Sözleşmeliye Bir Kadro Sözü Daha…

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Başbakan Erdoğan’ın da açıkladığı sözleşmeli personelin kadroya alınması konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Dün olmadı, bugün de değil, ama nasipse seçimden sonra, inşallah…

Biz yaza yaza yorulduk ama birileri söz vermeye yorulmuyor. Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi de, verilen diğer tüm sözler gibi seçim sonrasına bırakıldı. Daha önce Anayasa değişikliği, ek derse ve maaşa zam, çeşitli iyileştirmeler gibi sözler veren hükümet şimdi de “kadro sözünü” seçim sonrasına bıraktı.

Sözleşmeliliği icat edenler, seçim sonrasında sözleşmelileri kadroya alacaklarını açıkladı.

Çelik’le yapılan söyleşi;

Sayın Çelik, siz eski Milli Eğitim Bakanısınız, sizin bakanlığınız döneminden bu yana sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması söz konusu ancak bu hala gerçekleşmedi. Başbakanın da seçim beyannamesinde böyle bir taahhüdü vardı. Bu konuda hükümetin adımı ne olacak?

Ben Milli Eğitim Bakanlığım esnasında bu sorunu çözeceğim diye bir plan açıklamıştım. Ben bakanlıktan ayrıldıktan sonra yeni Milli Eğitim Bakanı Nimet Hanım da bu konuya sahip çıkmıştı. Ama o dönem maalesef Milli Eğitim Bakanlığı, Başbakanlık, Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye arasındaki yazışmalar ve diğer kurumların devreye girmesiyle bu iş gecikti. Fakat ben bu konunun mutlaka çözüleceğini ve bunu Başbakanımızla paylaşacağımı bir çok kez televizyon programlarında söyledim ve bu konuyu Sayın Başbakanla paylaştım.

Sayın Başbakanımız da sözleşmeli personelin kadroya alınacağına dair taahhütte bulundu. Yani Başbakan’ın ağzından, en yetkili ağızdan bu meselenin çözüleceği, 4-B’li sözleşmeli öğretmen, sadece öğretmen değil tabiki diğer kurumlarda da sözleşmeli personel var, hepsinin kadroya alınacağına dair söz verdi.

Peki bu konudaki süreç nasıl işleyecek?

Şimdi bu kanun hükmünde kararnameyle de yapılabilir, kanunla da yapılabilir. Yani açıkcası seçimden önce geçeceğini sanmıyorum çünkü bütün bakanlar arazide seçim çalışmasındalar ama seçimden sonra kurulacak olan hükümet bunu hemen kanun hükmünde kararnameyle de çözebilir ya da meclisin açılmasını bekleyerek kanun yapılarak da çözülebilir.

Her nasıl olursa olsun, biz bunu birinci ağızdan çözeceğimize dair kamuoyuna taahütte bulunduk. Şu an Başbakanlık müsteşarının koordinasyonunda bu konu detaylı bir şekilde çalışılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığında sözleşmeli personel var, tüm bunlara kalıcı ve köklü bir çözüm bulabilmek amacıyla çalışma yapılıyor.

Ben bürokrasi adına üretilen formülü şu an şu olacak diye söyleyemem ama şunu söyleyebilirim bu konu halledilecek. -egitimgazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.