma yolluk ücreti tahakkuk ettirilmesi için gereğini arz ederim.

Adres:

TarihAd-soyad
İmza

Ek: Atama Kararnamem

——————

Sözleşmeli Öğretmen Yolluk Dava Örneği yazının devamında verilmiştir.

1 2

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 24 Şubat 2011 tarihinde eklenmiştir. "Sözleşmeli Öğretmene Yolluk" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5