» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Türban İlköğretimde

A+  A- Türban İlköğretimde

Türban tartışmaları sürerken, ilköğretime giden öğrencilerin okullarına türbanla girdiği bilgileri gelmeye devam ediyor. Konya,  Diyarbakır’dan sonra Van’da da ilköğretim beşinci sınıf öğrencisi dün derse türbanla girdi. Mersin ve Adana’da da türbanla okula girme girişimleri olduğu basına yansımıştı.

12 yaşındaki E.S. derse türbanla girmek isteyen ilköğretim örencilerinin son örneği oldu.

Van Vali Mithatbey İlköğretim Okulu’nda beşinci sınıfa giden E.S. ve babasının ilk denemesi başarısız oldu.

Okul yönetimi, öğrenciyi bu halde derse almayınca E.S. ve babası eve geri döndü. Ancak ikinci demenede hiçbir sorun çıkmayınca E.S. arkadaşlarıyla birlikte öğrenci andını okudu. Daha sonra okula girip derslere katıldı.

E.S’nin babası, “Çocuğumu derse bıraktım gidiyorum, herhagi bir sıkıntı yok. E.S.’nin durumu ilk değil. Diyarbakır ve Konya’da iki ilköğretim öğrencisi günlerdir derse türbanla giriyor” dedi.

“ÇOCUĞU ALIRIZ” DEMİŞTİ

İlköğretim çağındaki çocuklarını türbanlı olarak okula göndermekte ısrar eden aileleri TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül uyarmıştı.  Üskül, “Bu iş daha ileriye giderse, aile çocuğu baskı altına alıp öğrenim özgürlüğünü engelliyorsa devlet o çocuğu alır ve öğrenim görmesini sağlar” demişti.

birgün
Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 28 Ekim 2010 tarihinde eklenmiştir. "Türban İlköğretimde" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5