» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Üniversite Öğrencilere Gazla Müdahale Edecekmiş

A+  A- Üniversite Öğrencilere Gazla Müdahale Edecekmiş

Hacettepe Üniversitesi‘nin öğrenciler üzerinde kullanmak üzere “biber gazı ve gaz maskesi ihalesi” yaptığı ortaya çıktı. İhale durdurulmasaydı, polisin yanısıra üniversitenin özel güvenlik birimleri de öğrencilere biber gazıyla müdahale edebilecekti.

Ulaşım ve barınma sıkıntılarını anlatan pek çok öğrencinin ceza aldığı, “öğrencime dokunma” diyen hocalara soruşturma açılan Hacettepe Üniversitesi’nde bir aydır “yeni şeyler” oluyor. Üniversitenin yeni rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, Uludere katliamını protesto eden öğrencilerin adını isteyen emniyete liste vermedi, bundan sonra da vermeyeceğini söylüyor. Artık eylem ve etkinlikler nedeniyle soruşturma açılmayacak. Afiş asmak, bildiri dağıtmak serbest. Ve, “güvenlik” gerekçesiyle üniversiteye gaz bombası, kalkan ve maske alımı için yapılan ihale de iptal edildi.

MÜCADELE SONUCUNU VERDİ

Öğrencilerle üç buçuk saatlik bir toplantı yapan yeni rektör, her ay gençlerle buluşacak. Bu umut verici gelişmelerde rektörün inisiyatifi önemli, ama yıllardır sürdürdükleri mücadelenin payını hatırlatan öğrenciler de demokratik ortamın “bahşedilmiş” olmadığını, kararların ısrarlı takipçisi olacaklarını söylüyor.

Uludere katliamının ardından üniversitede yapılan protesto sonrasında emniyet rektörlüğe bir yazı yazarak eylemci öğrencilerin görüntü ve isimlerini istedi. Bu talebi geri çeviren Rektör Prof. Dr. Murat Tuncer ise öğrenci örgütlerinden görüşme talep etti ve 6 Ocak’ta yapılan toplantıda öğrencilere, eylemlerinin demokratik bir hak olduğunu söyleyerek bundan sonra polise “eylemci öğrenci listesi” verilmeyeceğini belirtti. Ayrıca, üniversite konseyinde öğrencilere söz ve karar hakkı verilecek; her ayın ikinci haftası öğrencilerle toplantı yapılacaktı.

BAHŞEDİLMİŞ DEĞİL, KAZANILMIŞ HAK!

Radikal gazetesinin haberine göre bu vaatlerin bazıları hayata geçti bile. Önceden açılmış siyasi soruşturmalar iptal edildi.

Yurt giriş saatleri 02.00’ye çekildi. Rektörün öğrencilerle buluşacağı toplantılardan ilki ise 14 Ocak’ta yapıldı, 100’e yakın öğrenci eleştiri ve taleplerini sıraladı. Toplantıya katılan Sosyoloji öğrencisi ve Gençler Meydana İnisiyatifi Ankara Sözcüsü Ayşen Ece Kavas yapılanların olumlu olduğunu anlatıyor: “Bunun için yıllardır soruşturmaya uğruyoruz. Kararların hayata geçmesinde de öğrenciler görev alacak. 4 öğrenci ve genel sekreterlik, kararları düzenleyip tüm okula duyuracak. Öğrencilerin süreçte görev alması kritik bir nokta. Tüm üniversitelere örnek olsun.”

Hakkında geçen yıl 6 soruşturma açılan Öğrenci Kollektifleri’nden, Özgür Bozkurt, “Bu ilk adım ve olumlu. Takipçisi olacağız” diyor.

Gençlik Muhalefeti’nden 3. sınıf öğrencisi Pınar Alişan ise temkinli: “Özgürlüklerin ve demokrasinin yanında bir rektör yanılsaması yaratılıyor. Afiş asma, bildiri zaten kazandığımız haklardı, bahşedilmiş gibi görünmesin.”

BİBER GAZI ALACAKLARMIŞ

Hacettepe Üniversitesi’nde yeni rektörün yaptığı değişiklikler trajik bir durumu da ortaya çıkardı. Rektör Tuncer, “güvenlik gerekçesi”yle gaz bombası, gaz maskesi ve kalkan alınması için ihale yapıldığını görünce bu çalışmaları da iptal etti. Tuncer, bir üniversitenin güvenlik ihalesiyle gaz almasını eleştirerek şöyle dedi: “Kendi öğrencime gaz kullanacak halim yok ya.”

MURAT TUNCER KİMDİR?

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1980’de bitirdi. Pediatri Anabilim Dalı’nda uzmanlığını 1984’te, Pediatrik Hematoloji uzmanlığını ise 1990’da aldı. 1987’de doçent, 1994’te profesör oldu. Uzun yıllar Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı yapan Tuncer, rektörlük seçimlerinde 507 oyla ikinci oldu. YÖK tarafından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e iletilen listede birinci sırada yer aldı ve Gül tarafından atandı. -mynet

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 18 Ocak 2012 tarihinde eklenmiştir. "Üniversite Öğrencilere Gazla Müdahale Edecekmiş" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. cuppelizuppe

    ARKADAŞLAR GAZ ÇIKARMAK YASAK VİRÜS OSURUKTA 3 SAAT ASILI KALABİLİYORMUŞ HACETTEPE UZAY BİLİMİ ENSTİTÜSÜ BAŞKANI ORAMİRAL AÇIKLADI

  1. bugrahankoruk

    hacettepe ide tam gaz anası sikilecekler listesi yaptım bir bir kapınızı çalıcam

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8