» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Sözleşmeli Öğretmenin Sözleşmesi Feshedildi

A+  A- Sözleşmeli Öğretmenin Sözleşmesi Feshedildi

Sözleşmeli öğretmenliği uygulamaya koyanlar her zaman “sözleşmeli ve kadrolu öğretmen arasında fark yok, hatta sözleşmeli öğretmen daha avantajlı durumda” dedi durdu. Sözleşmelilik okullarımızda genellikle bazı! “kadrolu” öğretmenler tarafından ısrarla savunulmaya devam edilmekte.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olay, sözleşmeli öğretmenliğin yüzlerce olumsuz yönünden birini ortaya koydu. Bir sözleşmeli öğretmen beynindeki tümörle mücadele ederken, aldığı raporlardan dolayı sözleşmesi feshedildi.

Söz konusu olayın gelişimi aşağıda aktarılmıştır.

Sözleşmeli öğretmen Elif Aybaç Işık, beynindeki tümörün teşhisi için hastane hastane dolaşırken toplam 40 gün rapor alınca sözleşmesi feshedildi.

Elif Aybaç Aşık, Sultangazi ilçesi Melahat Öztoprak İlköğretim Okulu’nda sözleşmeli öğretmen olarak görev yapıyordu. Rahatsızlanınca teşhis için hastane hastane dolaştı. Bazı doktorlar “migren”, bazı doktorlar “orta kulak iltihabı” teşhisi koydu. En sonunda Elif öğretmenin beyninde bir tümör olduğu ortaya çıktı.

Teşhis için dolaşılırken, tümor Elif öğretmenin gözüne de sıçradı, kısmi felç geçirdi.

Daha sonra tedavisini tamamlayarak “çalışabilir” kâğıdı aldı ve okuluna döndü. Fakat okul yöneticileri ona sözleşmesinin feshedildiğini bildirdi. Çünkü Elif öğretmen tedavi için dolaşırken toplam 40 günlük rapor almıştı, fakat kanuna göre 4B kapsamındaki sözleşmeli çalışanlar, hastalıkları ne olursa olsun, 30 günden fazla rapor alamıyordu.

Bu karara karşı istanbul 3. İdare Mahkemesi’ne avukatı tarafından yapılan itiraz ise reddedildi.

Elif öğretmen yaşadıklarını şöyle anlattı: “Celal Bayar Üniversitesi, Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldum. KPSS’de sınav sonrası atanamadığım için aynı yıl Yalova’da sözleşmeli öğretmen olarak çalışmaya başladım. Bir yıl sonra, 2007′nin aralık ayında İstanbul Sultangazi Melahat Öztoprak İlköğretim Okulu’na 4B kapsamında sözleşmeli olarak atandım. 2010 eğitim yılının ikinci döneminde sadece bir hafta okula gidebildim. Rahatsızlığımın teşhisi için çeşitli hastanelere gittim. Farklı farklı teşhisler konuldu. Daha sonra MR çekildi ve tümörü buldular. Tümor gözüme de saldırmış ve o yüzden göz felci geçirdim. Daha sonra tedavi gördüm. Tümor iyi huylu olduğu için iyileştim. Hastaneden ‘Çalışabilir’ raporu da aldım. 30 günden fazla yani 40 gün rapor aldığım için sözleşmem 12 Şubat 2010 tarihi itibariyle feshedildi.”

Çok özledim

13 Temmuz’da SGK güvencesi kesilen Işık 25 Temmuz’da evlenmiş. Işık, “İyi ki evlenmişim. Evlendiğim için eşimin Bağkur’undan faydalanıyorum. 28 Temmuz’da tekrar rahatsızlandım. Bir ay hastanede yattım. 20 gün fizik tedavi gördüm, şimdi iyiyim, çalışmamı engelleyecek bir durum yok. Öğrencilerimi çok özledim” diyor.

Haber Kaynak: Milliyet
Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 9 Ekim 2010 tarihinde eklenmiştir. "Sözleşmeli Öğretmenin Sözleşmesi Feshedildi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. nalan

    değerli meslektaşıma geçmiş olsun diyor ve görevine geri dönebilmesini ümit ediyorum.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6