» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Takvim Cezası Yargıdan Döndü

A+  A- Takvim Cezası Yargıdan Döndü

Antalya’nın Gazipaşa İlçesi’nde Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Demirel’e, üyesi olduğu Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’nın (Eğitim-Sen) takvimini odasının duvarına astığı gerekçesiyle Milli Eğitim Müdürlüğü’nce verilen ‘ihtar’ cezası, mahkeme tarafından iptal edildi.

Gazipaşa İlçesi’nde Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Demirel hakkında, üyesi olduğu Eğitim Sen’in 2013 yılına ait duvar takvimini odasında bulundurduğu için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma açıldı ve ‘ihtar’ cezası verildi. Hüseyin Demirel, Eğitim-Sen Genel Merkezi hukukçularının danışmanlığında hazırladığı savunmasında, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün genelgesinin 4688 sayılı Sendikalar Yasası ile Başbakanlık genelgelerine aykırı olduğunu belirterek, sendikanın bastırdığı takvimin odasına asılmasında sakınca olmadığını kaydetti. Savunmanın yetersiz bulunması üzerine Demirel, ihtar cezasının kaldırılması için mahkemeye başvurdu.

Mahkeme cezayı iptal etti

Hüseyin Demirel’in Antalya Bölge İdare Mahkemesi’ne yaptığı itiraz sonunda, mahkeme ihtar cezasını iptal etti. Mahkeme kararında disiplin yönünden 1702 sayılı İlk ve Orta Tedrisat Muallimlerinin Terfi ve Tecziyeleri Hakkında Kanun’un 20/1 maddesi uyarınca cezanın hangi koşullarda verileceğini ayrıntılı şekilde değerlendirdi.

Bin lira masrafı da Milli Eğitim ödeyecek

Kararda, denetmenler tarafından öğretmenler odası ve okulun değişik bölümlerinde yapılan incelemede sendikalara ait takvimlerin öğretmenler odasındaki pano dışında masalar üzerinde ve yönetici odalarında bulundurulduğunun gözlemlendiği ve dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmadığından kararın bozulması ve iptaline karar verildi. Mahkeme yaklaşık bin liralık mahkeme ve avukat masraflarını da Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ödemesini kararlaştırdı.

Takvimde neler var?

Soruşturmaya konu olan takvimde ‘Örgütlü toplum, demokratik Türkiye, insanca yaşam’ başlığı altında kalem, defter, araba, top, müzik enstrümanları gibi çeşitli nesnelerin karakalem çizimleri bulunuyor. Sayfalarda, ”Sanatı özgür bırakan bir eğitim için”, ”Özgür ve yaratıcı kuşaklar için”, ”Nitelikli ve bütünlüklü bir eğitim için”, ”Yaşanabilir bir dünya için”, ”Bilimsel bir özgürlük için” gibi sloganlar yer alıyor.

Çiçek soruşturması da geçirmişti

Gazipaşa İlçesi’nde 2012 yılı 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle, kutlama programında olmamasına rağmen dönemin Belediye Başkanı CHP’li Cemburak Özgenç, Gazipaşa Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’nde öğretmenlere çiçek verdi. Bu nedenle aralarında okul müdürü Hüseyin Demirel’in de bulunduğu 3 idareci hakkında, Özgenç’in çiçek vermesine izin verdiği gerekçesiyle de soruşturma açılmıştı. – Cnnturk

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SENDİKA kategorisi altında 26 Ocak 2015 tarihinde eklenmiştir. "Takvim Cezası Yargıdan Döndü" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
9