Sözlü Sınavda Skandal İddiası

Milli Eğitim Bakanlığı‘nın yayımladığı, sınava dayalı müdür atamaları kapsamındaki sözlü sınav sonuçlarına tepkiler gelmeye devam ediyor.

Sözlü sınavın kayıt altına alınmamış olması, puanların objektif olmayan kriterlere göre verilmesi, puan verilirken adayların sendika bilgilerinin göz önüne alınması bu iddialardan bazıları…

Milli Eğitim Müdürlüklerinin sözlü sınav sonuçlarını açıklamasının ardından bazı illerde listeler üzerinden sonuçlar tartışılmıştı. Bazı müdürlüklerin sözlü puanlarını ayrıca açıklamayıp adayların toplam puanlarını yayımlaması da tepki toplamıştı.

Sonuçlara bir itiraz da Zonguldak’tan geldi.

Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği‘nin konuyla ilgili açıklaması aşağıdadır.

“Sözlü Sınavda Eğitim Bir Sen Üyelerine Nasıl Yüksek Puanlar Verildiği Açıklanmalıdır?”

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumu Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği doğrultusunda sınava dayalı müdür atamaları için Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 4-5 Eylül 2013 tarihlerinde yapılan sözlü (mülakat) sınavının sonuçları 6 Eylül 2013 tarihinde açıklanmış ve sonuçlar İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün web sitesinde yayınlanmıştır.

‘Sözlü Sınav ve Değerlendirme Komisyonu’ tarafından yapılan sözlü sınavlara Zonguldak’da gölge düşmüştür. Sözlü sınav komisyon üyeleri bir ‘mucize’ yaratarak müdürlük yazılı sınavında barajı zor geçerek düşük puanlar alan Eğitim Bir Sen üyelerine 90 ile 98,40 aralığında puanlar verirken; yazılı sınavda Zonguldak genelinde 89,989 puanla ilk sırada yer alan Eğitim Sen üyesine yalnızca bir soruya yanıt veremediği halde 63 gibi çok düşük puan vermiştir.

Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sözlü Sınav Değerlendirme Komisyonu şu soruları ivedilikle yanıtlamalıdır.

1-) Sözlü Sınav Değerlendirme Komisyonu üyeleri nasıl belirlenmiştir ve hangi sendikalara üyedir?
2-) Atama yönetmeliği gereği sözlü sınav öncesinde adaylardan yalnızca yazılı sınavdan aldıkları puanlar istenmesi gerekirken (birçok ilde Milli Eğitim Müdürlükleri bu şekilde yaptı); Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü niçin adaylardan yazılı sınavdan aldıkları puanlar ile Ek-1 Yönetici Değerlendirme Formunu birlikte istemiştir?
3-) Yazılı sınavdan aldıkları puanlar ve Ek-1 Yönetici Değerlendirme Formuna göre hesaplanan puanları sözlü sınav öncesinde bilen Sözlü Sınav Değerlendirme Komisyonu, sözlü sınav puanlarını adayların ‘ihtiyacına göre’ mi vermiştir?
4-) 89,989 puanla müdürlük yazılı sınavında Zonguldak genelinde ilk sırada yer alan Eğitim Sen üyesi yönetici adayına (yalnızca bir soruya yanıt veremediği halde) mülakat sınavında nasıl 63 verildiğinin mantıklı ve vicdanlı bir açıklaması yapılacak mıdır?
5-) 74,747 ile 85,859 aralığında puanlar alan Eğitim Sen üyelerine 50,80 ile 70 aralığında puanlar verilirken; yazılı sınavda 72-76 aralığında puanlar alan Eğitim Bir Sen üyelerine 90 ile 98,40 aralığında puanlar verilmesinin mantıklı bir açıklaması yapılacak mıdır?
6-) Eğitim Bir Sen üyesi olmayan ancak yazılı sınavda yüksek puanları olan başka sendikalara üye veya hiçbir sendikaya üye olmayan adaylara da çok düşük puanların verilmiş olmasının mantıklı bir açıklaması yapılacak mıdır?
7-) Sözlü sınav öncesinde Çaycuma’da hangi okula hangi kişinin atanacağının birçok kişi tarafından konuşulmuş olmasıyla, yazılı sınav puanı düşük olan söz konusu o kişilere yüksek puanlar verilmesi ve bu kişilerin de Eğitim Bir Sen üyesi olması bir tesadüf müdür?
8-) Şaibe ve torpile karşı mülakata dayalı sınavlarda; soruların kura ile sorulması ve mülakatın kayıt altına alınması yönünde Danıştay’ın birçok kararı vardır. Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü sözlü sınavının kayıtlarını yapmış mıdır ve bu kayıtlar CD ile adaylara verilecek midir?
9-) Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğünde atama iş ve işlemlerinden sorumlu şube müdürünün kendisinin de aday olduğu okul müdürlüğü iş ve işlemlerini yürütmesi ne kadar doğrudur ve söz konusu şube müdürünün yazılı sınav puanı 75,758 iken sözlü sınavda da 98 puan alması mantıklı mıdır?

Sonuçlar eğitim emekçileri arasında Eğitim Bir Sen üyesi olanlar ve olmayanlar anlamında ayrımcılık yaratmıştır.

Bu durum çok tehlikeli sonuçlar doğuracak, eğitim-öğretime zarar verecek ve iş barışını bozacaktır. Objektif olmadığı, Eğitim Bir sen üyelerinin açık bir biçimde kayrıldığı her halinden belli olan sözlü sınav ve sonuçları iptal edilmelidir. Eğitim Sen olarak yaşanan bu adaletsizliğin takipçisi olacağımızı belirtiyoruz. Zonguldak Valiliğini, Mili Eğitim Bakanlığını ve tüm yetkilileri yaşanan bu skandala müdahale etmeleri için göreve davet ediyoruz.

İsmet Akyol
Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi
caycuma-sinav-listesi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.