» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Türk Eğitim Sen’den Özür Grubu Eylemi

A+  A- Türk Eğitim Sen’den Özür Grubu Eylemi

Türk Eğitim-Sen özür grubu atamaları için eylemdeydi. Sendika, Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat Kanunuyla özür grubu öğretmen tayinlerinin yılda bir defaya düşürülmesini bir eylemle protesto etti. Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelen yüzlerce öğretmen Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi önünden Milli Eğitim Bakanlığı önüne kadar yürüdü.

GÖZYAŞLARI SEL OLDU

Gözyaşlarının sel olduğu eylemde, “Canım Kocam, Keşke Gönlümün Hakimi Olacağına, Ülkede Hakim Olsaydın, Bize Karar-Name Sökmezdi”, “Telefon ve İnternet Evliliği İstemiyoruz”, “Esma Dinçer, Sen De Bir Annesin. Bize Sahip Çık”, “Bakan Ayırdı, Gören Birleştirsin”, “Sayın Bakan, Siz Hiç Eşinizden, Çocuğunuzdan Ayrı Kaldınız mı?”, “Puanımızla Kadroya Geçmiştik. Bizi Hatırladınız mı? Hala Ayrıyız. Farkında mısınız?”, “Bir Çocuğa Yapılacak En Büyük Şiddet Anne Babasından Ayırmaktır” şeklinde yazılı dövizler taşındı.

Eylemde; “Ailemle Yaşamak İstiyorum”, ” İş Derdi Aş Derdi Yeni Geldi Eş Derdi”, “Babalar Hasret, Çocuklar Yetim”, “Şubat Ataması İstiyoruz”, “Dinçer Artık Bizi Ayırma”, “Ayrılmak İçin Evlenmedik”, ” Hâkime Var Da Bize Yok Mu?”, “Allah’ın  Emriyle Evlendik, Yasayla Ayrıldık” şeklinde sloganlar da atıldı.

BAKAN KAZANILMIŞ HAKLARI ALIYOR

Eylemde bir konuşma yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, şunları söyledi: “Gönül isterdi ki, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ilk günlerde öğretmenleri mağdur etmek gibi bir karar almasın. Eskiden Osmanlı padişahları, padişah olduklarında halkı memnun etmek için, onlara cülus dağıtırlarmış. Türk-İslam kültüründe bu ülkeyi yöneten devlet adamlarının bundan haberdar olmasını dilerdik. Sayın Bakan bırakın cülus dağıtmayı, eğitim çalışanlarının kazanılmış hakkını elinden almayı ilk icraatı olarak ortaya koydu.

Daha önce özür grubu tayinleri yılda iki kez, sağlık sorunlarına bağlı tayinler ise herhangi bir zamanda yapılıyordu. Kanser hastasına ‘yaz ayını bekle’ diyebilir misiniz?

Ailesinden üç yıldır ayrı olan öğretmenlerimiz var. Sayın Bakanın vicdanına sesleniyorum: Bu yavrular Ömer Dinçer’in evladı, torunu da olabilirdi. Burada emekli öğretmenimiz torununu korumak için eylemimize gelmiş. Biz sendika olarak Sayın Ömer Dinçer’i bilek güreşinde yenmek adına burada değiliz. Burada özür grubu mağduriyeti yaşayan öğretmenlerimizin içinde bulunduğu ortamı ve şartları Sayın Bakanımıza, hasta yatağında yatan Sayın Başbakanımıza ve tüm Türkiye’ye göstermek için buradayız. Bir inatlaşmanın tarafı değiliz. Bakan Dinçer, ‘tayin hakkını verirsem, öğretmenler ve sendikalar karşısında mağlup olurum’ diye düşünmesin. Sayın Ömer Dinçer, Şubat ayında özür grubu tayinlerini açarsa, talebimize yüreğinin sesiyle cevap vermiş olur, merhamet duygusunu ortaya koymuş olur.”

Antalya’da yapılan Ulusal Öğretmen Stratejisi Çalıştayı’nda özür grubu tayinlerinin yılda en az iki kere yapılması kararının alındığını hatırlatan Koncuk, “Eğer Sayın Bakan Çalıştay’ın bir kıymeti olduğuna inanıyorsa, lütfen şu öğretmenlerimiz, ağlayan evlatlarımız için Çalıştay’da alınan kararı hayata geçirsin” dedi.

31 ARALIK’A KADAR BEKLEYECEĞİZ

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’i merhamete davet eden Koncuk, “Bu eylemde kelimelerimi dikkatle seçiyorum. Bakanımızı kıran bir ifade kullanmamak için özel gayret sarfediyorum. Ben sendikacı olarak başka kelimeler de seçebilirdim. Ama özür grubu tayini çıkarsa, bu başarıyı Sayın Bakanının başarısı olarak takdim edeceğiz ve kendisine teşekkür edeceğiz.”

Genel Başkan Koncuk, bu sorunun 31 Aralık tarihine kadar çözülmemesi durumunda yeniden eylem yapacaklarını kaydetti.

Bu haber GÜNCEL, SENDİKA kategorisi altında 11 Aralık 2011 tarihinde eklenmiştir. "Türk Eğitim Sen’den Özür Grubu Eylemi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. boranoglu_turan

  RT @mysdgn: Türk Eğitim Sen nedir diyenlere; cevabımız kısa ve öz olarak budur. @ErdogduLevent https://t.co/NcL7Ds8zRl

 1. tuncay_ayten

  RT @mysdgn: Türk Eğitim Sen nedir diyenlere; cevabımız kısa ve öz olarak budur. @ErdogduLevent https://t.co/NcL7Ds8zRl

 1. salih30884457

  RT @mysdgn: Türk Eğitim Sen nedir diyenlere; cevabımız kısa ve öz olarak budur. @ErdogduLevent https://t.co/NcL7Ds8zRl

 1. pazvantzade

  RT @mysdgn: Türk Eğitim Sen nedir diyenlere; cevabımız kısa ve öz olarak budur. @ErdogduLevent https://t.co/NcL7Ds8zRl

 1. oesen058

  Berat Kandilimiz mübarek olsun.Bu kutlu gecenin, musibet ve sıkıntılardan kurtulmamıza vesile olmasını dileriz. Tür… https://t.co/WNUd9MV9Jp

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8