» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Süt mü, Süt Tozu mu?

A+  A- Süt mü, Süt Tozu mu?

Yeni tartışma konusu; dağıtılan süt mü – süt tozu mu, UHT süt zararlı mı? “Okul Sütü Projesi” kapsamında, ilköğretimde okuyan yüzlerce öğrencinin içtiği süt sonucu hastaneye kaldırılmasının ardından, siyasiler zehirlenmeleri kabul etmeyen açıklamalar yaptı.

Bazı bakanlar rahatsızlıkları, çocukların süt içmekten kaynaklı heyecanına bağlarken, bazı bakanlar ise fazla doz ve süte duyarlılık olduğunu iddia etti. Çocukların süte alışkın olmadıkları ve bu rahatsızlıkların zamanla ortadan kalkacağını da iddia edildi.

Fakat pek gündeme gelmeyen ya da getirilmek istenmeyen görüşlerden biri de “sorunun” süt tozundan kaynaklanabileceği iddiası.

Bir iddiaya göre ise dağıtılan okul sütünün gerçek süt oranı % 4, Süt tozu oranı % 26, gerisi su…

Süt Tozu Olabilir İddiası

Çiğ Süt Üreticileri Grubu‘ndan ismini vermek istemeyen bir yetkili, dağıtılan sütlerin büyük olasılıkla süt tozundan yapıldığını belirtiyor. “60’lı yıllarda bile süt tozu köylerde büyük tencerelerde üstü açık olarak kaynatılıp içiliyordu ve kimse hastalanmıyordu” diyen yetkili, süt tozundaki bakterilerin veya süt tozu yapılırken içine gıda tüzüğünün öngördüğünün üstünde kimyasal malzeme eklenmesinin toksik etkiye yol açabileceğini söyleyerek şöyle devam ediyor:

UHT sütler, süt tozundan yapılabiliyor ve biz de bundan kuşkulanıyoruz. Süt tozunu yaparken valsli sistemlerde mikrobiyolojik kalıntı kalabiliyor. Nitekim 2008 yılında Fransa’nın başka ülkelere ihraç ettiği süt tozlarında bakteri bulgusuna rastlanmıştı. Süt tozunda bakteri kalıntısı veya kimyasal bulgu olabilir. Hastanelerdeki tıbbi müdahalelerdeki analizlerde kimyasal kalıntılara da bakılmalı.”

‘Geçişler de etkili olabilir’

Grubun üzerinde durduğu bir diğer olasılık da, süt kutularının içinde kullanılan naylon ve diğer petrol malzemelerinin sütlere geçmiş olması. “Süt 6 ay boyunca durunca, içine ambalajdan kimyasal geçişi olabilir” diyen yetkiliye göre sorunun kaynağı kalitesiz ambalaj da olabilir.

Grup yetkilisi son olarak, gıdanın kendi niteliğinin bozuk olabileceğini söylüyor. “Son kullanma tarihinin geçip geçmemesi önemli değil. O süre sanayinin belirlediği bir süre. Sütün değerleri hep yetişkin insanlara göre belirleniyor. Ama bir çocuk içtiği zaman, 6 aylık raf ömrü tamamlanmadan önce içse bile, midesinde sorun olabiliyor. Diyarbakır gibi yerlerde çocuklar ambalajdan süt içmiyorlar, taze sağılmış inek sütü içiyorlar. Vücutları kutu süt içmeye alışkın değil.”

‘UHT yerine pastörize süt olmalıydı’

Grup yetkilisi, okullara UHT süt yerine pastörize süt gönderilmesinin daha iyi olacağını söylüyor. “Dünyanın neresinde UHT süt tüketimi fazla ise orada endüstriyel süt sektörünün çarpık yapılaşması var demektir. 7 milyon çocuğa bir anda pastörize süt yetiştirilemez ise bile bir yerden başlanarak belirli programlar ile pastörize süt dağıtılabilirdi. Pastörize süt ile UHT süt arasındaki besin, vitamin, mineral farkı yüzde 20 pastörize süt lehinedir. UHT sütte ise protein (kazein), süt yağı dışında sütü süt yapan canlı organizma yoktur.”

Tanrıkulu önerge vermişti

Önergesinde bu projenin süt üretiminde fazlalığın yaşandığı bahar dönemine denk gelmesini sorgulayan MHP İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, “Çocukların sağlıklı beslenmesi için süt içmelerinin teşvik edilmesi veya süt içmenin yararlarından ‘amaç’ olarak bahsedilse de, esasen projenin, süt üretimindeki fazlalığı eritmek ve fiyatı dengelemek olduğu vurgulanmaktadır. Diğer yandan bu proje okulların açıldığı Eylül – Ekim aylarında değil, süt üretiminin mevsimsel olarak arttığı bahar aylarında uygulanacak olmasıdır” diyordu. -radikal

UHT Süt Nedir?

UHT yöntemi Ultra High Temperature kelimelerinin kısaltılmasından oluşmaktadır. UHT sütü sterilize etmek için uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde süt 135 – 150 °C de 1-4 saniye ısıtılır ve süratle soğutulur. Sterilize edilen UHT sütler 4-6 ay ağzı açılmadan saklanabilir. Ağzı açıldıktan sonra 2 gün buzdolabında muhafaza edilebilir.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 3 Mayıs 2012 tarihinde eklenmiştir. "Süt mü, Süt Tozu mu?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. pis_aga_baba

    @defizbul Uht ambalajlı hazır sütlerin uzun süre dayanması için protein oranının düşürülmesi şoklanması gerekiyor.… https://t.co/hFZSIR1tKg

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6