Üniversite Harçları Kalkar mı?

(GÜNCEL! HARÇLAR KALDIRILDI! Son güncel haberimiz ve açıklama için tıklayınız)

Basında yer alan haberlerde “üniversite harçlarının kaldırılacağı” belirtildi. Açıklamalar resmi kurumlar tarafından onaylanmazken, bulduğu her fırsatta eğitimi daha da paralılaştırmak için adım atan AKP’nin, parasız eğitim isteyen öğrencileri hapse atması da haberlerin gerçekliği konusunda şüphe uyandırıyor.

GÜNCEL: “Üniversite Harcı Kaldırıldı” başlıklı haberimiz için tıklayınız.

AKP’nin üniversite harçlarını kaldıracağı yönünde açıklamalar bugün birçok basın kuruluşu tarafından manşetten duyurulurken, konuya AKP’li hiçbir yetkiliden onay gelmedi.

“Talimat verildi ama model bilinmiyor”

“Üniversite öğrencilerine müjde, harçlar kalkıyor” şeklindeki haberlerin kaynağı olan Star gazetesi yazarı Mustafa Kartoğlu köşesinde şu ifadelere yer verdi:

“Konu, AKP’nin son MYK’sında Başbakan Erdoğan tarafından gündeme getirildi. Toplantıda, iki yıllık yüksek okullardan, doktora düzeyine kadar toplam 4 milyona yakın üniversite öğrencisinin yıllık harçlarının 1.1 milyar TL tuttuğu, ancak öğrenciler üzerinde ciddi yük getirdiği ve sık sık eylem konusu olduğu değerlendirildi. Erdoğan da, harçların kaldırılması için ayrıntılı çalışma yapılması talimatı verdi.

Parasız üniversite için ‘başarı’, yani sınıfta kalma veya alttan ders bırakmama şartı aranıp aranmayacağı, normal harçların on katı ödenen ikinci öğretim harçlarının da kaldırılıp kaldırılmayacağı 2012-13 akademik yılı açılışından önce belli olacak.”

Üniversitelilere inanılmaz harç tuzağı!

Yine “başarı şartı” tuzağı mı?

AKP’nin öğrencilerden aldığı yıllık tutarı 1.1 milyar lira eden harçlardan vazgeçeceğini ileri süren habere karşın, AKP’nin parasız eğitim talebine karşı tutumu net bir biçimde biliniyor.

Kartoğlu tarafından ileri sürülen iddianın devamında yer alan “Parasız üniversite için ‘başarı’, yani sınıfta kalma veya alttan ders bırakmama şartı aranıp aranmayacağı, normal harçların on katı ödenen ikinci öğretim harçlarının da kaldırılıp kaldırılmayacağı 2012-13 akademik yılı açılışından önce belli olacak” sözleri aslında harçların kaldırılıp kaldırılmayacağını da göstemiş oluyor.

Bilindiği üzere 2011-2012 akademik yılı öncesi ortaya çıkarılan olayda hükümet yine “harçlara zam yok” açıklaması yaparak bu yönde bir karar aldığını duyurmuş ancak açıklamanın ardından yüzde 400‘lere varan oranda zam çıkmıştı.

Geçtiğimiz sene alınan “harç zammı yok” kararının ilgili maddesi okunduğunda, “okulu uzatmış olanlara ve ikinci öğretimde” okuyanlara büyük bir harç zammı yapıldığı görülmüş. Benzer biçimde “alttan ders alan ancak okulunu uzatmamış” olan tüm öğrenciler için de geçerli olacak biçimde çok ciddi oranda zam yapılacağı ortaya çıkmıştı.

Kartoğlu tarafından ileri sürülen gerekçeler “başarı, yani sınıfta kalma veya alttan ders bırakmama şartı” hangi kapsamlarda genişletilecek bilinmese de bu yönde atılacak bir adım geçtiğimiz dönem ortaya çıkan harç tuzağını akıllara getirdi.

YÖK: “Yürütme organı bilir” dedi, Rektörler ise tedirgin

YÖK Başkanı Prof.Dr. Gökhan Çetinsaya harçların kaldırılmasına dönük çalışamlara ilişkin bilgisinin olmadığını belirtirken “Çeşitli konularda taleplerimiz oldu. Nihai kararı yürütme organı verecektir” dedi.

Rektörler, ise “Bize bu konuyla ilgili bir açıklama gelmedi, fikrimiz de sorulmadı. Ancak, bu para öğrencilerin ihtiyaçları için harcanıyordu. Devletin bu ücreti ikame etmesi gerekir” dedi.

AKP parasız eğitimden yana mı?

İktidara geldiği günden bugün eğitim ve sağlığı iyiden iyiye paralı hale getirdiği bilinen AKP hükümetinin parasız eğitimden yana olduğu şeklindeki haberler ise akıllara AKP’nin atadığı eski YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın şu sözlerini getirdi:

“Okullar bedava. Hiçbir yerde görülmemiştir. Şunu yapmak istiyoruz: Üniversiteleri paralı yapalım, ihtiyacı olana burs verelim. Hiç olmazsa üniversiteler ayağının üzerinde dursun. Sonra insanlar çalışınca bu parayı geri ödesin. Aynı Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan alınan kredi gibi. ABD’de olduğu gibi mezuniyetten sonra ödesin.”

Parasız eğitim isteyen öğrencilere hapis cezalarını kim verdi?

AKP’nin Roman açılımı toplantısında “parasız eğitim istiyoruz alacağız” pankartı açan üniversite öğrencileri Berna Yılmaz ve Ferhat Tüzer bu nedenle 19 ay hapis yatarken, cezaevinden çıktıktan kısa süre sonra bu iki öğrenci 8 yıl 5 ay hapis cezası aldı.

Muhammet Burak Akyurt hala cezaevinde

Konya’daki Selçuk Üniversitesi Harita Mühendisliği üçüncü sınıf öğrencisi Muhammet Burak Akyurt 9 Mayıs’ta çıkarıldığı Konya 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nce duvarlara, “YÖK’e hayır”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Parasız eğitim, ücretsiz ulaşım istiyoruz” yazdığı gerekçesiyle tutuklandı.

Akyurt gibi cezaevlerinde bulunan yüzlerce öğrenciye de benzer şuçlamalar yapıldığı bilinirken, bu durum AKP’nin parasız eğitim talebine bakışını da net biçimde ortaya koyuyor.

Daha 1 ay önce hapis cezası verildi

Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencilerinden Sinem Kara ise parasız eğitim istediği için hapis cezası alan son öğrenci oldu. Üniversitesinde “kayıt parası” adı altında toplanan zorunlu bağışı protesto ettiği için, KTÜ rektörüne hakaret ettiği gerekçesiyle 10 ay hapis cezası alan Kara’nın sadece 1 ay önce aldığı bu hapis cezası hükümetin parasız eğitim alerjisini de gösteriyor. -sol

2 thoughts on “Üniversite Harçları Kalkar mı?

  1. İkinci ogretim ogrencilerine yapılan buyuk bir HAKSIZLIK soz konusu.
    Zaten harc odemede zorlanan ikinci ogretim ogrencileridir.
    En azından indirim yapılmalıdır.
    Çifte standart uygulaması var, ” Adalet Partisi” Adalet istiyoruz!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.