TC Kimlik Numaraları Değişecek mi?

Neredeyse tüm resmi işlemlerin üzerine kurulu olduğu TC Kimlik Numaraları değişme tehlikesiyle karşı karşıya. Her ne kadar daha önce Nüfus Müdürlüğü yetkilileri kimlik nolarının herhangi bir algoritmaya sahip olmadığını belirtmiş olsa da, TC Kimlik Numaralarının sahip olduğu algoritma çözüldü.

Uzmanların açıklamalarına göre; kişisel bilgilerimiz ve verilerimiz tehlike altında. Belirlenebilen bazı bilgilerin, çözümlenen TC kimlik numaraları ile birleştiği zaman mevcut sorgu sistemlerinde çeşitli amaçlarla kullanılabileceği belirtiliyor.

Olay Nasıl Ortaya Çıktı?

Daha önce basına yansıdığı üzere bir çete 70 milyonun bilgilerini ele geçirip internetten pazarlamıştı.

İEM Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü, 27 Temmuz Salı günü, 70 milyon kişinin kişisel bilgilerini yasa dışı yollardan elde ederek bunları depolayan ve internet üzerinden pazarlayarak kazanç elde eden suç şebekesini çökertmiş, 8 ay boyunca çeşitli illerde sürdürülen teknik takip ardından operasyon yapan ekipler çete lideri E.K ile birlikte 15 kişiyi gözaltına almıştı.

Tüm İnternet Evleri Derneği yetkililerinin çözdüğü algoritma, güvenlik açısından tam olarak açıklanmasa da algoritmanın bir kısmı yayınlandı.

İşte TC Kimlik Numaralarının Algoritması

“Referans alınan kimlik numarasının son 2 hanesi de belli bir oranda artışla (+16, +26, +36… gibi) verilmiş. T.C Kimlik numaralarının 2 hanesi her zaman için çift sayıdır.

Kimlik numarasının orta hanelerine göz atınca, aynı oranda artışlar burada da gerçekleştirilmiştir. Akrabalık bağları bulunan kişilere ait TC kimlik numaralarının ilk 3 hanesi aynı, sonraki 2 haneye hep +3 ilave edilerek gitmiş, sonraki 2 hane hep aynı, sonraki 2  hane ise -1 azaltılarak gitmiş. Yaptığımız çalışmalar sonrası da referans olarak alınan bir kimlik numarasından diğer tüm aile bireylerinin yanı sıra, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasına sahip olan tüm kan bağı olan kişilere ulaşabilmektedir.

Üzerinde basit bir pariteyle hata bulma özelliği bulunmaktadır; ilk 10 rakamın toplamının birler basamağı, 11. rakamı vermekte.

Ayrıca; 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamının 7 katı ile 2, 4, 6 ve 8. rakamın toplamının 9 katının toplamının birler basamağı 10. rakamı; 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamının 8 katının birler basamağı 11. rakamı vermekte.”

T.C. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Açıklama: habertaraf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.