» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Sözleşmeliye Seçim Öncesi Yine Kadro

A+  A- Sözleşmeliye Seçim Öncesi Yine Kadro

Çubukçu, 3 yıl çalışan sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirileceği açıkladı. Sözleşmeli öğretmenlere Bakan Nimet Çubukçu’dan “müjde” geldi fakat sözleşmeliler kadro sözüne inanmıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Haziran‘daki atamalar için yayımladığı “Öğretmenlik İçin Başvuru ve Atama Kılavuzu”nda Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun öğretmen adaylarına hitaben yazdığı yazıda; “Halen sözleşmeli öğretmen olarak fiilen görev yapanlardan 3 yıllık çalışma sürelerini tamamlayanların bir takvim çerçevesinde kadrolu öğretmenliğe geçirilme çalışmalarımız da hızla devam ediyor” ifadesi dikkat çekti.

Seçim Yatırımı Değerlendirmesi

Sözleşmeli öğretmenler ise referandum ve her seçim öncesi sözleşmelilere verilen bu müjdelerden sıkıldıklarını belirterek, “sözleşmelilerin kadroya geçirilme çalışmalarının” nedense bir türlü sonlandırılamadığına dikkat çekti.

Sözleşmeliler Kadroya Geçirilecek mi?

Bizim değerlendirmelerimize göre sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi gibi bir durum fazla olası görünmüyor.

Daha önce, bu konuda son sözü söyleyecek kişilerden biri olan MEB Personel Genel Müdürü Necmettin YALÇIN, eğitimin yol haritasının şekillendirildiği 18. Milli Eğitim Şurası‘nda yaptığı konuşmada “Sözleşmeli öğretmenleri kadroya geçirmek gibi bir durum söz konusu değil” açıklamasını yapmıştı.

Şura’da, sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili eleştirileri yanıtlayan Necmettin YALÇIN, bunun bir istihdam şekli olduğunu söylemiş ve (o süreçte) MEB de 69 bin 200 sözleşmeli öğretmenin görev yaptığını belirtmişti. Bu duruma dayanak olarak ta “AB ülkelerinin çoğunda, ABD de sözleşmeli statüde çalışan personel bulunduğunu” söylemişti.

Sözleşmeliler Ne Zaman Kadroya Geçirilecek?

Yalçın, Şura’daki açıklamasında sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ile ilgili bir kanun taslağının Başbakanlığa sunulduğunu ancak bunun “yasalaşmasının zor göründüğünü” belirtmişti.

Recep Akdağ da Sözleşmeliye Kadro Yok Dedi

Hükümet’in önemli ve yetkili kişilerinden biri olan Sağlık Bakanı Recep Akdağ da “Sözleşmeli personelin kadrolu personel statüsüne alınmasına yönelik bir çalışmamız bulunmamaktadır” açıklamasını yapmıştı.

Daha Önce Verilen Kadro Sözü

Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, defalarca “artık sözleşmeli öğretmen alımı yapmayacağız, mevcut sözleşmelileri kadroya geçireceğiz” açıklamalarında bulunmuş, fakat şu ana kadar verdiği sözü yerine getirmemişti.

Sık sık öğretmenlere çeşitli bahanelerle etik kurallarını ve öğretmenlik mesleğinin ilkelerini anlatan Çubukçu’ya “daha önce verdiği sözleri” hatırlatmayı bir görev biliriz.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 14 Mayıs 2011 tarihinde eklenmiştir. "Sözleşmeliye Seçim Öncesi Yine Kadro" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. Meliha

    ana.ünv.iktisat böl. lisans mezunuyum. 4 yıldan beri milli eğitim yararına ücretli öğret.olarak çalıştım kurum içerisine kadrolu memur olrak alınabilirmiyiz

  2. gökhan

    kadroya geçeceğimize eminiz bütün sözleşmeliler olarak (!).

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7