» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Süryanilerden MEB’e Karşı İmza Kampanyası

A+  A- Süryanilerden MEB’e Karşı İmza Kampanyası

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 10. sınıf için hazırladığı tarih kitaplarında Süryaniler için yer alan ırkçı ifadeler tepkilere yol açtı. Süryani örgütleri ‘Süryanilerin batılı ülkelerle işbirliği yapan hainler olarak gösterilmesinin’ halklar arasındaki düşmanlık yaratabileceği uyarısında bulunarak suçlayıcı ifadelerin kaldırılmasını talep ediyorlar.

19 Süryani örgütü ve kuruluşunun Milli Eğitim Bakanlığına gönderilmek üzere hazırladıkları mektupta şu görüşlere yer veriliyor:

“MEB’in ortaöğretim 10. sınıflar için hazırladığı tarih kitabında tarihi bilgiler çarpıtılarak Süryaniler “hain” olarak gösterilmiştir. Süryani halkı ile ilgili çarpık ve hakaret içeren bilgilerle körpecik beyinlerde çocuklardan katil yaratma çabalarının en bariz örneğini şimdide ders kitaplarında mı? Yapmak istiyorsunuz.

MEB tarafından 2009 yılında ders kitabı olarak okutulmasına izin verilen tarih kitabında Süryanilere yönelik aşağılayıcı ifadelerin yer almasının yanı sıra Kitapta Süryanilerin Ülkeye ihanet etmiş gibi gösterilip halklar arasında düşmanca duyguların oluşmasına neden olabilecek ifadelerin bir eğitim kitabında yer almasının kabul etmiyoruz. Kitapta yer alan Süryani tarihiyle ilgili bilgiler asılsız ve yalandır.

“Kitapta yer alan ifadeler Türkiye’nin imzalamış olduğu Birleşmiş Milletler Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi’nin 26. maddesinin ihlali anlamına gelmektedir. 26. maddenin 2. fıkrasında ‘eğitim insan kişiliğini tam geliştirmeye ve insan haklarıyla temel özgürlüklere saygıyı güçlendirmeye yönelik olmalıdır. Eğitim, bütün uluslar, ırklar ve dinsel topluluklar arasında anlayış, hoşgörü ve dostluğu özendirmeli’ denilmektedir. M.E. B. tarafından 10.sınıflarda okutulan Tarih kitabındaki bilgiler ise barış ve kardeşliği pekiştirmek yerine düşmanlığı körükleyecek ifadelerdir. Bizler Türkiye’nin vatandaşlarıyız. Eşit yurttaş ilkesinden hareketle;

Biz aşağıda imzası olan Süryani kurum, kuruluşları, Türkiye’li demokratik sivil toplum örgütleri, Partiler olarak, M.E. B’lığı 10.sınıflarda okutulan bu kitabın derhal kaldırılmasını Süryani Halkını anlatacak yeni bir Tarih kitabında ise Süryani halkının tarihçilerinle görüşülerek yazılmasını talep ediyoruz.”

Mektupta imzası bulunan örgüt ve kuruluşlar şunlar:
1-İZMİR SÜRYANİ PLATFORMU
2-İSTANBUL MEZO DER
3-MARDİN/MİDYAD SÜRYANİ KÜLTÜR DERNEĞİ
4-İSVİÇRE SUROYO AZEC/Gebenstorf
5-ORTA AVRUPA ASUR FEDERASYONU
6-IWARDO DÜNYA DERNEKLERİ FEDERASYONU
7-İSVEÇ ASUR DEMOKRATİK ORGANİZASYONU (ADO)
8-İSVEÇ ASUR FEDERASYONU
9-İSVİÇRE SUROYO AZECH DERNEĞİ/Gebenstorf
10-İSVEÇ/GÖTEBORG ASUR KÜLTÜR DERNEĞİ
11- İSVEÇ MEZOPOTAMYA DEMOKRATİK DEĞİŞİM PARTİSİ
12- SEYFO CENTER
13-MARDİN/BETHKUŞTAN-ALAGÖZ KALKINDIRMA DERNEĞİ
14-MARDİN/HAH-ANITLI KALKINDIRMA DERNEĞİ
15-MARDİN/İVARDO-GÜLGÖZE KALKINDIRMA DERNEĞİ
16-MARDİN/MİDİN-ÖĞÜNDÜK KALKINDIRMA DERNEĞİ
17-HAZAK/İDİL KLİSELER VAKFI
18-MARDİN/MİDYAAD-ÜÇKÖY(ARKAH )KALKINDIRMA DERNEĞİ
19-MARDİN/MİDYAD-BISÖRİNÖ-HABERLİ KALKINDIRMA DERNEĞİ

Kampanyaya katılmak isteyenler mektuba
http://gercek-inatcidir.blogspot.com
adresinden ulaşabilirler.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 4 Ekim 2011 tarihinde eklenmiştir. "Süryanilerden MEB’e Karşı İmza Kampanyası" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
11