Ufuk Kamu Sendikaları Konfederasyonu

AKP iktidarı ile cemaat arasındaki gerginlik her alanda ayrışma ve bölünmeye yol açıyor. Daha önce eğitim alanında dershaneler konusunda yaşanan ayrılık sendikalar cephesinde devam etmişti.

Eğitim iş kolunda Aktif Eğitim Sen kurulmuş, üye kaydına başlamıştı. Kısa sürede ciddi bir üye sayısına ulaşan Aktif Eğitim Sen feshedilerek çalışmalarına son verilmişti.

Cemaat-hükümet arasındaki gerginliğin had safhaya ulaşmasıyla birlikte 28-29 Aralık 2013 tarihinde genel kurulunu yapan Aktif Eğitim Sen yeniden faaliyetlerine başlamış oldu.

Cemaat mensubu çalışanların Memur Sen konfederasyonu’na bağlı sendikalara destek verdiği her zaman dile getirilen iddialar arasındaydı. Aktif Eğitim Sen‘in kuruluşuyla bu desteğin eğitim iş kolunda kesildiği ifade edilmişti.

Aktif Eğitim Sen Üyelerini Geri Çağırıyor

Şimdi de cemaatin tüm iş kollarında Memur Sen ile yollarını ayırmak için girişimlerde bulunduğu iddiası ortaya atıldı.

Ufuk Kamu Sendikaları Konfederasyonu adı altında tüm iş kollarında “Ufuk” adıyla sendikalar kuruldu.

“Ufuk Bayındır-Sen, Ufuk Büro-Sen, Ufuk Enerji-Sen, Ufuk Haber-Sen, Ufuk Sağlık-Sen , Ufuk Tarım-Orman-Sen, Ufuk Ulaştırma-Sen, Ufuk Yerel-Sen”

Aktif Eğitim Sen konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “kuruluşlarını büyük bir mutlulukla karşıladığımız Ufuk Kamu Sendikaları ile işbirliği yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Bazı haber sitelerinde “isim değiştirecek, kapanacak” başlıklı haberler yapılmasına tepki gösteren Aktif Eğitim Sen, “Aktif Eğitimciler Sendikası, 22 Kasım 2013 tarihinde kapanmamak üzere kurulmuştur. Aktif Eğitim-Sen’in isim değişikliğine gitmesi söz konusu değildir.” açıklamasını yapmıştı.

ufuk-sendikalari-site

Merakla Bekleniyor

Tüzükleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderilen ve sitede yer alan sendikalarla ilgili gelişmelerin ne yönde olacağı merakla bekleniyor.

Henüz aktif birer internet sitesi olmayan sendikaların site isimlerinin alındığı, yakın zamanda sitelerinin faaliyete geçeceği tahmin ediliyor.

Ufuk Kamu Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı sendikaların tüzüklerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.