SÖZLEŞMELİLER 70 BİN BALON PATLATACAK

Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmelerini öngören yasa tasarısının gecikmesi, on binlerce öğretmeni tedirgin etti. Kendilerini “sözleşmeli köle” olarak nitelendirilen, sözleşmeli öğretmenler, 5 Temmuz’da MEB önünde 70 bin balon patlatacaklarını açıkladılar. Neden 70 bin? Çünkü MEB’in elinde 70 bin sözleşmeli öğretmen kadrosu bulunuyor.

Sözleşmeli öğretmenler, bu konuda verilen sözleri ve gelişmeleri bakın nasıl anlatıyorlar:

Verilen sözlere ne oldu?

* Bakan Çubukçu, 13 Mart 2010 tarihinde yaptığı açıklamada, kadroya geçiş taslağının hazır olduğunu, Maliye Bakanlığı’ndan onay alındığını ve ilk Bakanlar Kurulu toplantısında onaylanıp, TBMM’ye geleceğini, nisan ya da haziran ayında da yasalaşıp, uygulamanın başlayacağını ifade etti.

* Milli Eğitim eski Bakanı Hüseyin Çelik, 27 Aralık 2008’de kadro sözü verdi ve Temmuz 2009’da kadroya geçişlerin başlayacağını söyledi.

* Çubukçu, eğitim sendikalarına, kadroya geçişin 2009’un Kasım ayına yetişeceğini hatırlattı.

* Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi Edinme Birimi ve AK Parti İletişim Merkezi konu ile ilgili olarak kadroya geçişin 2009’da uygulanmaya başlanacağını duyurdu.

* Sözleşmeli öğretmenler olarak en çok merak ettiğimiz soru: Kadroya Geçiş Taslağı hazır , Maliye Bakanlığı’ndan onay alındığına ve kadrolu öğretmenlerle maliyetimiz aynı olduğuna göre kadroya geçmek için neyi bekliyoruz? Bu süreci uzatmanın kime ne faydası var?

Bizler artık defalarca verilen ve tutulmayan sözler değil; yaz tatiline kadrolu olarak girmek istiyor, ailelerimize kadrolu olarak sarılmak istiyoruz. Bu sürec uzadıkça bunalıma giriyoruz. Bu da huzursuz bir eğitim süreci yaşanmasına neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.