Türk Eğitim Sen Pasta Kesecek

Türk Eğitim–Sen Bakan Çubukçu sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesiyle ilgili verdiği sözü tutamadığını, bu durumu 8 Kasım saat 12.00′da MEB önünde pasta keserek hatırlatacaklarını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun geçen sene sözleşmeli öğretmenlere verdiği sözü hatırlatan Türk Eğitim–Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Çubukçu 24 Haziran 2009 tarihinden bu yana sürekli sözleşmelilerin kadroya geçirileceğini söylese de, bu söz havada kaldı. Çubukçu’nun tutamadığı sözünün 502´nci günü MEB önünde tutulmayan sözün 502´nci gününü yaş pasta keserek kutlayacağız” dedi.

Türk Eğitim–Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yaptığı yazılı açıklama ile Milli Egitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun sözleşmeli öğretmenleri kadroya alacağını 24 Haziran 2009 tarihinde açıkladığını fakat günümüze kadar bir gelişme olmadığını belirterek Bakan Çubukçu’yu sert bir dille eleştirdi.

ÇUBUKÇU’NUN SÖZÜ HAVADA KALDI

Bakan Çubukçu’nun geçen sene sözleşmeli öğretmenleri kadroya geçireceğinin sözünü verdiğini öne süren Koncuk, “Çubukçu, Türk Eğitim-Sen olarak kendisini ziyaretimizde artık sözleşmeli öğretmen alınmayacağını, mevcut sözleşmeli öğretmenlerin tamamının kadroya geçirileceğini söyledi.

Çubukçu aynı gün sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi ve bundan sonraki süreçte Milli Eğitim Bakanlığı’na sözleşmeli yerine kadrolu öğretmen alınması yönündeki kararı TRT 3/GAP televizyonundan canlı olarak yayımlanan “Gelecek Eğitimle Gelecek” programında açıkladı.

Çubukçu 25 Haziran 2009 tarihinde de basın açıklaması yaparak, bu sözünü bir kez daha tekrarladı. Çubukçu 24 Haziran 2009 tarihinden bu yana sürekli sözleşmelilerin kadroya geçirileceğini söylese de, bu söz havada kaldı” dedi.

AKP DÖNEMİNDE ÖĞRETMEN İSTİHDAMINDA AYRIMCILIK YAPILIYOR

AKP iktidarı döneminde farklı türde öğretmenlik istihdamı nedeniyle öğretmenlerin ayrımcılığa tabi tutulduğunu kaydeden Koncuk, şöyle devam etti:
“Öğretmenleri sınıflara ayıran, bölen bu istihdam modeli, aynı fakültelerden mezun, aynı işi yapan öğretmenler arasında derin bir uçuruma neden olmaktadır. Sözleşmeli, ücretli gibi istihdam modelleri öğretmenlik mesleğine yakışmayan, insan hakkı ve hukuk ihlalleriyle dolu uygulamalardır. Sözleşmeli öğretmenlerin atama ve yer değiştirme hakkı yoktur. Sözleşmeli öğretmenler okullarında yönetici olamazlar. Mahkeme kararlarına rağmen, 30 günden fazla rapor alan sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri feshedilmektedir. Bu insanlık suçunu işleyen bizzat Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendisidir. ´Üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğü olacak´ diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da her nedense hukukun hiçe sayılmasına, kanser hastası olan sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmelerinin feshedilmesine seyirci kalmaktadır.”

TUTULMAYAN SÖZE YAŞ PASTALI KUTLAMA

Çubukçu’nun sözünü tutmadığını ileri süren Koncuk, Türk Eğitim–Sen olarak 8 Kasım´da MEB önünde tutulmayan sözün 502’nci gününü yaş pasta keserek kutlayacaklarını belirtti. Koncuk, “Nimet Çubukçu’nun söz verdiği tarihte doğan çocuklar bugün 2 yaşını doldurmak üzeredir. Bu eylemde, Sayın Bakan’a sözünü bir kez daha hatırlatacağız, söz verip de tutmamanın ne kadar ayıp olduğunu Bakan Çubukçu’nun yüzüne bir kez daha vuracağız.

Sözleşmeli öğretmenler laf değil, icraat beklemektedir. Sözleşmeli öğretmenler oyalanmak ve süslü yalanlarla kandırılmak istememektedir. Sözleşmeli öğretmenler ağzına bir parmak bal çalanları affetmemektedir. Sözleşmeli öğretmenler artık kadro müjdesi beklemektedir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.