Tayin Hakkı İsteyenleri Azarladı

Erciş’te konuşan Erdoğan, deprem bölgesinden tayin isteyen devlet memurlarına sert çıktı. “Bunlar bizim kederde, üzüntüde bir, beraber olacağımız günler. Elele vereceğiz bu günleri atlatacağız. Herkes görevine devam edecek” dedi.

Erdoğan, “Buralardaki üniversite öğretim üyeleri, devlet dairelerinde memurları, kimse bizden Van’ı ‘terk etme’ gibi bir şey istemesin. Eğer üniversite öğretim üyeliğini bırakacaksa onu bilemem. Ama ‘Van Yüzüncüyıl’ı bırakayım da bir başka devlet üniversitesine gideyim’ diye böyle bir şey bekliyorsa kusura bakmasın bizden böyle bir şey beklemesin, bunlara müsaade etmeyiz” dedi.

“BİRÇOK HATALARIMIZ YANLIŞLARIMIZ VAR”

Erdoğan sözlerine; “Size bazı gerçekleri söyleyeceğim. Ben sizin hizmetkarınızım, arkadaşlarım da aynı şekilde. Biz bu millete efendi olmaya gelmedik, biz hizmetkar olmaya geldik. 9 yıl önce neredeydik, bugün Türkiyemizi nereye getirdik; bu bir değerlendirme. Türkiyemizi çok daha iyi bir noktaya getireceğiz. Fakat bütün bu süreç içerisinde tabii birçok hatalarımız var, millet olarak yanlışlarımız var. Zemin etütleri yapılmadan inşaatlarımızı yaparken, kamu inşaatları da buna dahil vatandaşların inşaatları da buna dahil, maalesef burada ciddi yanlışlarımız var.” diye devam etti.

AĞZI OLAN KONUŞUYOR!

Başbakan Erdoğan; “‘Erciş il olsun’ diyenler; Hakkari’yi il yaptıkları zaman Hakkari ne oldu? Hakkari şu an Erciş’ten daha mı iyi? ‘Van büyükşehir olsun’ dedik, belediye seçimlerine Van büyükşehir olarak giriyor. Van büyükşehir olduğu zaman, Erciş Van’ın bir ilçesi olacak. İmkanlar o zaman daha da artacak.” dedi.

Erdoğan; “Buranın afet bölgesi ilan edilmesi ne demek biliyor musunuz? Bundan sonra burada ne imar yapabilirsiniz, ne iskan yapabilirsiniz, ne de mevcut bulunan evinize bir çivi çakabilirsiniz, demektir. Bunu biliyor musunuz? Ağzı olan konuşuyor.” dedi.

Van’ın afet bölgesi ilan edilmesiyle yapılacak tüm evlerin ve tüm maddi kayıpların devlet tarafından karşılanması gerektiğini, bu yüzden afet bölgesi ilanı istedikleri konusunda sesini duyurmaya çalışanları duymazdan gelen Erdoğan, “bu salon toplantısı değil, açık hava mitingi, karşılıklı konuşursak olmaz” diyerek tepki gösteren depremzedeleri susturdu.

TAYİN İSTEYENLERE TEPKİ

“Buralardaki üniversite öğretim üyeleri, devlet dairelerinde memurları, kimse bizden Van’ı ‘terk etme’ gibi bir şey istemesin. Eğer üniversite öğretim üyeliğini bırakacaksa onu bilemem. Ama ‘Van Yüzüncüyıl’ı bırakayım da bir başka devlet üniversitesine gideyim’ diye böyle bir şey bekliyorsa kusura bakmasın bizden böyle bir şey beklemesin, bunlara müsaade etmeyiz” dedi.

“Eğer bu ülkede profesörü, doçenti, akademisyeni eğer bu tür şeylerde terki diyar ederse benim vatandaşım ne yapacak? Önce bunu bizler katlanmamız lazım. Aynı şekilde devlet dairelerindeki memurlara söylüyorum onlar da bizden bu tür şeyler beklemesinler. Onlar da görevine devam edecekler. Bunlar, bizim kederde üzüntüde bir beraber olduğumuz günlerdir. Sürekli beraber olacağız. Ele ele, omuz omuza vereceğiz ve Allah’ın izniyle bugünleri de aşacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.