» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Türk Eğitim Sen Pasta Kesecek

A+  A- Türk Eğitim Sen Pasta Kesecek

Türk Eğitim–Sen Bakan Çubukçu sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesiyle ilgili verdiği sözü tutamadığını, bu durumu 8 Kasım saat 12.00′da MEB önünde pasta keserek hatırlatacaklarını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun geçen sene sözleşmeli öğretmenlere verdiği sözü hatırlatan Türk Eğitim–Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Çubukçu 24 Haziran 2009 tarihinden bu yana sürekli sözleşmelilerin kadroya geçirileceğini söylese de, bu söz havada kaldı. Çubukçu’nun tutamadığı sözünün 502´nci günü MEB önünde tutulmayan sözün 502´nci gününü yaş pasta keserek kutlayacağız” dedi.

Türk Eğitim–Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yaptığı yazılı açıklama ile Milli Egitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun sözleşmeli öğretmenleri kadroya alacağını 24 Haziran 2009 tarihinde açıkladığını fakat günümüze kadar bir gelişme olmadığını belirterek Bakan Çubukçu’yu sert bir dille eleştirdi.

ÇUBUKÇU’NUN SÖZÜ HAVADA KALDI

Bakan Çubukçu’nun geçen sene sözleşmeli öğretmenleri kadroya geçireceğinin sözünü verdiğini öne süren Koncuk, “Çubukçu, Türk Eğitim-Sen olarak kendisini ziyaretimizde artık sözleşmeli öğretmen alınmayacağını, mevcut sözleşmeli öğretmenlerin tamamının kadroya geçirileceğini söyledi.

Çubukçu aynı gün sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi ve bundan sonraki süreçte Milli Eğitim Bakanlığı’na sözleşmeli yerine kadrolu öğretmen alınması yönündeki kararı TRT 3/GAP televizyonundan canlı olarak yayımlanan “Gelecek Eğitimle Gelecek” programında açıkladı.

Çubukçu 25 Haziran 2009 tarihinde de basın açıklaması yaparak, bu sözünü bir kez daha tekrarladı. Çubukçu 24 Haziran 2009 tarihinden bu yana sürekli sözleşmelilerin kadroya geçirileceğini söylese de, bu söz havada kaldı” dedi.

AKP DÖNEMİNDE ÖĞRETMEN İSTİHDAMINDA AYRIMCILIK YAPILIYOR

AKP iktidarı döneminde farklı türde öğretmenlik istihdamı nedeniyle öğretmenlerin ayrımcılığa tabi tutulduğunu kaydeden Koncuk, şöyle devam etti:
“Öğretmenleri sınıflara ayıran, bölen bu istihdam modeli, aynı fakültelerden mezun, aynı işi yapan öğretmenler arasında derin bir uçuruma neden olmaktadır. Sözleşmeli, ücretli gibi istihdam modelleri öğretmenlik mesleğine yakışmayan, insan hakkı ve hukuk ihlalleriyle dolu uygulamalardır. Sözleşmeli öğretmenlerin atama ve yer değiştirme hakkı yoktur. Sözleşmeli öğretmenler okullarında yönetici olamazlar. Mahkeme kararlarına rağmen, 30 günden fazla rapor alan sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri feshedilmektedir. Bu insanlık suçunu işleyen bizzat Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendisidir. ´Üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğü olacak´ diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da her nedense hukukun hiçe sayılmasına, kanser hastası olan sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmelerinin feshedilmesine seyirci kalmaktadır.”

TUTULMAYAN SÖZE YAŞ PASTALI KUTLAMA

Çubukçu’nun sözünü tutmadığını ileri süren Koncuk, Türk Eğitim–Sen olarak 8 Kasım´da MEB önünde tutulmayan sözün 502’nci gününü yaş pasta keserek kutlayacaklarını belirtti. Koncuk, “Nimet Çubukçu’nun söz verdiği tarihte doğan çocuklar bugün 2 yaşını doldurmak üzeredir. Bu eylemde, Sayın Bakan’a sözünü bir kez daha hatırlatacağız, söz verip de tutmamanın ne kadar ayıp olduğunu Bakan Çubukçu’nun yüzüne bir kez daha vuracağız.

Sözleşmeli öğretmenler laf değil, icraat beklemektedir. Sözleşmeli öğretmenler oyalanmak ve süslü yalanlarla kandırılmak istememektedir. Sözleşmeli öğretmenler ağzına bir parmak bal çalanları affetmemektedir. Sözleşmeli öğretmenler artık kadro müjdesi beklemektedir” dedi.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 16 Ekim 2010 tarihinde eklenmiştir. "Türk Eğitim Sen Pasta Kesecek" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4