» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Türbanda Hizbullah Şüphesi (Video)

A+  A- Türbanda Hizbullah Şüphesi (Video)

Kızlarını türbanlı olarak okula göndermekte ısrar ederek türban sorununun ilköğretim okullarına sıçramasına neden olan velilerin, dinci örgütlerle ilişkisi olduğu ortaya çıktı.

Türbanın üniversitelere girişiyle ilgili siyasi, hukuki ve kurumsal arenada çelişkili açıklamaların birbirini kovaladığı günlerde Diyarbakır ve Mersin’de iki kız öğrenci türbanla ilkokula gitme girişiminde bulundu.

Video haberin devamında.

Hürriyet’in haberine göre bu girişim, üniversitelerdeki türban yasağının kaldırılmasına yönelik çabalarla bağdaştırıldı. İlk büyük tepki AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’ten geldi. Çelik “İşi çıkmaza sokmaya, olayı sabote etmeye yönelik bir gayret” yorumunu yaptı. Olayın provokasyon olarak değerlendirilmesinde her iki kızın babalarının geçmişi önemli rol oynadı.

Örgüte üyelikten 2 yıl 8 ay hapis yattı

* Mersin’de Sakarya İlköğretim Okulu’nda türbanla derse girmek için ısrar eden 8’inci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki M.G.’nin babası Hasan G’nin 17 Ocak 2000’de İstanbul’da basılan Hizbullah terör örgütünün arşivinden özgeçmişi çıktı. Yargılamaları sonucunda ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan hakkında kesinleşmiş 6 yıl 3 ay ağır hapis cezası nedeniyle 10 Ocak 2008’de tutuklandı. 24 Ağustos 2010’da tahliye oldu.

* Adana’da Kanuni İlköğretim Okulu’nda türbanla sınıfa girmek isteyen 8’inci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki T.Y.’nin babası 41 yaşındaki Hüseyin Y., ilk 2 günde gazetecilerle görüşmesinde siyasi kimliği olmadığını söylemesine karşılık, Mustazaf-Der’in Adana Şube Başkanlığı görevinde bulunduğu anlaşıldı. Mustazaf-Der’in fesih kararı Yargıtay’da beklemekte. Peygamber Sevdalıları Platformu’nun üyesi olan Hüseyin Y.’nin polis kaydı ve sabıkası bulunmuyor.

Hüseyin Y. “dernek şube başkanı olmam ile kızımın türbanla okula gitmesi arasında bağlantı yok. Kızım istedi, ben de onun isteği doğrultusunda hareket ettim” açıklamasında bulundu.

CnnTürk ekranlarında, Diyarbakır’da13 yaşında okula türbanla giden E.Ö’nün babası ve spiker Şirin Payzın arasında hararetli bir tartışma yaşandı.

Video aşağıda verilmiştir.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 22 Ekim 2010 tarihinde eklenmiştir. "Türbanda Hizbullah Şüphesi (Video)" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6