TACİZCİ DİN KÜLTÜRÜ ÖĞRETMENİNE CEZA

Ensar Vakfı Çorum Şubesi’nde kurslara katılan kız öğrenciler 16 yaşındaki E.Y. ile 15 yaşındaki E.G.’ye cinsel istismar suçundan tutuklu yargılanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni ve Ensar Vakfı Çorum Şubesi eski Başkanı Zekai İşler, E.Y.’ye karşı işlediği taciz suçundan 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezasına çaptırıldı.

Tutuklulukta geçirdiği yaklaşık 2 yıllık süre dikkate alınarak tahliye edilen İşler’in E.G.’ye karşı işlediği taciz suçundan tutuksuz yargılanmasına devam edileceği belirtildi.

2008 yılı Ağustos ayında kurslara katılan ve vakfın yardımlarından yararlanan kız öğrenciler E.Y. (16) ile E.G. (15)’nin kendilerini taciz ettiği iddiası üzerine gözaltına alınan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Zekai İşler, çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.

Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde nitelikli cinsel istismar suçundan 24 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan İşler, bugün karar duruşmasına çıktı. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, E.Y.’nin babası Kadir Y. ve avukatlar katıldı.

İddiaların doğru olmadığını ve kendisine iftira atıldığını ifade eden İşler, “Kadir Y., büyük kızı Ö.Y.’nin yaşadığı gayri meşru ilişkiyi diğer kızı E.Y. üzerinden benim üzerimden geçiştirmeye ve hedef saptırmaya çalıştı. 40 yıllık din hizmetlisi olarak kendini bilmez birinin üzerime attığı asılsız iftira ile tarihe geçmek istemiyorum. Bu dava iftiralarla dolu ve hukuk tarihine büyük bir iftira davası olarak geçecektir. Vakfın fiziki durumu dikkate alındığında her gün onlarca insanın geldiği ve bir an olsun yalnız kalmadığım vakıfta böyle bir olayın olması mümkün değildir. Törenlerde, bayramlarda sarılınır, el öpülür. Bunun adı taciz değildir” dedi.

Zekai İşler ile ailece görüştüklerini anlatan E.Y.’nin babası imam Kadir Y., “Zaman zaman evime gelip beraber oturur yemek yerdik. Olayı duyduğumda beynimden vurulmuşa döndüm. Diğer insanlara ibret olması için en ağır ceza ile cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

TUTUKSUZ YARGILANMA KARARI ÇIKTI

Cumhuriyet Savcısı’nın 5 Nisan tarihindeki dava hakkındaki mütaalasında E.Y. ile ilgili Adli Tıp Kurumu’ndan ‘ruh sağlığının bozulduğu’ yönünde rapor geldiği, ancak genç kızın tacize uğradığı tarihten sonra da vakfa gitmeye devam ettiğinin dikkate alınması gerektiğini vurguladı. Savcı, E.Y.’nin ruh sağlığının bozulmasının basın ve toplum baskısı sonucunda olduğunun gözlendiğini, bu nedernle sanığın ‘basit cinsel istismar’ suçundan cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Basit cinsel istismar suçundan İşler’e 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası veren mahkeme heyeti İşler’in tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak cezaevinden salıverilmesine karar verdi. Sanık İşler’in uğradığı taciz nedeniyle ruh sağlığının bozulup bozulmadığı yönünde hakkında rapor gelmeyen diğer mağdur E.G.’ye karşı işlediği cinsel istismar suçundan da tutuksuz yargılanmasına karar verildi.

Kaynak: Habertürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.