» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

SÖZLEŞMELİLERİ SEVİNDİRECEK KARAR

A+  A- SÖZLEŞMELİLERİ SEVİNDİRECEK KARAR

Danıştay üniversitelerde görev yapan sözleşmelileri sevindirecek bir karara imza attı.

Verilen kararla üniversitelerde görev yapan sözleşmeli personelin herhangi bir sebep gösterilmeden işten çıkarılması hükmü iptal edildi. Danıştay ayrıca, üniversite hastanelerindeki sözleşmelilerin mesai saatleri dışında ve tatil günlerinde karşılıksız olarak çalışmalarına yönelik hükümleri iptal etti.

Danıştay 12. Dairesi’nin kararında; Anayasa’daki zorla çalıştırma yasağına atıfta bulunularak, idareye sebep göstermeksizin fesih hakkı tanıyan hükmün sözleşmeli personel bakımından çalışma güven ve huzurunu bozabilecek nitelikte olduğuna vurgu yapıldı. Kararda fazla çalışmanın karşılığında herhangi bir ek ücret talep edilememesinin memurlar gibi asli ve sürekli görevleri yerine getiren sözleşmeli personel açısından olumsuz sonuçlar doğmasına sebep olacağı ifade edildi.

1 2

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 30 Mart 2010 tarihinde eklenmiştir. "SÖZLEŞMELİLERİ SEVİNDİRECEK KARAR" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5