» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Türbana Serbestlik, Anda Yasak Geldi

A+  A- Türbana Serbestlik, Anda Yasak Geldi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın açıkladığı “demokratikleşme paketi”nden kamuda başörtüsüne özgürlük çıkmış, öğrenci andının kaldırılacağı açıklanmıştı.

Bugün Resmi Gazete‘de yayımlanan karar ile Öğrenci Andı resmen uygulamadan kaldırılmış, yönetmelikte yapılan değişiklikle de kamuda başörtüsünün önü açılmış oldu.

Bir süredir sivil itaatsizlik eylemi kapsamında okullara başörtüsüyle giden Memur Sen üyeleri bu kararı büyük sevinçle karşıladı.

Özgürlük Sadece Dini Simgelere mi?

Demokrasi paketinden sadece başörtüsüne düzenleme çıkması ve düzenlemenin erkek memurların beklentilerine yanıt vermemesi kamu çalışanları arasında tepkiye neden oldu.

“Neden sadece başörtüsü?” diye soran erkek memurlar, takım elbise ve kravat zorunluluğundan bir an önce kurtulmak istediklerini ifade etti.

Öğrenci Andı Kaldırıldı

resit-galip

Bugün yayımlanan kararla öğrencilerin her sabah ders başlamadan önce okuduğu öğrenci andı da kaldırıldı.

Öğrenci Andı’nın kaldırılması eğitimciler arasında da tartışmalara neden oldu.

Bazı eğitimciler andın kaldırılmasını yerinde bulurken, bazı eğitimciler bunun “Türküm” ifadesinden duyulan rahatsızlığın bir sonucu olduğunu ifade etmekte.

Öğrenci Andını Kim Yazdı?

1932 yılında Milli Eğitim Bakanlığı görevine gelen Reşit Galip‘in bakan olarak yazdığı ‘Öğrenci Andı’ 76 yıldır okullarda okutulmaktaydı.

Öğrenci Andının 1933 yılındaki ilk hali şöyleydi:

Türküm, doğruyum, çalışkanım.
Yasam; küçüklerimi korumak,
büyüklerimi saymak,
yurdumu, budunumu özümden çok sevmektir.
Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.
Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.

1972 Yılında Değiştirildi

1972 yılında şu şekilde söylenmeye başlandı:
Türküm, doğruyum, çalışkanım.
Yasam;
küçüklerimi korumak,
büyüklerimi saymak,
yurdumu, milletimi, canımdan çok sevmektir.
Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.
Ey bu günümüzü sağlayan, Ulu Atatürk; açtığın yolda, kurduğun ülküde, gösterdiğin amaçta hiç durmadan yürüyeceğime ant içerim.
Ne mutlu Türküm diyene!

1997 Yılındaki Son Değişiklik

Türküm, doğruyum, çalışkanım.
İlkem; küçüklerimi korumak,
büyüklerimi saymak,
yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.
Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.
Ey büyük Atatürk!
Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, hiç durmadan yürüyeceğime and içerim.
Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.
Ne mutlu Türküm diyene!

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 8 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir. "Türbana Serbestlik, Anda Yasak Geldi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. ErimDestegul

  bu tayfaya öğrenci andının okunmasına karşı olduğumu söylesem, bırak istiklal marşını öğrenci andı diyorum bak, par… https://t.co/f7seB1wFwc

 1. KURMAYCIYAVUZ

  @CahilKonusma @worchtearast @EceGunerToprak Hacı ne alaka akp nin rejimi değiştirdiğinin farkında değilsin CUMHURİ… https://t.co/04zUPX3K0k

 1. KURMAYCIYAVUZ

  @CahilKonusma @worchtearast @EceGunerToprak Zihniyetin ATATÜRK e dusman ama sen degil yani hem ayranım dökülmesin h… https://t.co/dTAdtb1j1g

 1. sparentakyol10s

  Antiemperyalist mücadele, son abd neferinide yurdumuzda atincaya kadar devem edeceğine ant içeriz., (ODTÜ, sfk, öğr… https://t.co/3pwgzSx506

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7