» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Uzman Öğretmenlik Sorusu

A+  A- Uzman Öğretmenlik Sorusu

2005 yılında yapılan uzman öğretmenlik sınavında sınır olan 60 puan ve üstünü aldığı halde uzman öğretmenlik kadrosu alamayan öğretmenler açtıkları davalarla hakettikleri “uzman öğretmenlik” kadrolarını geri almaktalar.

Anayasa mahkemesi yapılan başvuru neticesinde uzman öğretmenlikte uygulanan kota uygulamasını iptal etti. Anayasa mahkemesinin iptal kararı 18.03.2009 tarihinde yayınlandı.

Anayasa Mahkemesi; “Kıdemle ilgi düzenlemeyi yönetmelikle yapılamayacağı, Bakanlar kurulu kararı ile kota uygulaması yapılamayacağı, hizmetiçi eğitim belgelerinin kullanılamayacağına ilişkin” kanuna iptal kararı verdi.

“Uzman Öğretmenlik Dilekçesi” daha önceki bir haberimizde verilmişti, tıklayınız…

Uzman Öğretmenlik Dilekçesi

Anayasa Mahkemesinin iptal kararı sonrasında, uzman öğretmenlikle ilgili çok sayıda bireysel dava açıldı. MEB bu davaların çoğunu kaybetti.

Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici tarafından, 15 bine yakın uzman öğretmenin sertifika alabilmesi için bir genelge çıkarılıp çıkarılmayacağı hususu MEB’e soruldu. MEB’i konuyla ilgili yanıtı ise beklendiği gibi olumlu olmadı.

MEB uzman öğretmenlikle ne dedi?

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın 07/04/2011 tarih ve 1963 sayılı, uzman öğretmenlikle ilgili “Soru Önergesi” konulu yazısı;


Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 22 Nisan 2011 tarihinde eklenmiştir. "Uzman Öğretmenlik Sorusu" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. Sedat

    Merhaba, ben 6. yılımı çalışmakta olan bir öğretmenim. 2009 yılında tezli yüksek lisansımı tamamladım. Şu durumda ben uzman öğretmenlik sertifikası alabiliyor muyum? Yanıtlarsanız çok müteşekkir kalacağım…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5