» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Tüm Sınavlarda Kopya Çekilmiş

A+  A- Tüm Sınavlarda Kopya Çekilmiş

ALES, TUS, LYS ve YGS’de usulsüzlük iddiaları üzerine 9 ilde yapılan operasyonlar sonucu aralarında öğretim görevlilerinin de bulunduğu 72 kişi gözaltına alındı

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) soruşturmasında kopya çekildiği ve soruların sızdırıldığına dair soruşturmada sona yaklaşılırken, 4 ayrı sınavda daha usulsüzlük yapıldığı iddiaları kapsamında yaklaşık 6 aydır devam eden soruşturmada dün geniş çaplı bir operasyon dalgası gerçekleştirildi.

Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla yapılan ve 9 ile yayılan operasyonlar sonucu, aralarında öğretim görevlileri, üniversite çalışanları ve öğrencilerin de bulunduğu toplam 72 kişi gözaltına alındı. Kopya işini, ALES (Akademik Lisans Eğitim Sınavı), TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı), LYS (Lisansa Yerleştirme Sınavı) ve YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) sınavlarında organize ettiği belirlenen çete üyelerinin, sınava giren adaylara verdiği cihazlar sayesinde soruları dışarı aktardıktan sonra yüksek lisans öğrencilerine çözdürdüğü ve cevapları anlaştıkları öğrencilere ilettikleri saptandı. Çetenin, bu işlem karşılığında 3-5 bin TL haksız kazanç sağladığı belirtildi.

Böyle çalışıyorlardı

Diyarbakır’da yaklaşık 3 ay önce ortaya çıkarılan sınav çetesinin bir benzeri Ankara’da çökertildi. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, çeteyi 6 ay önce takibe aldı. Yapılan çalışmalar sonucunda aralarında bazı öğretim görevlileri, üniversite çalışanları ile öğrencilerin de bulunduğu çetenin ALES, TUS, YGS, ve LYS sınavlarında para karşılığında anlaştığı öğrencilere bilgi aktaracağı belirlendi. Çetenin, bazı yüksek lisans öğrencileriyle temasa geçerek, kopya olayını organize ettikleri belirlendi.

Çetenin, sınavın başlamasından sonra dışarı çıkılması yasak olan ilk yarım saat içinde sınavlara giren bazı adaylara verdiği çeşitli cihazlarla sınav sorularının dışarıya aktarılmasını sağladıkları, dışarıya aktarılan sınav sorularının bazı yüksek lisans öğrencileri tarafından çözüldükten sonra cevapların anlaşılan öğrencilere aktarıldığı ortaya çıktı.

Çetenin bu işlem karşılığında 3-5 bin TL haksız menfaat ettiği belirlendi. Çalışmaların olgunlaşmasının ardından Ankara Cumhuriyet Savcısı Mehmet Cihan Kısa’nın talimatı doğrultusunda Konya, Malatya, Elazığ, Bursa, Sakarya, Karaman, Adana, Bolu, Ankara’da eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirdi. Operasyon sonucu 13’ü Ankara’da olmak üzere toplam 72 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilere ait olduğu bildirilen çok sayıda bilgisayar ve dokümana da el konulduğu bildirildi.

Beş öğretim görevlisi var

Gözaltına alınanlar arasında 1’i Ankara Gazi Üniversitesi olmak üzere 5 öğretim üyesinin olduğu öğrenildi. Ankara’da gözaltına alınan O.A.U.’nun, Gazi Üniversitesi Beden Eğitim ve Spor Meslek Yüksekokulu’nda araştırma görevlisi olduğu belirtildi. Diğer 4 akademisyenin ise Malatya İnönü Üniversitesi’nde görevli olduğu kaydedildi.

Soruşturmanın “suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak” iddiasıyla yapıldığı ifade edildi. Savcı Kısa’nın gözaltı süresinin fazlalığı nedeniyle şüphelilerle ilgili ek gözetim süresi aldığı ve şüphelilere 20 Eylül’de adliye sevkedilecekleri kaydedildi.

egitimgazetesi
Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 18 Eylül 2010 tarihinde eklenmiştir. "Tüm Sınavlarda Kopya Çekilmiş" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8