» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Tekke, Zaviye ve Medreseler Geri Gelebilir

A+  A- Tekke, Zaviye ve Medreseler Geri Gelebilir

Yeni Anayasa yapma çalışmaları devam ediyor. Çalışmaların mevcut durumuna göre tekke, zaviye ve medreselerin açılmasına imkan verebilecek değişiklikler gündemde.

Mevcut Anayasa’nın “çeşitli hükümler” başlığı altında “İnkılap kanunlarının korunması” maddesi yer almakta. Fakat yeni Anayasa’da bu maddelere yer verilmeyeceği belirtilmekte.

Bu maddelerin anayasada yer almaması sebebiyle tekke, zaviye ve medrese açılmasının önünde hukuki bir engel kalmayacak.

Ayrıca Tevhid-i Tedrisat Kanunu da kapsam dışında kalabilecek. Tevhid-i Tedrisat Kanunu tekke ve zaviyelerin kapatılması; Arap harflerinin kaldırılıp Harf Devrimi’nin yapılması gibi diğer bazı Atatürk devrimlerinin gerçekleşmesi için de altyapıyı oluşturan bir kanundu.

Koruma Altındaki 8 Devrim Kanunu Neler?

“İnkılap kanunlarının korunması” başlıklı madde, devrim kanunlarını anayasal koruma altına alıyor. 1924 ila 1934 yılları arasında çıkarılan Devrim Kanunları hakkında anayasaya aykırılık iddia edilemiyor.

İşte o kanunlar:

*Tevhid-i Tedrisat Kanunu (1924)

*Şapka İktisasi Kanunu (1925)

*Tekke ve zaviyelerle türbelerin seddine ve türbedarlıklar ile bir takim unvanların men ve ilgasına dair kanun (1925)

*Türk Kanunu Medenisi’yle kabul edilen, evlenme akdinin evlendirme memuru önünde yapılacağına dair medenî nikâh esası ile aynı kanunun 110’uncu maddesi hükmü (1926)

*Beynelmilel erkamin kabülü hakkında kanun (1928)

*Türk harflerinin kabul ve tatbiki hakkında kanun (1928)

*Efendi, bey, paşa gibi lakap ve unvanların kaldırılması hakkında kanun (1934)

*Bazı kisvelerin giyilemeyeceğine dair kanun (1934)

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 25 Şubat 2013 tarihinde eklenmiştir. "Tekke, Zaviye ve Medreseler Geri Gelebilir" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. brkbltc

  Başta imam hatipler olmak üzere tüm tekke, zaviye, cemaat ve tarikatlar kapatılmalıdır. https://t.co/vnR0Yrpu0e

 1. izpasa

  CeHaPe zihniyeti o tarihlerde tekke, türbe, zaviye, medreseleri kapatıp kilit vurunca bu sefer halk evi denen yerle… https://t.co/SUxhUDfG1i

 1. KayacanSaliha

  @_Jambi_ @MetinUca Hepinizin yeri idam sehpası..dinimizi bu hale getiren hacı hoca cemaat şeyh tekke zaviye ve bunu… https://t.co/wLJYuu5OBM

 1. fkrcnl

  @sputnik_TR Konunun kokunden hallolmasi icin: Tarikatlerin, cemaatlerin, tekke, zaviye ve imam hatiplerin kapatilmasi gerekmektedir.

 1. ziya1928

  @SnExupery @direncigdem 1 Kemalizm 1925 yılında tekke ve zaviye ve dergahları kapatmıştır. Buradan bütün maddi, man… https://t.co/HqhtLBI6ri

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5