» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Tüm ‘Klasik’ Dersler Kaldırılıyor

A+  A- Tüm ‘Klasik’ Dersler Kaldırılıyor

Tüm mutluluk ve verim araştırmalarında dünya genelinde hep ilk 10’da çıkan İskandinav ülkesi Finlandiya, eğitimde devrim niteliğinde bir sisteme geçmeye hazırlanıyor. Bu yeni eğitim sisteminde geleneksel derslerden hiçbiri yer almayacak.

Köklü değişikliğin tam olarak 2020 itibarıyla tamamlanması bekleniyor.

Tüm araştırmalarda pek çok alanda olduğu gibi eğitim sisteminde de dünya genelinde en iyi ülkeler arasında çıkan Finlandiya, bunu yeterli bulmayarak devrim niteliğinde bir reformu uygulamaya koyacak.

Hükümetin aldığı radikal karar ile alışılagelmiş tüm klasik dersler müfredattan kaldırılacak.

Sistem ilk etapta 16 yaş düzeyindeki daha yetişkin öğrenciler ile başlayacak ve 2020 yılına kadar köklü biçimde tüm eğitim ağına yayılacak.

DİSİPLİNLERARASI VE UYGULAMALI

Fizik, matematik, edebiyat, tarih, coğrafya gibi derslerin yerine öğrenciler, olaylar ve fenomenleri disiplinlerarası ve uygulamalı bir formatta öğrenmeye başlayacak. Örneğin İkinci Dünya Savaşı, hem tarihsel, hem coğrafi, hem de matematiksel bakış açısıyla birlikte incelenecek. Ayrıca, iklim değişikliği, Avrupa Birliği ve toplumsal sorunlar gibi hayata hazırlık niteliğinde konulara da katılımcı bir yaklaşımla vakıf olacak. Öğrencilerin tek tek değil gruplar halinde dersi sanki aralarında tartışıyormuş gibi işlemelerine de izin verilecek.

BİR KEZ ÖĞRENEN BİR DAHA UNUTMAYACAK

Yine örneğin ‘Kafede Çalışmak’ gibi ilginç bir ders ile öğrenciler İngiliz dilini, ekonomiyi ve iletişim becerilerini aynı zaman zarfında geliştirebilecek. Ezberci bir öğrenim sistemi yerine uygulamalı olduğu için bir kez öğrenen öğrenci bir daha unutmayacak. Öğrenciler ayrıca kendi çalışmak istedikleri konu başlıklarını kendileri belirleyecekler. Örneğin buna göre bir öğrenci kimya veya fizik derslerindeki bütün üniteleri görmek ve sınavda bunlardan geçmek zorunda olmayacak. Sadece kendi belirlediği konulardan sorumlu olacak.

GELENEKSEL ÖĞRETMEN-ÖĞRENCİ İLİŞKİSİ DE TARİH OLACAK

Geleneksel öğrenci-öğretmen ilişkisi de bu sistemle değişecek. Kolektif çalışmayı öğreten Finlandiya’nın yeni eğitim sistemi ile öğretmenlere büyük bir iş yüklenecek. Bu nedenle öğretmenlerin maaşlarında da artışlar olacak.

ÖĞRETMENLER ÇALIŞMALARA BAŞLADI

Yeni reform sistemi ile farklı branşların öğretmenlerinin de farklı konular üzerine işbirliği yaparak birlikte çalışmaları gerekecek. Helsinki’deki öğretmenlerin neredeyse % 70’i yeni sisteme uygun olan gerekli bilgileri sunmak ve hazırlık çalışmalarını üstlenmek adına işe başlamış durumda.

‘KLASİK EĞİTİM 19. YÜZYILDAN KALMA, BİZ 21. YÜZYILA TAŞIYACAĞIZ’

Eğitim Bakanı Marjo Kyllonen, Helsinki’de geçen yıl yaptığı basın toplantısında, yapacakları değişikliği şöyle açıklamıştı: “1900’lü yılların başında tasarlanan ve o zamanlar faydalı olan eski moda bir anlayış ile okullarda eğitim veriyoruz. Oysa günümüzde ihtiyaçlar aynı değil. Dolayısıyla 21. yüzyıl için uygun bir eğitim modeli lazım.”

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/avrupa/201611171025860571-finlandiya-egitimde-devrim/

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 18 Kasım 2016 tarihinde eklenmiştir. "Tüm ‘Klasik’ Dersler Kaldırılıyor" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. eray00535841

  RT @cagdascan123: Korona krizinde Finlandiya'da eğitim nasıl yapılıyor biliyor musunuz? Öncelikle ülkemiz gibi orda da çocuklar okula gitmi…

 1. cagdascan123

  RT @cagdascan123: Korona krizinde Finlandiya'da eğitim nasıl yapılıyor biliyor musunuz? Öncelikle ülkemiz gibi orda da çocuklar okula gitmi…

 1. kadrosuz_imam

  @ardaile @klkurdu @kaansezyum Moruq finlandıya eğitim sistemi

 1. ozgurovic

  RT @IlkerSeyhler: Finlandiya muhteşem eğitim sistemine yeni bir halka ekledi, süper sağlık sistemi https://t.co/XFDyZNwIJg

 1. cand06an

  RT @temcikterelelli: Tabloya göre Finlandiya'da bir kişi Corona'dan dirilmiş. Adamlar eğitim sistemiyle gündeme girdi, o gün bu gündür düny…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
9