» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Toplu Sözleşme Görüşmeleri Yaklaşırken Eğitim Sendikalarının Durumu

A+  A- Toplu Sözleşme Görüşmeleri Yaklaşırken Eğitim Sendikalarının Durumu

Kamuda örgütlü memur konfederasyonları ile Hükümet arasında yapılacak olan 2013 yılı toplu sözleşme görüşmeleri bu yıl, ağustos ayında yapılacak.

Toplu sözleşmelerde yetkili sendikalar 15 Mayıs itibarıyla belirlenmiş durumda. Kamu görevlilerinin örgütlü olduğu sendikalar içinde üye sayısı bakımından en büyük sendikalar olan eğitim sendikalarının üye sayılarına bakacak olursak,(İmzalanan mutabakat metnine göre) bu sendikaların önemli bir büyüklüğe ulaştığı görülüyor.

2013 yılı itibarıyla MEB’de görev yapan 944 000 öğretmen*, üniversitelerde görevli öğretim üyeleri ve MEB personeli de bu sayıya ilave edildiğinde, 1 milyona yaklaşan eğitim çalışanının, 588 462’sini üye yapan eğitim sendikalarının, sendikalaşma oranlarının % 10’lar seviyesinde seyrettiği ülkemizde, örgütlenme açısından önemli bir başarıya imza attıkları söylenebilir.

Eğitim işkolunda örgütlü olan 4 büyük sendikanın son iki yıldaki üye sayılarına (Üniversitelerdeki üye sayıları hariç) bakıldığında; Eğitim Bir Sen’in 2012’de, 231 472 olan üye sayısının 226 433’e düştüğü, Türk Eğitim Sen’in 2012’de 205 724 olan üye sayısının, 199 320’ye düştüğü; Eğitim Sen’in 2012’de 125 316 olan üye sayısının, 113 928’e düştüğü; Eğitim İş sendikasının ise 2012’de 29 872 olan üye sayısının, 34 113’e yükseldiği görülüyor. Üniversitelerdeki üye sayılarının bu sonuçları nasıl değiştireceği merak konusu.

Bu sayılar, 4 büyük eğitim sendikasından sadece Eğitim İş’in üye sayısını arttırdığı, diğer sendikaların üye kaybettiğini gösteriyor.

Sendikaların üye kaybetmelerinin kuşkusuz bu sendikaların yeterli örgütlenme çalışmaları yapmama gibi nedenleri olabilir. Ancak ülke gündeminde yaşanan politik sorunların da bu üye kayıplarında önemli etkisinin olduğunu unutmamak gerekiyor.

Yürürlükteki memur sendikaları yasası ve toplu sözleşme yasasına göre, yetkili sendika olmanın çok önemli bir ayrıcalık olmadığı göz önüne alındığında; toplu sözleşme görüşmelerine katılacak olan 3 büyük konfederasyon ve yetkili sendikaların, önümüzde duran sorunların çözümü konusunda birlikte davranabilme yeteneğini göstermesi gerekiyor.

Ancak eğitim kamuoyunda, son aylarda eğitim sendikaları arasında yaşanan tartışmaların, bu işbirliğini engelleyeceği, sendikaların asgari müştereklerde bile bir araya gelemeyeceği endişesi hâkim.

Eğitim sendikaları arasında, özellikle kamuda öğrencileri ve kamu görevlilerini ilgilendiren serbest kıyafet tartışmaları ile KESK ve Memur Sen konfederasyonu başkanlarının akil insanlar heyetinde yer alması gibi konularda, sendikalar arasında yoğun tartışmalar yaşandı. Bu tartışmalar sendikaları yıprattığı gibi, üye kaybettirmiş de olabilir.

Bu tartışmaların aşılıp, birlikte davranılabilecek asgari konuların belirlenerek, toplu sözleşme görüşmelerinde birlikte davranılması gerekiyor. Çünkü 657 sayılı DMK’da yer alan iş güvencesi gibi konuların değiştirilmesinin gündemde olduğu bu günlerde, sendikaların da varlık nedeni olan “Güvenceli memurluk” statüsüne sahip çıkılması gerekiyor.

*Milli Eğitim İstatistikleri, 2012-2013

Abdullah Damar / Eğitimci-Yazar

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER kategorisi altında 3 Haziran 2013 tarihinde eklenmiştir. "Toplu Sözleşme Görüşmeleri Yaklaşırken Eğitim Sendikalarının Durumu" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Panenka

  Eğitim-sen 2012 öğretmen üye sayısı çalışma bakanlğında 114,806 siz o rakamı nasıl buldunuz.Bilinçli olarak eğitim sen de bir erime olduğu izlenimi yaratıyorsunuz.O sayıya üniversiteler dahil mi?

  • Abdullah Damar

   Yazıda üniversitelerin dahil olmadığını yazmıştım.Sayıyı da web sitelerine de yansıyan tutanaklardan aldım.ben de bir eğitim sen üyesiyim.Bilginize…

 1. _aliyalcin_

  Üniversitenin, toplu sözleşmeye ve hukuka aykırı Konut Tahsis Yönergesi'ni mahkeme iptal etti İptal kararına göre… https://t.co/Ir8G4oYmXU

 1. DikenComTr

  Sendika araştırması: Bir ayda açlık sınırı 64, yoksulluk sınırı 209 lira yükseldi https://t.co/FxwsaZEQJj https://t.co/x7xQzwesrf

 1. eminsimsekmus

  İlimizdeki Sendika, Meslek Odası Başkanları ve STK’lar ile dijital ortamda bir araya gelerek, istişare ve değerlend… https://t.co/XEVuP0FJnG

 1. parasut74

  RT @AkyilmazGulcay: nerdesin yetkili sendika SağlıkSendikaları Nerede @sagliksen

 1. da_helal

  RT @salihpolat42: Sendika üyeliği Banka hesabı Özel okul kaydı Medya aboneliği suç ise devletim bunları neden engellemedi? KHK Gerçeğiyle…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7