» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Stallman: ‘Dijital sömürgeleştirme yaratılıyor’

A+  A- Stallman: ‘Dijital sömürgeleştirme yaratılıyor’

EMO Ankara Şubesi, LKD, INETD ve Ankara Barosu Bilişim Kurulu’nun düzenlediği “Özgür Yazılım ve Özgürlüğünüz” konulu konferans Ankara Barosu Eğitim Merkezi’nde gerçekleşti. Burada konuşan EMO Ankara Şube Başkanı Ramazan Pektaş, dünyanın birçok yerinde özgürlüğün ya da başka kavramların kolaylıkla çarpıtıldığına dikkat çekti. Pektaş, bunun en güncel örneklerinden birinin Akdeniz’in karşı kıyısında birilerinin kontrolünde gelişen isyanlar olabileceğini dile getirdi. Linux Kullanıcıları Derneği Onursal Başkanı Mustafa Akgül de özgür yazılımın sosyal hareketlere, insanların bağımsızlık ve özgürlük hareketlerine destek verdiğini belirterek, özgür yazılımın internet ile iç içe geçtiğini ve insanlığın geleceğine önemli katkıları olan bir durum haline geldiğini söyledi.

KULLANICILAR ÇARESİZ BIRAKILIYOR

Özgür olmayan programın dijital sömürgeleştirme yarattığına işaret eden özgür yazılımın kurucusu Richard Stallman, “Bu yolla da her sömürgeci sistem gibi böl ve yönet politikasını güdüyor, kullanıcıları bölüyor ve çaresiz bırakıyor. Bölünüyorlar yazılımı paylaşmaları yasak, çaresizler çünkü kaynak koduna erişimleri yok, programı değiştiremiyorlar. Hatta programın gerçekte ne yaptığını inceleyemiyorlar. Bu programlarda kötü özellikler var, bunları keşfetmek zor, çünkü kaynak kodlarını bulamıyorsunuz” dedi.

Kullanıcıların 4 temel özgürlüğe sahip olduklarında programın özgür yazılım olduğunu dile getiren Stallman, sıfırıncı özgürlük programının “istediğiniz gibi çalıştırma özgürlüğü”, birinci özgürlük programının “kaynak kodunu inceleme ve değiştirme özelliği” olduğunu belirten Stallman, ikinci özgürlük programının “diğerlerine yardım etme özgürlüğü”, üçüncünün “toplumunuza katkıda bulunma özgürlüğü” ve dördüncünün ise “modifiye ettiğiniz versiyonları diğerlerine istediğiniz zaman dağıtabilme özgürlüğü” olduğunu ifade etti.

Özgür yazılım ve özel mülk yazılım arasındaki farkı anlatan Stallman, “Özgür yazılımla özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal etik ve siyasi bir farktır. Programı kullananların içinde yaşadığı sosyal sistemle ilgilidir” dedi.

Bu haber GÜNCEL, TEKNOLOJİ kategorisi altında 3 Mart 2011 tarihinde eklenmiştir. "Stallman: ‘Dijital sömürgeleştirme yaratılıyor’" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4