» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Toplu Görüşmeden Bile Daha Geri

A+  A- Toplu Görüşmeden Bile Daha Geri

KESK, Mecliste görüşülmeye devam eden 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikalar Kanunda değişiklik yapan tasarıyı yurdun dört bir yanında protesto etti. Çeşitli illerde yapılan eylemlerde, tasarının sendikaların görüşleri dikkate alınmadan Meclise sevkedildiği ve bu nedenle geri çekilmesi gerektiği ifade edildi.

KESK İstanbul Şubeler Platformu adına açıklama yapan Eğitim Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Tosu, tasarıda toplusözleşme hakkının göstermelik olduğunu belirterek, “Sendikalar heyetinde yandaş konfederasyonun, hakem kurulunda hükümetin atadıklarının çoğunlukta olması garanti alınmış. Tasarı, özgürlüklerden yoksun, tamamen yasakçı bir zihniyete sahip.

Tasarı kamu çalışanlarının beklentilerine uygun olacak şekilde tekrar hazırlanmalı ve bu haliyle geri çekilmelidir.” diye konuştu.

GREV HAKKI YOK

Tasarı, İzmir’de de protesto edildi. KESK İzmir Şubeler Platformu dönem sözcüsü Ramis Sağlam, 4688 sayılı kanundaki değişikliklerle grev hakkını yasal güvence altına almadığını, örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmadığını ifade etti.

Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız da, AKP’nin çıkardığı yasalarla, temel hakları ve güvenceleri ellerinden alınmış bir toplum yaratmak istediğini belirtti.

Samsun’da yapılan eylemde, Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Suat Yıldız, hükümetin bütün itirazlara rağmen 4688 sayılı yasayı hiçbir tepki ve öneriyi dikkate almadan Mecliste görüşmeye almasını eleştirdi. Yasanın eski yasaya göre daha geri düzenlemeler içerdiğini ifade etti.

DAYATMADAN VAZGEÇİLMELİ

KESK Adıyaman Şubeler Platformu adına açıklama yapan Eğitim Sen Adıyaman Şubesi Eğitim Sekreteri Ali Derin, 8 aydır üzerinde tartışma yürütülen yasa tasarısının Genel Kurula gönderilen son halinin KESK’i bir kez daha haklı çıkarttığını söyledi. Derin “Meclis çoğunluğunuza güvenerek ‘sahte sendika’ yasasını çıkarmaya yönelik bu dayatmadan vazgeçin.

Bu tasarının kamu çalışanlarının beklentilerine uygun biçimde çıkması için tasarıyı geri çekin. Evrensel standartlara uygun yeni yasayı hep birlikte yapalım” diye konuştu.

Aydın’da yapılan açıklamada, ESM Şube Başkanı Celaleddin Çakmak, tasarının aldatmaca olduğunu ifade etti. KESK Çaycuma Bileşenleri adına açıklama yapan SES Zonguldak Şube Örgütlenme Sekreteri Cemil Satılmış, yapılan eylemde hükümete seslenerek, “Evrensel standartlara uygun yeni yasayı hep birlikte yapalım” dedi.

Kütahya’da yapılan eylemde Eğitim-Sen Kütahya Şubesi Kadın Sekreteri Meryem Bayhan, yasada bir çok yasaklayıcı madde bulunduğunu ifade etti.

ÖNDER: SAHTE SENDİKA YASASI

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise Meclis kürsüsünden yasa tasarısını eleştirdi. 2001 yılında çıkartılan yasanın da yine muhatapların onayını almadan Meclisten geçirildiğini belirten Önder, “Emekçiler o zaman bunu ‘sahte sendika yasası’ olarak nitelendirmişlerdi. Bu yasada toplu sözleşme ve grev hakkı bulunmuyordu. Yeni yasa tasarısı da tarafların fikri, talepleri ve önerileri alınarak hazırlanmamıştır. Bu yasada özgür toplu pazarlık ve grev hakkı bulunmuyor. Uluslararası Çalışma Örgütünün ilkeleri ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi açısından da son derece geri bir yasadır.” diye konuştu. – evrensel

Bu haber GÜNCEL, SENDİKA kategorisi altında 3 Nisan 2012 tarihinde eklenmiştir. "Toplu Görüşmeden Bile Daha Geri" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Ozguruz_org

  “EYT Yasası çıksa da 700 bin kişi emekli olabilecek” #ANKARA - #EYT sorunlarını sendika uzmanı Onur Bakır ile konu… https://t.co/fQSVmoff1E

 1. Flas_Haber_

  RT @tr_hbr_: “EYT Yasası çıksa da 700 bin kişi emekli olabilecek” #ANKARA - #EYT sorunlarını sendika uzmanı Onur Bakır @Ozguruz_org anlatt…

 1. bayramyank13

  RT @Ozguruz_org: “EYT Yasası çıksa da 700 bin kişi emekli olabilecek” #ANKARA - #EYT sorunlarını sendika uzmanı Onur Bakır ile konuşuyoruz…

 1. cekin_huseyin

  RT @Ozguruz_org: “EYT Yasası çıksa da 700 bin kişi emekli olabilecek” #ANKARA - #EYT sorunlarını sendika uzmanı Onur Bakır ile konuşuyoruz…

 1. EytYirmibir

  RT @Ozguruz_org: “EYT Yasası çıksa da 700 bin kişi emekli olabilecek” #ANKARA - #EYT sorunlarını sendika uzmanı Onur Bakır ile konuşuyoruz…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5