» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

T.C. Kararının Yasal Dayanağı Yok mu?

A+  A- T.C. Kararının Yasal Dayanağı Yok mu?

Bazı kamu kurum ve kuruluşların tabelasından Türkiye Cumhuriyetinin kısaltılmış hali olan ‘T.C.’ ibaresinin kaldırılmasına yönelik resmi bir kararın olmadığı iddia edildi.

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne konuyla ilgili olarak verdiği soru önergesinin Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli tarafından cevaplandığını söyledi.

Bozkurt, verdiği soru önergesine Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli tarafından “Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulan bir düzenleme bulunmamaktadır” şeklinde yanıt verildiğini belirtti.

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, Canikli’nin verdiği cevaba göre “T.C.” ibaresinin kaldırılması konusunda resmi bir karar olmadığının belirlendiğini söyledi.

YENİ SORU ÖNERGESİ VERDİ

Canikli’nin imzasıyla “Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulan bir düzenleme bulunmamaktadır” cevabının verildiğini hatırlatan Bozkurt, “T.C.” ibarelerinin kaldırılmasına yönelik bir karar yoksa, kurum ve kuruluş tabelalarından veya resmi yazışmalardan bu ibareyi kaldırma kararı alan kişilerin bu tasarrufu neye dayanarak yaptıkları incelenmiş midir? Haklarında herhangi bir işlem yapılmış mıdır?’ şeklinde yeniden Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir soru önergesi sunduğunu ifade etti.

ÖĞRENCİ ANDININ OKUTULMAMASI

Bozkurt, öğrenci andının da okullarda okutulmaması yönündeki soru önergesine de yine Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli tarafından, “Öğrenci andının ilköğretim kurumlarında okutulması uygulamasının kaldırılmasına ilişkin idari düzenleme hakkında, İstanbul Barosu Başkanlığınca yargı süreci başlatılmış olup, söz konusu dava süreci takip edilmektedir” şeklinde cevap verildiğini belirtti.

Bozkurt, öğrenci andıyla ile ilgili de yeni bir soru önergesi verdiğini ifade ederek, önergesinde “Andımızın kaldırılmasının idari bir karar olduğu göz önüne alındığında ve 15 Temmuz’da Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik bir darbe girişiminin ardından öğrencilere milli birlik şuurunun benimsetilmesinin önemi ışığında, davanın sonuçlanması beklenmeden, Öğrenci Andı’nın yeniden okutulmasına yönelik hükümetinizce yeni bir karar alınması düşünülmekte midir?” şeklinde soru yönelttiğini kaydetti.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 16 Kasım 2016 tarihinde eklenmiştir. "T.C. Kararının Yasal Dayanağı Yok mu?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Darkcloudy

  @cumhuriyetgzt En azından bu sefer şahsı yollamamis TC bayrağı ve Kızılay ibaresi var buda birşey 🙄

 1. GeldiKald

  @vedatsenol @fatihtezcan Ak çomar kardeşim cehaletini aydınlatayım tc.ibaresi bulunan tüm kurumlar devlet kurumudur… https://t.co/XvDrK9Tkov

 1. osmankaragece

  Vatan evlatları vatanına milletine asla sırtını dönmez başına ne gelirse gelsin türk olmak öyle isminin başına tc i… https://t.co/Xw83lqu2JY

 1. Kadir20301159

  RT @Analitik_Bakis_: Çakma Ülkücülük; 1. Devletin verdiği yardım paralarını dolara yatırmaktır. 2. Kriz var bahanesiyle 7,20'den bozarak en…

 1. ozgurclk12

  CB evlere kolonya dağıttırıyor polis ve bekçilerle bir,de mektup yolluyor CB forslu poşet içerisinde TC ibaresi den… https://t.co/m78UnDMyrr

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5