Uzman Öğretmenlik Sorusu

2005 yılında yapılan uzman öğretmenlik sınavında sınır olan 60 puan ve üstünü aldığı halde uzman öğretmenlik kadrosu alamayan öğretmenler açtıkları davalarla hakettikleri “uzman öğretmenlik” kadrolarını geri almaktalar.

Anayasa mahkemesi yapılan başvuru neticesinde uzman öğretmenlikte uygulanan kota uygulamasını iptal etti. Anayasa mahkemesinin iptal kararı 18.03.2009 tarihinde yayınlandı.

Anayasa Mahkemesi; “Kıdemle ilgi düzenlemeyi yönetmelikle yapılamayacağı, Bakanlar kurulu kararı ile kota uygulaması yapılamayacağı, hizmetiçi eğitim belgelerinin kullanılamayacağına ilişkin” kanuna iptal kararı verdi.

“Uzman Öğretmenlik Dilekçesi” daha önceki bir haberimizde verilmişti, tıklayınız…

Uzman Öğretmenlik Dilekçesi

Anayasa Mahkemesinin iptal kararı sonrasında, uzman öğretmenlikle ilgili çok sayıda bireysel dava açıldı. MEB bu davaların çoğunu kaybetti.

Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici tarafından, 15 bine yakın uzman öğretmenin sertifika alabilmesi için bir genelge çıkarılıp çıkarılmayacağı hususu MEB’e soruldu. MEB’i konuyla ilgili yanıtı ise beklendiği gibi olumlu olmadı.

MEB uzman öğretmenlikle ne dedi?

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın 07/04/2011 tarih ve 1963 sayılı, uzman öğretmenlikle ilgili “Soru Önergesi” konulu yazısı;


1 thought on “Uzman Öğretmenlik Sorusu

  1. Merhaba, ben 6. yılımı çalışmakta olan bir öğretmenim. 2009 yılında tezli yüksek lisansımı tamamladım. Şu durumda ben uzman öğretmenlik sertifikası alabiliyor muyum? Yanıtlarsanız çok müteşekkir kalacağım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.