» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

TACİZCİ DİN KÜLTÜRÜ ÖĞRETMENİNE CEZA

A+  A- TACİZCİ DİN KÜLTÜRÜ ÖĞRETMENİNE CEZA

Ensar Vakfı Çorum Şubesi’nde kurslara katılan kız öğrenciler 16 yaşındaki E.Y. ile 15 yaşındaki E.G.’ye cinsel istismar suçundan tutuklu yargılanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni ve Ensar Vakfı Çorum Şubesi eski Başkanı Zekai İşler, E.Y.’ye karşı işlediği taciz suçundan 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezasına çaptırıldı.

Tutuklulukta geçirdiği yaklaşık 2 yıllık süre dikkate alınarak tahliye edilen İşler’in E.G.’ye karşı işlediği taciz suçundan tutuksuz yargılanmasına devam edileceği belirtildi.

2008 yılı Ağustos ayında kurslara katılan ve vakfın yardımlarından yararlanan kız öğrenciler E.Y. (16) ile E.G. (15)’nin kendilerini taciz ettiği iddiası üzerine gözaltına alınan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Zekai İşler, çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.

Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde nitelikli cinsel istismar suçundan 24 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan İşler, bugün karar duruşmasına çıktı. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, E.Y.’nin babası Kadir Y. ve avukatlar katıldı.

İddiaların doğru olmadığını ve kendisine iftira atıldığını ifade eden İşler, “Kadir Y., büyük kızı Ö.Y.’nin yaşadığı gayri meşru ilişkiyi diğer kızı E.Y. üzerinden benim üzerimden geçiştirmeye ve hedef saptırmaya çalıştı. 40 yıllık din hizmetlisi olarak kendini bilmez birinin üzerime attığı asılsız iftira ile tarihe geçmek istemiyorum. Bu dava iftiralarla dolu ve hukuk tarihine büyük bir iftira davası olarak geçecektir. Vakfın fiziki durumu dikkate alındığında her gün onlarca insanın geldiği ve bir an olsun yalnız kalmadığım vakıfta böyle bir olayın olması mümkün değildir. Törenlerde, bayramlarda sarılınır, el öpülür. Bunun adı taciz değildir” dedi.

Zekai İşler ile ailece görüştüklerini anlatan E.Y.’nin babası imam Kadir Y., “Zaman zaman evime gelip beraber oturur yemek yerdik. Olayı duyduğumda beynimden vurulmuşa döndüm. Diğer insanlara ibret olması için en ağır ceza ile cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

TUTUKSUZ YARGILANMA KARARI ÇIKTI

Cumhuriyet Savcısı’nın 5 Nisan tarihindeki dava hakkındaki mütaalasında E.Y. ile ilgili Adli Tıp Kurumu’ndan ‘ruh sağlığının bozulduğu’ yönünde rapor geldiği, ancak genç kızın tacize uğradığı tarihten sonra da vakfa gitmeye devam ettiğinin dikkate alınması gerektiğini vurguladı. Savcı, E.Y.’nin ruh sağlığının bozulmasının basın ve toplum baskısı sonucunda olduğunun gözlendiğini, bu nedernle sanığın ‘basit cinsel istismar’ suçundan cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Basit cinsel istismar suçundan İşler’e 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası veren mahkeme heyeti İşler’in tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak cezaevinden salıverilmesine karar verdi. Sanık İşler’in uğradığı taciz nedeniyle ruh sağlığının bozulup bozulmadığı yönünde hakkında rapor gelmeyen diğer mağdur E.G.’ye karşı işlediği cinsel istismar suçundan da tutuksuz yargılanmasına karar verildi.

Kaynak: Habertürk
Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 29 Nisan 2010 tarihinde eklenmiştir. "TACİZCİ DİN KÜLTÜRÜ ÖĞRETMENİNE CEZA" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6