» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Türkiye Gençliğinin Özgürlük Buluşması

A+  A- Türkiye Gençliğinin Özgürlük Buluşması

Okulda defterime
Sırama ağaçlara
Yazarım adını
Okunmuş yapraklara
Bembeyaz sayfalara
Yazarım adını
Ey Özgürlük!

İlkini 1998 yılında Bergama’da düzenlediğimiz Gençlik Kamplarının en görkemli olanlarından biri de geçen yıl Selçuk’ta gerçekleşti. Uluslararası Antifaşist, Antiemperyalist Gençlik Buluşmasına 20 ülkeden 3000 genç katıldı.

Dünya Gençlerinin Kardeşlik Buluşmasının ardından, her milliyetten Türkiye gençliği olarak bu yıl yine İzmir Selçuk’un Pamucak sahilinde buluşuyoruz. Bu yıl ki soframızı, Ege sahillerinde özgürlüğe açıyoruz.

Bu kez hep birlikte “İnsanlığa, Bilime, Doğaya Özgürlük” diyeceğiz…
20-28 Ağustos tarihlerinde yapacağımız gençlik kampı için yerini ayırıyor, hazırlık çalışmalarına seni de çağırıyoruz.

Yıl 2010. İzmir’in Selçuk ilçesi, belki de o zamana kadar hiç görmediği bir kalabalığa tanık olmuştu. Dünyanın 20 ülkesinden 3000 genç, dilleri farklı olsa da anlamıştı birbirinin derdinden. Sınırların bir önemi var mıydı? Dilini, kültürel yaşamını bilmediğimiz, daha önce hiç görmediğimiz dünya gençleriyle el ele tutuşmuştuk. İş, Eğitim ve Barış istemiş, Dünya Gençlerinin Kardeşliğini haykırmıştık hep birlikte.

Bu sene yine buluşuyoruz.

Bu kez “İnsanlığa, bilime, doğaya özgürlük” demek için çadırlarımızı kuracağız Ege kıyılarına… Türkiye’nin dört bir yanından gelen kardeşlerimizle, kamp ateşinin etrafında kardeşlik halayına duracağız.

İnsanlığa, Bilime, Doğaya Özgürlük İçin…

Yeteneklerimize uygun düzenli bir işimiz olsun, ekmeksiz, aç ve açıkta kaldığımız günler geride kalsın, artık umutlarımız çalınmasın istiyoruz.

Ama dünyanın sömürgen ‘efendileri’, insana dair ne varsa hepsini yok ediyor. Umutlarımızı, duygularımızı, sevgimizi ve geleceğimizi… Yeteneklerimizi köreltiyor, tüm enerjimizi kendilerinin hizmetine sunmamızı istiyorlar. Bu eşitsiz sistemin bataklığında bizi hapsediyorlar. Dilleri, kültürleri, inançları bir zenginlik olarak görmek yerine, kardeşi kardeşe düşürüyorlar.

Ama karanlığın en koyu olduğu anda aydınlık başlar hep…

İşte Tunuslu, Mısırlı, Libyalı kardeşlerimiz özgürlük için çıktılar yola. Değiştirmek ve adım atmak için buluşuyoruz biz de. İnsanlığa, gençliğe, geleceğe dair özgürlük için tartışmalar yürüteceğiz birlikte. Tunus ve Mısır’dan; İş, Ekmek ve Özgürlük için diktatörlüklere başkaldıran Kuzey Afrika ve Ortadoğu’dan temsilci gençler de olacak aramızda…

İnsanlık tarihinin ilerlemesinde temel rol oynayan bilim, dünyayı yöneten güçlerin kıskacında can çekişiyor. Bilimin özgür olması ve şirketlerin değil insanlığın hizmetine sunulması için forumlar düzenleyeceğiz. Bilim ve kültür tarihine uzanacak, hurafeciliğin maskesini düşürecek ve bilim insanlarıyla birlikte bilim dünyasında gezintilere çıkacağız.

İşimize, eğitim hakkımıza olduğu kadar yaşam alanlarımıza da saldırıyorlar. Kapitalizm, kar etme uğruna içinde yaşadığımız doğayı ve yaşam alanlarını yok ediyor. Ülkemizde, tarihi güzellikler tek tek katlediliyor. Allianoi gömüldüğü mezardan çıkarılsın, dereler özgür aksın, Şirince Köyü üzerinde rant hesapları yapılmasın, yer altı ve yerüstü zenginliklerimiz yağmalanmasın diye buluşacağız.

Düşlerimizi Gerçekle Buluşturacağız

Dünyanın ve ülkemizin geleceğiyiz. O halde geleceğimize, bilime ve doğamıza sahip çıkacağız. Birlikte üretip birlikte tükettiğimiz, barış içinde yaşadığımız bir dünyanın mümkün olduğunu göstereceğiz kampımızda. Dillerimiz, kültürlerimiz farklı olsa da kolektif dayanışmanın ve paylaşmanın kültürünü yeşerteceğiz. Emeği bu kültürle, bireyi toplumla, politikayı yaşamımızla, sanatı yeteneklerimizle, yeniyi tarihle, düşlerimizi gerçekle buluşturacağız. Türkiye Gençliğinin 2011 Özgürlük Buluşması, birilerinin ürettiği diğerlerinin tükettiği ortamın aksine, kolektif yaşamın sergileneceği bir kamp olacak. Dil, din, ırk, renk farkı gözetmeden; sevgi, kardeşlik ve barışın yeşereceği bir birliktelikle özgürlüklerin kapısını aralayacağız.

20-28 Ağustos’ta EGE’de

Türkiye’nin dört bir yanından yollara düşecek gençleriz. Buluşmamıza gelirken, tatil çantamızla birlikte farklılıklarımıza da getireceğiz. Sinema, tiyatro, spor, halk oyunları, müzik vb atölyelerde üretim yapacak, ‘ucube’ heykellere birlikte imza atacağız. Denizin ve güneşin sofrasında birlikte üretecek, birlikte düşünecek ve özgürlüğe giden yolları birlikte tartışacağız.

Haydi Hep Birlikte Özgür Bir Gelecek için BULUŞMAYA!

Sahillere yazacağız özgürlüğün adını. Gece konserlerinde haykıracağız ismini ve atölye çalışmalarında, panellerde hayata geçireceğiz.

Haydi; tatil çantamızı hazırlamanın tam zamanı.

Özgürlük bizi bekliyor…

Doğa ve Tarihle İç İçe

Birçok kültüre ev sahipliği yapmış olan coğrafyamızın, tarih boyunca felsefe ve sanatı her karışında yaşatmış olan Ege bölgesinde gerçekleşecek olan kampımızda, bölgenin önemli yerlerine de geziler düzenlenecek. Efes Antik Kenti başta olmak üzere, Şirince Köyü, Selçuk Müzesi, Meryem Ana Evi ve Kuşadası’na yapılacak gezilerde, Türkiye gençliği tarihle ve doğayla buluşacak.

Gençlik Yaz Kampı – Selçuk-İzmir
20-28 AĞUSTOS 2011

İLETİŞİM İÇİN: TIKLAYINIZ…

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 14 Temmuz 2011 tarihinde eklenmiştir. "Türkiye Gençliğinin Özgürlük Buluşması" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7