» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

TC Kimlik Numaraları Değişecek mi?

A+  A- TC Kimlik Numaraları Değişecek mi?

Neredeyse tüm resmi işlemlerin üzerine kurulu olduğu TC Kimlik Numaraları değişme tehlikesiyle karşı karşıya. Her ne kadar daha önce Nüfus Müdürlüğü yetkilileri kimlik nolarının herhangi bir algoritmaya sahip olmadığını belirtmiş olsa da, TC Kimlik Numaralarının sahip olduğu algoritma çözüldü.

Uzmanların açıklamalarına göre; kişisel bilgilerimiz ve verilerimiz tehlike altında. Belirlenebilen bazı bilgilerin, çözümlenen TC kimlik numaraları ile birleştiği zaman mevcut sorgu sistemlerinde çeşitli amaçlarla kullanılabileceği belirtiliyor.

Olay Nasıl Ortaya Çıktı?

Daha önce basına yansıdığı üzere bir çete 70 milyonun bilgilerini ele geçirip internetten pazarlamıştı.

İEM Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü, 27 Temmuz Salı günü, 70 milyon kişinin kişisel bilgilerini yasa dışı yollardan elde ederek bunları depolayan ve internet üzerinden pazarlayarak kazanç elde eden suç şebekesini çökertmiş, 8 ay boyunca çeşitli illerde sürdürülen teknik takip ardından operasyon yapan ekipler çete lideri E.K ile birlikte 15 kişiyi gözaltına almıştı.

Tüm İnternet Evleri Derneği yetkililerinin çözdüğü algoritma, güvenlik açısından tam olarak açıklanmasa da algoritmanın bir kısmı yayınlandı.

İşte TC Kimlik Numaralarının Algoritması

“Referans alınan kimlik numarasının son 2 hanesi de belli bir oranda artışla (+16, +26, +36… gibi) verilmiş. T.C Kimlik numaralarının 2 hanesi her zaman için çift sayıdır.

Kimlik numarasının orta hanelerine göz atınca, aynı oranda artışlar burada da gerçekleştirilmiştir. Akrabalık bağları bulunan kişilere ait TC kimlik numaralarının ilk 3 hanesi aynı, sonraki 2 haneye hep +3 ilave edilerek gitmiş, sonraki 2 hane hep aynı, sonraki 2  hane ise -1 azaltılarak gitmiş. Yaptığımız çalışmalar sonrası da referans olarak alınan bir kimlik numarasından diğer tüm aile bireylerinin yanı sıra, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasına sahip olan tüm kan bağı olan kişilere ulaşabilmektedir.

Üzerinde basit bir pariteyle hata bulma özelliği bulunmaktadır; ilk 10 rakamın toplamının birler basamağı, 11. rakamı vermekte.

Ayrıca; 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamının 7 katı ile 2, 4, 6 ve 8. rakamın toplamının 9 katının toplamının birler basamağı 10. rakamı; 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamının 8 katının birler basamağı 11. rakamı vermekte.”

T.C. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Açıklama: habertaraf
Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 4 Ağustos 2010 tarihinde eklenmiştir. "TC Kimlik Numaraları Değişecek mi?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
2