» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

TESTTEN GEÇEMEYEN ÖĞRETMENLİK YAPMASIN

A+  A- TESTTEN GEÇEMEYEN ÖĞRETMENLİK YAPMASIN

Eğitim fakültesinden mezun olan herkesin öğretmen olmaması gerektiğini söyleyen YÖK Başkanı ilginç önerilerde bulundu. Ardı ardına çıkan cinsel taciz olaylarına öğretmenlerin isimlerinin karışması üzerine YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, öğretmenlik mesleğini kimlerin yapabileceğine ilişkin tartışılacak öneride bulundu.

Öğretmenlik formasyonu almanın öğretmenlik için yeterli olmaması gerektiğini belirten Özcan, “Psikolog denetiminde şahsiyet testine tabi tutulmalı. Testten geçen öğretmen yapılmalı. Yurtdışında bu iş böyle” dedi.

“HERKES ÖĞRETMEN YAPILMASIN”

Habertürk’e konuşan Prof. Dr. Özcan, Siirt Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) ve ardından Kayseri’deki bir YİBO’da meydana gelen cinsel taciz olaylarını “hazmetmenin güç” olduğunu söyledi. Özcan, “herkese öğretmenlik belgesi verilebilir ama herkesi öğretmen yapmak doğru değil” dedi.

Toplumun yapısının bozulmaya başladığını belirten Özcan, öğretmenlerin öğrencisine karşı yaptığı cinsel tacizleri affetmenin imkânsız olduğunu vurguladı ve şunları söyledi:

“ELEMEK GEREKİR”

“Formasyon için biz 2.5 not ortalaması şartı getirdik. Bu bile az da olsa bir eleme yöntemi. Her meslek için nitelik çok önemli ama öğretmenlik için çok daha ayrı bir değerlendirme gerekli. Öğretmen olacaklar gözetim altında tutulmalı, süzgeçten geçirmeli. Öğrencilerine nasıl davranıyorlar, en az bir yıl gözlemlenmeli. Bakalım etik olmayan davranışlara meyilliler mi? Mesela şahsiyet, davranış testleri yapılabilir.

Psikologlardan yardım istenebilir. Testlerden geçenlere öğretmen olma hakkı verilmeli. Herkes çocuğunu, canını bir parçasını öğretmenlere emanet ediyor.

İstihdam edeceğimiz o kadar çok öğretmen adayımız var ki. Elesek bile geride boşluk kalmaz. Sonuçta bu tür sapıkça durumları tüm öğretmenlere mal edemeyiz. Biliyorum ki öğretmenler de bu durumdan hoşnut değil.”

Kaynak: egitimgazetesi
Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 4 Mayıs 2010 tarihinde eklenmiştir. "TESTTEN GEÇEMEYEN ÖĞRETMENLİK YAPMASIN" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. Bulut

    Kesinlikle katılıyorum bu görüşe… Yalnız başta bir ricam var. Öğretmenler de bir anket hazırlasınlar. Büyük bir salona Tepeden Aşağıya doğru kademe kademe sıralanalım. Yani Sayın bakan, müsteşarlar, daire başkanları, müfettişler…. vs bakalım sonuç ne çıkacak. Öğretmenlik mesleğini ve eğitim öğretimin işlerini kimler yapabilecek görelim…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
9