» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Tabletlerde 3G ve Kamera Yok

A+  A- Tabletlerde 3G ve Kamera Yok

Fatih Projesi kapsamında dağıtılacak tabletlerdeki yılan hikayesi devam ediyor. Seçim öncesi Başbakan‘ın seçim kürsüsünden seslendirdiği “tablet dağıtacağız” ifadeleri sonrasında ilgili tüm birimler harekete geçmiş, çeşitli aksaklıklara rağmen ihaleler yapılmıştı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Fatih Projesi’yle ilgili soruları yanıtladı. Öğrencilere dağıtılacak tabletlerde işletim sistemi olarak Pardus kullanılacağını belirten Ergün, tabletteki özelliklerle ilgili bilgi verdi.

Eğitim yazılımlarının ülkemizde hazırlanmasıyla yazılım sektörünün de hareketleneceğini belirten Ergün, “Fatih Projesi’ni Pardus’la buluşturacağız. Bir taraftan donanım üretilecek bir taraftan da yazılım sektörü bu projeyle birlikte önemli bir ivme kazanmış olacak. Fatih projesine bu çerçevede çok önem veriyoruz” dedi.

KISITLI KULLANIM İMKANI

Tabletlerde yazılım yükleme-kaldırma, okul dışında internete girememe gibi kısıtlılıkların olacağı daha önceki açıklamalarda belirtilmişti. Tabletlerin sadece dağıtılacak ders içerikleri ile kullanılabilecek olması, alternetif ders kaynaklarının kullanımına izin verilmemesi eleştiri almıştı.

Ergün’ün açıklamalarına göre bu kısıtlamalara yenileri eklendi.

Tabletlerde 3G ve kamera özelliğinin de bulunmayacağı belirtildi.

3G özelliği ile internete özgürce bağlanılıp çeşitli kaynaklara erişimin mümkün olacağı bilinen bir gerçekken getirilen kısıtlama ile bu imkanın da önüne geçilmiş olundu.

Çeşitli interaktif uygulamalarda kamera kullanılarak öğrenme araçlarının etkinliğinin arttırılabildiği bilinen bir gerçek. Bu yönde çeşitli uygulamalar olmasına rağmen kamera kullanılamayacak olmasının da maliyet getirilerinden kaynaklanan bir durum olduğu düşünülüyor.

PARDUS’UN ZOR GÜNLERİ

Tablet bilgisayarlarda yerli işletim sisteminin kullanılacağını açıklayan bakanın bahsettiği işletim sistemi Pardus ise zor günleri geride bırakmaya çalışıyor. Ölü doğan bir proje olarak nitelenen ve zamanla kurucu ekipten kimsenin kalmadığı Pardus Projesi‘nin geleceğinin ve Fatih Projesi‘ndeki rolünün ne olacağı merakla takip ediliyor.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, TEKNOLOJİ kategorisi altında 21 Ekim 2012 tarihinde eklenmiştir. "Tabletlerde 3G ve Kamera Yok" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. damla ay

  her lise bire geçenlere verecekler mi yoksa sadece bu yıl mı verecekler

 1. BOLDpodcast_

  @BOLDpodcast_'s account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more.

 1. BOLDmedya

  İmamoğlu’nun çılgın projesi: Atatürk’ün vasiyeti Fatih Sultan Mehmet heykeli https://t.co/h5vETBAiqh

 1. fatih_gulluce

  RT @mehmetdemirkolb: Yabancı sınırı = Alman Kulüplerini zengin etme projesi. 2 bin mark kazansın diye Almanya'ya yolladığın gurbetçinin oğl…

 1. tuceataks

  RT @teknogretmenler: MEB; FATİH Projesi Kapsamında 1250 Okul için Ağ Altyapı Kurulumu İhalesine Çıkıyor… https://t.co/wxUUwUW3Er https://t.…

 1. alimutu2

  RT @teknogretmenler: MEB; FATİH Projesi Kapsamında 1250 Okul için Ağ Altyapı Kurulumu İhalesine Çıkıyor… https://t.co/wxUUwUW3Er https://t.…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7