» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Ücretli Öğretmenleri PKK Yönlendiriyor

A+  A- Ücretli Öğretmenleri PKK Yönlendiriyor

Öğretmenlere yetersiz, başarısız, tembel, etiksiz, yan gelip yatıyorlar hakaretinden sonra şimdi de “PKK”lı yakıştırması… Milli Eğitim’in ekonomist Bakanı Ömer Dinçer, geçtiğimiz günlerde doğu bölgelerinde çalışan ücretli öğretmenler için “ücretli öğretmenleri PKK yönlendiriyor” demiş ve eğitim çevrelerinden büyük tepki almıştı.

Sosyal medyada da “ne yani, devlet PKK’lı öğretmen çalıştırıyor ve bunu itiraf mı ediyor?” şeklinde sorularla “ti”ye alınan açıklama, özellikle doğu bölgelerinde ücretli olarak çalışmak zorunda kalan öğretmenler tarafından tepkiyle karşılandı.

Dinçer “Hakkari’de, Şırnak’ta, Van’da ücretli öğretmenler PKK’nın etkisi altında kalabilir. Buradan gönderdiğiniz zaman PKK’nın etkisi altında kalmayacaktır. Ücretli öğretmenler örgüt propagandası yapıyorlar” dedi.

Öğretmenler ise hergün beklemede; “Bakalım yarın ki hakaret ne olacak?”

“Milli Eğitim Bakanı Bölgede Görev Yapan Ücretli Öğretmenlerden Özür Dilemelidir!”

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu’nun “Milli Eğitim Bakanı Bölgede Görev Yapan Ücretli Öğretmenlerden Özür Dilemelidir!” başlıklı açıklama metnidir.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bir televizyon kanalında Güneydoğu’da görev yapan ücretli öğretmenlerin “PKK propagandası” yaptığını iddia ederek, bölgede görev yapan bütün ücretli öğretmenleri suçlayan, onları hedef haline getiren açıklamalarda bulunmuştur.

Eğitimden sorumlu bir bakanın, kendi yarattıkları ücretli öğretmenlik sisteminin olumsuzluklarını görmezden gelip, kadrolu olarak atanamadıkları için üç kuruş paraya ücretli öğretmenlik yapan binlerce ücretli öğretmene karşı böyle bir suçlamada bulunması dikkat çekicidir. Bu sağlıksız ve son derece tehlikeli yaklaşımı, AKP Hükümeti’nin kendisi gibi düşünmeyen herkesi “potansiyel tehdit” olarak görmesinin, bölge insanlarına yönelik ayrımcı ve dışlayıcı yaklaşımın somut bir yansımasıdır.

Eğitim sistemi içinde iş güvencesiz olarak, her türlü mali, sosyal ve özlük haklarından yoksun olarak çalıştırılan ücretli öğretmenlerin sigortaları eksik yatırılmakta, okullarda her türlü angarya işler onların sırtına yıkılmaktadır. Milli Eğitim Bakanı’nın böylesine büyük bir sorunu çözmek için somut adımlar atmak yerine daha önce yaptığı gibi yine öğretmenleri suçlaması, Bakan’ın eğitimin ve eğitim emekçilerinin sorunlarını çözmekten ne kadar uzak olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı, 300 bini aşkın ataması yapılmamış öğretmen bulunmasını “fırsata çevirerek” ücretli öğretmenlik uygulamasını bütün illerde, özellikle yoksul, emekçi ailelerin yaşadığı şehir ve semtlerde yaygınlaştırmıştır. Ücretli öğretmen uygulamasının yoğun olarak uygulandığı bölgelerden birisi de Güneydoğu Anadolu bölgesidir.

MEB verilerine göre, 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı’nda;

Ş.Urfa’da 2.662,

Diyarbakır’da 1.558,

Mardin’de 817,

Şırnak’ta 794,

Adıyaman’da 620,

Siirt’te 520,

Batman’da 493 ücretli öğretmen istihdam edilmektedir.

Sayın Bakan’ın ifadesine inanacak olursak, söz konusu ifadeyi bütün bu illerde çalışan ücretli öğretmenlerle ilgili suç duyurusu olarak kabul etmek ve 10 binin üzerindeki ücretli öğretmeni tutuklamak gerekecektir. Milli Eğitim Bakanı’nın açıklaması, daha önceki pek çok açıklaması gibi, büyük bir talihsizliktir.

Ömer Dinçer, başta Van olmak üzere, bölgede büyük fedakarlıklarla görev yapan ücretli öğretmenlerden özür dilemelidir.

Milli Eğitim Bakanı, kadrolu öğretmenlerle aynı işi yaptıkları halde hiçbir sosyal ve özlük hakları olmayan ücretli öğretmenleri suçlayacağına onların sorunlarını anlamaya çalışmalı ve ücretli öğretmenlik uygulamasını kaldırarak, herkesin kadrolu ve güvenceli çalışması için gerekli adımları atmalıdır.

EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SENDİKA kategorisi altında 30 Ocak 2012 tarihinde eklenmiştir. "Ücretli Öğretmenleri PKK Yönlendiriyor" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
9