T.C. Kararının Yasal Dayanağı Yok mu?

Bazı kamu kurum ve kuruluşların tabelasından Türkiye Cumhuriyetinin kısaltılmış hali olan ‘T.C.’ ibaresinin kaldırılmasına yönelik resmi bir kararın olmadığı iddia edildi.

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne konuyla ilgili olarak verdiği soru önergesinin Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli tarafından cevaplandığını söyledi.

Bozkurt, verdiği soru önergesine Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli tarafından “Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulan bir düzenleme bulunmamaktadır” şeklinde yanıt verildiğini belirtti.

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, Canikli’nin verdiği cevaba göre “T.C.” ibaresinin kaldırılması konusunda resmi bir karar olmadığının belirlendiğini söyledi.

YENİ SORU ÖNERGESİ VERDİ

Canikli’nin imzasıyla “Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulan bir düzenleme bulunmamaktadır” cevabının verildiğini hatırlatan Bozkurt, “T.C.” ibarelerinin kaldırılmasına yönelik bir karar yoksa, kurum ve kuruluş tabelalarından veya resmi yazışmalardan bu ibareyi kaldırma kararı alan kişilerin bu tasarrufu neye dayanarak yaptıkları incelenmiş midir? Haklarında herhangi bir işlem yapılmış mıdır?’ şeklinde yeniden Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir soru önergesi sunduğunu ifade etti.

ÖĞRENCİ ANDININ OKUTULMAMASI

Bozkurt, öğrenci andının da okullarda okutulmaması yönündeki soru önergesine de yine Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli tarafından, “Öğrenci andının ilköğretim kurumlarında okutulması uygulamasının kaldırılmasına ilişkin idari düzenleme hakkında, İstanbul Barosu Başkanlığınca yargı süreci başlatılmış olup, söz konusu dava süreci takip edilmektedir” şeklinde cevap verildiğini belirtti.

Bozkurt, öğrenci andıyla ile ilgili de yeni bir soru önergesi verdiğini ifade ederek, önergesinde “Andımızın kaldırılmasının idari bir karar olduğu göz önüne alındığında ve 15 Temmuz’da Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik bir darbe girişiminin ardından öğrencilere milli birlik şuurunun benimsetilmesinin önemi ışığında, davanın sonuçlanması beklenmeden, Öğrenci Andı’nın yeniden okutulmasına yönelik hükümetinizce yeni bir karar alınması düşünülmekte midir?” şeklinde soru yönelttiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.