» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

TEOG’a 100’ü Aşkın İtiraz Geldi

A+  A- TEOG’a 100’ü Aşkın İtiraz Geldi

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nde, ortaya çıkan puan hesaplama krizi sürüyor. Kasım ayında yapılan asıl sınavla, mazeret sınavlarına katılan öğrencilerin matematik ve fen testlerinde her sorunun puan ağırlığının farklı olması velileri isyan ettirdi.

Ortaokul 8’inci sınıf öğrencilerinin, birinci dönem ortak sınav sonuçları açıklandığı 20 Ocak Pazartesi gününden itibaren Milli Eğitim Bakanlığı’na 100’ü aşkın sözlü ve yazılı itirazda bulunduğu öğrenildi.

Asıl sınavda fen testinde 1 yanlış soru yapan öğrenci 5,5556 puan kaybederken, telafi sınavında 1 yanlış yapan öğrencinin 5 puan kaybettiğini belirtildi. Dolayısıyla asıl sınava giren öğrenci 0,5556 puan zarara uğradığı, bunun da liselere giriş puanları hesaplanırken öğrenciler arasında haksızlığa neden olacağı savunuluyor.

Veli ve Öğrenciler İtiraz Etti

28-29 Kasım’da yapılan TEOG’da öğrencilere her dersten 20’şer soru yöneltildi. Değerlendirmenin, öğrencilerin yanlış cevapları dikkate alınmadan 100 tam puan üzerinden değerlendirme yapılacağı, her sorunun değerinin de 5 puan olduğu açıklandı. Ancak, matematik testinden 2, fen ve teknoloji testinden de 1 soru iptal edildi.

Yapılan değerlendirmede ise fen ve teknoloji dersi için 100 puan 19’a, matematik içinde 18’e bölünde. Böylece soruların puan ağırlıkları 5’in üzerine çıktı. Ancak, telafi sınavında herhangi bir dersten soru iptali olmadığı için her sorunun ağırlığı 5 puan olarak kaldığı için öğrenciler her yanlış soruda 5 puan kaybetti.

Asıl sınava katılan öğrenciler ise, matematik ve fen testinde yanlış soru 5 puandan daha fazla kaybetti. Bu durumun asıl sınava giren öğrenciler açısından haksızlık yarattığını belirten veli ve öğrenciler hem Bakanlığa itiraz dilekçelerini gönderiyor, hem de durumun düzeltilmesini istiyor. -hurriyet

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SINAVLAR kategorisi altında 26 Ocak 2014 tarihinde eklenmiştir. "TEOG’a 100’ü Aşkın İtiraz Geldi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. şeyma dinçer

    teogların üstüne puan gelck mi fikrinz var mı ??

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5