» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Tam Anlamıyla Kazıklanıyoruz

A+  A- Tam Anlamıyla Kazıklanıyoruz

Akaryakıt fiyatının %65‘i vergiye gidiyor. Akaryakıttan alınan vergi sıralamasında Türkiye dünya birincisi. Bir varil ham petrolün 150 doları bulduğu Temmuz 2008‘de benzinin litresi 3,60 TL‘ye satılıyordu. Şimdi benzinin litresi 80-90 dolar fakat fiyat daha pahalı.

Şimdilerde ise uluslararası piyasalarda 80-90 dolardan işlem gören ham petrolün fiyatı neredeyse yarıya inmesine rağmen benzinin litresi 3,78 liraya çıktı.

Hükümetin bir yıl içinde benzin ve motorinden aldığı vergi 10 puan artarak yüzde 65‘i buldu.

Son zamlardan sonra benzinin litresi akaryakıt istasyonlarında 3,78, otogaz da 2,28 liradan satılmaya başlandı. Benzinin fiyatı, ham petrolün rekor kırdığı Temmuz 2008 dönemini de geçmiş oldu.

Oysa şimdi uluslararası piyasalarda bir varil ham petrol yaklaşık 90 dolardan işlem görüyor. Artışlara en önemli sebep ise AKP Hükümeti‘nin fahiş boyuta yükselttiği vergiler.

Maliye Bakanlığı’nın akaryakıt ürünlerinden aldığı vergileri artırmasıyla 1 litre benzinden tahsil edilen paranın yüzde 65‘i vergiye (ÖTV+KDV) gidiyor.

BU İŞTE BİR İŞ VAR

Akaryakıt fiyatları, 1 Ocak 2005‘ten itibaren tümüyle serbest bırakılmıştı.

Rekabetin, fiyatları düşüreceği iddiasıyla geçilen bu uygulama tam tersi şekilde fiyatların artmasına neden olmuştu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) olaya el koymuş ve 2 ay süreyle tavan fiyat uygulanmıştı.

Bu uygulamayla benzin fiyatları düşmüş ama AKP Hükümeti bu fırsatı değerlendirerek akaryakıttaki vergi oranlarını yükselterek fiyatları eski oranına çekmişti.

Maliye aynı oranda vergi artışına giderek tekrar benzin fiyatlarını eski düzeyine çıkardı. Sonraki düzenlemelerle de, verginin benzindeki payı yüzde 65‘i geçti.

Temmuz 2008‘de 1 litre benzinin yüzde 56,3‘ü vergi iken, bu rakam Aralık 2010‘da yüzde 65,3‘e yükseldi.

TÜRKİYE DÜNYA BİRİNCİSİ

1 litre benzinden Türkiye’de 1,26 Euro vergi alınırken, Yunanistan 0,97, Hollanda 0,96 Euro vergi alıyor.

En düşük vergiyi ise 0,51 Euro ile Güney Kıbrıslı tüketici ödüyor.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 4 Aralık 2010 tarihinde eklenmiştir. "Tam Anlamıyla Kazıklanıyoruz" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5