» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

“Şube Müdürü” Olmadı, “Eğitim Uzmanı” Görevlendiririz

A+  A- “Şube Müdürü” Olmadı, “Eğitim Uzmanı” Görevlendiririz

Millî Eğitim Bakanlığı, 31 Aralık 2012 tarihinde, yani 2012 yılının son günü iki değişikliğe imza attı.

Birincisi, benim de yazı konusu yaptığım “şube müdürü atama/görevlendirme” konulu 2012/44 nolu genelgeyi yürürlükten kaldırıldı.
Bu işlem, olumlu bir adım olmuştur.

Çünkü asaleten atanma şartlarını taşıyanların atanması hariç, atanma şartları tutmayanların şube müdürlüklerine görevlendirilmesi, hakkaniyet ölçülerine sığmayacak bir icraat olarak akıllarda kalacak ve çalışma barışını bozacaktı.

İkincisi ise “Millî Eğitim Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin” bazı maddeleri değiştirildi.

Yönetmelikte değişen maddelere bakacak olursak; Yönetmeliğinin 5. ve 7. Maddelerinde yer alan “eğitim uzmanı” ibareleri, “eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı hariç diğer hizmet sınıflarında bulunan kadrolardan eğitim uzmanı” olarak değiştirilmiştir.

Bu değişiklikle, “eğitim uzmanı” kavramı, “eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı hariç diğer hizmet sınıflarında bulunan kadrolardan eğitim uzmanı” haline dönüşmüştür. Yani hem eğitim-öğretim sınıfından, hem de Bakanlıkta görev yapan diğer hizmet sınıflarından eğitim uzmanı atanabilecektir.

Aynı Yönetmeliğin 25 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“a) Talim ve Terbiye Kurulu üyeliği, Bakanlık müşavirliği ve eğitim müşavirliği görevlerinde en az üç yıl süreyle bulunmuş olanlar durumlarına uygun görevlere,”

“(6) Talim ve Terbiye Kurulu üyeliği, Bakanlık müşavirliği, eğitim müşavirliği, Bakanlık baş denetçiliği, Bakanlık denetçiliği, il eğitim denetmenliği ile şube müdürü ve daha üst unvanlı görevlerde asaleten geçirilen süreler (A) tipi eğitim kurumu müdürlüğünde geçmiş sayılır.”

Bu değişiklikle de, maddenin daha önceki halinde, şube müdürü ve daha üst görevlerde bulunanlar, durumlarına uygun görevlere atanabilirken; şimdi bu görevler (A) tipi okul müdürlüğünde geçirilmiş sayılarak, bu görevliler için bir kazanılmış hak kaybı oluşmuştur.

MEB, asıl sürprizi sona saklayarak, genelgelerle yapamadığını, yönetmelik değişikliği ile yapmayı planlamıştır.

Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiş;

“Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte Bakanlık merkez teşkilatında geçici görevle çalışmakta olan öğretmenlerde en Bakanlık merkez teşkilatındaki geçici görev süresi toplam en az altı ay olanlar eğitim uzmanı kadrolarına atanabilirler.”denilerek de, yasa ve yönetmelikler göz ardı edilmiş; sınavsız, zahmetsiz, tepeden inme “eğitim uzmanı” olma yolu açılmıştır.

MEB’in bu yönetmelik değişikliği, hiçbir ölçüt dikkate alınmadan atanan, sayıları yüzleri geçmeyecek olan “tepeden inme eğitim uzmanları” yaratırken; adalet, hakkaniyet ve objektif ölçütlere güvenerek görevde yükselme sınavlarına hazırlanan ve sabırsızlıkla sınavı bekleyen yüzbinlerce eğitimcinin kalbini kıracak, “ADALET”e olan güvenlerini sarsacaktır.

Abdullah Damar / Eğitimci-Yazar

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI kategorisi altında 2 Ocak 2013 tarihinde eklenmiştir. "“Şube Müdürü” Olmadı, “Eğitim Uzmanı” Görevlendiririz" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. hasan_can

  İŞKUR Ümraniye Şube Müdürü'nden Ziyaret https://t.co/keNc866fCU @umraniyebeltr aracılığıyla

 1. umraniyebeltr

  İŞKUR Ümraniye Şube Müdürü'nden Başkan Hasan Can'a Ziyaret https://t.co/XMq2FoYTaD https://t.co/Or56GoMWV5

 1. ebssamsun

  RT @hamdiyldiz: Talim Terbiye Şube Müdürü Kadri Bektaş bey Yükseköğretim Yurtdışı Eğitim Öğretim Şube Müdürleri Ali Gül ve Mehmet Kargacı b…

 1. erdem4103

  Başakşehir ilçe milli eğitim şube müdürü değerli meslektaşım Ahmet Yapıcı hocam onlarca kitap yazmış Üsküdar Kitap… https://t.co/iQWAE8bMHM

 1. tokatvaliligi

  Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı, Kuveyt Türk Tokat Şube Müdürü Sayın Adil Yüce Genç ve Müdür Yardımcısı Sayın Taha Yas… https://t.co/48ylPupo46

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
2