Stallman: ‘Dijital sömürgeleştirme yaratılıyor’

EMO Ankara Şubesi, LKD, INETD ve Ankara Barosu Bilişim Kurulu’nun düzenlediği “Özgür Yazılım ve Özgürlüğünüz” konulu konferans Ankara Barosu Eğitim Merkezi’nde gerçekleşti. Burada konuşan EMO Ankara Şube Başkanı Ramazan Pektaş, dünyanın birçok yerinde özgürlüğün ya da başka kavramların kolaylıkla çarpıtıldığına dikkat çekti. Pektaş, bunun en güncel örneklerinden birinin Akdeniz’in karşı kıyısında birilerinin kontrolünde gelişen isyanlar olabileceğini dile getirdi. Linux Kullanıcıları Derneği Onursal Başkanı Mustafa Akgül de özgür yazılımın sosyal hareketlere, insanların bağımsızlık ve özgürlük hareketlerine destek verdiğini belirterek, özgür yazılımın internet ile iç içe geçtiğini ve insanlığın geleceğine önemli katkıları olan bir durum haline geldiğini söyledi.

KULLANICILAR ÇARESİZ BIRAKILIYOR

Özgür olmayan programın dijital sömürgeleştirme yarattığına işaret eden özgür yazılımın kurucusu Richard Stallman, “Bu yolla da her sömürgeci sistem gibi böl ve yönet politikasını güdüyor, kullanıcıları bölüyor ve çaresiz bırakıyor. Bölünüyorlar yazılımı paylaşmaları yasak, çaresizler çünkü kaynak koduna erişimleri yok, programı değiştiremiyorlar. Hatta programın gerçekte ne yaptığını inceleyemiyorlar. Bu programlarda kötü özellikler var, bunları keşfetmek zor, çünkü kaynak kodlarını bulamıyorsunuz” dedi.

Kullanıcıların 4 temel özgürlüğe sahip olduklarında programın özgür yazılım olduğunu dile getiren Stallman, sıfırıncı özgürlük programının “istediğiniz gibi çalıştırma özgürlüğü”, birinci özgürlük programının “kaynak kodunu inceleme ve değiştirme özelliği” olduğunu belirten Stallman, ikinci özgürlük programının “diğerlerine yardım etme özgürlüğü”, üçüncünün “toplumunuza katkıda bulunma özgürlüğü” ve dördüncünün ise “modifiye ettiğiniz versiyonları diğerlerine istediğiniz zaman dağıtabilme özgürlüğü” olduğunu ifade etti.

Özgür yazılım ve özel mülk yazılım arasındaki farkı anlatan Stallman, “Özgür yazılımla özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal etik ve siyasi bir farktır. Programı kullananların içinde yaşadığı sosyal sistemle ilgilidir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.