» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Van’da Okullar Açıldı Ama…

A+  A- Van’da Okullar Açıldı Ama…

Van’da okullar eğitime başladı. Depremin ardından iki ayı aşkın süre geçmesine rağmen sorunlarının giderilmediğini belirten öğretmenler de milli eğitim personelleri de öğrenciler de dertli.

Öğretmenlerin sorunlarının en başında  barınma sorunu geliyor. Van’a gelen öğretmenlerin barınma ihtiyacı üç şekilde giderilmiş.

Birinci çözüm olarak Kevenli’de yapılan TOKİ konutlarına kadın öğretmenler yerleştirilmiş.

İkinci çözüm anaokulu ve bazı sağlam yatılı okulların yatakhanelerine bekar öğretmenlerin yerleştirilmesi olmuş.

Üçüncü çözüm olarak ise Federal Kürdistan Hükümeti tarafından Van’a gönderilen konteynerlerin bulunduğu “Barzani konteyner kent”e ise erkek öğretmenlerin yerleştirilmesi olmuş.

Burada 600 öğretmenin kalması planlanıyor. Ayrıca İl Milli Eğitim tarafından bazı özel plazalar ile yapılan anlaşma ile öğretmenlerin bir kısmı da plazalara yönlendiriliyor.

Buralarda kalan öğretmenlerle sorunlarını konuşmak istedik, fakat İl Milli Eğitim yetkililerinin “Basına demeç verirseniz hakkınızda soruşturma açılır” demesi yüzünden öğretmenler çekiniyor. Bu nedenle öğretmenler isimlerinin haberimizde yer almaması şartı ile sorunlarını anlattı.

ÖĞRETMENLER SIKINTI YAŞIYOR

Yatılı okulların pansiyonlarında kalan öğretmenler korku içinde olduklarını, 30-40 kişilik yatakhane bloklarında kaldıklarını ve yemekhane, çamaşırhane ve banyo gibi ihtiyaçlarını karşılamada çok sıkıntı yaşadıklarını dile getiriyorlar. Kevenli TOKİ konutlarında kalanlar ise 1+1 konutta 6 kişiyle, 2+1 konutta ise 10 kişiyle kaldıklarını söylüyorlar. Barzani konteynerlerinin ise teknik olarak hizmete girmesinin çok zor olduğunu ve bir çok eksiğinin olduğunu söylüyorlar. Barzani konteyner kentte ise yine diğer yerlerde olduğu gibi hâlâ banyo, yemekhane, çamaşırhane gibi temel ihtiyaçların giderilmediğini söylüyorlar.

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN ADIM ATILMADI

Eğitim emekçilerinin sorunları üzerine konuştuğumuz Eğitim Sen Şube Başkanı Mucip Vergili ise sorunları görüşmek için bir hafta önce İl Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Sayılır ile toplantı yaptıklarını ve sorunların giderilmesi için hiçbir adım atılmadığını vurguluyor. Okulların açılışına ilişkin konuşan Vergili bu haliyle okulların tam olarak eğitime açılmasının çok zor olduğunu kısmi olarak bazı okulların eğitime başlayabileceğini söylüyor.

Sağlanan barınma imkanlarının bir çok eksikliklerinin olduğunu söyleyen Vergili, Mesela Barzani Konteyner kentinde 600 kişinin kalması planlanıyor ama bunların banyo, yemekhane, tuvalet, çamaşırhane gibi hizmetlerinin yetersiz olduğunu, sağlık hizmetinin ise olmadığını vurguluyor. Konuşmamız sırasında geçtiğimiz günlerde yaklaşık 800 eğitim emekçisiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasında yolu trafiğe kapattıkları için kendilerine soruşturma açıldığını öğreniyoruz. Demokratik haklarını dile getirdiklerini vurgulayan Vergili, “hasarlı binaların altından o kadar insan nasıl yürüseydik. Mecburen yoldan yürüdük.” diyor.

‘MİLLİ EĞİTİM ÖĞRENCİYİ DE DÜŞÜNMÜYOR’

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün diğer illere giden öğrencileri hiç geri dönmeyecekmiş gibi planlama yaptığını söyleyen Vergili, “Milli eğitim öğrencileri diğer illere yollarken çok hevesliydi ama şimdi öğrenciler sanki dönmeyecekmiş gibi davranıyorlar” dedi. Ayrıca Tarsus, Çankırı Yapraklı ve Erzincan’da Van’dan giden öğrencilerin yaşadığı saldırılara karşı da Milli Eğitim’in sessiz kaldığını söyleyen Vergili, öğrencilerin düşünülmediğinin altını çiziyor.

‘BARINMA İHTİYACI KARŞILIĞINDA PARA ALINIYOR’

Eğitim emekçilerinin büyük çoğunluğunun İl Milli Eğitimden umudunu keserek kendi imkanları ile barınma ihtiyacını karşıladığını belirten Vergili, sağlanan imkanların karşılığında ise ücret alındığını dile getirdi. Rezidanslara yerleştirilen öğretmenlerin günlük 12 TL ödediğini vurgulayan Vergili, deprem öncesinde 1+1 rezidansa aylık 750 TL ödendiğini şimdi ise 1+1 rezidansta 4 kişinin kaldığını ve aylık 1000 TL’ye karşılık geldiğini söylüyor. Önümüzdeki günlerde Kevenli TOKİ’ye yerleştirilenlerden ise lojman yönetmeliği gereği para alınacağına değiniyor.

KESK ÇADIR KENTİ EMEKÇİLERİ AĞIRLAMAYA DEVAM EDİYOR

KESK Van Şubesi tarafından kurulan çadır kent ise halkı, emekçileri ve gönüllü misafirleri ağırlamaya devam ediyor. Yaklaşık 250 kişinin kaldığı çadır kentte, banyo, tuvalet güvenlik ve sağlık gibi hizmetler KESK tarafından karşılanıyor. -evrensel

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 4 Ocak 2012 tarihinde eklenmiştir. "Van’da Okullar Açıldı Ama…" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Gezgin_dusler

  @valibilmez @corona_van Virüsten sonra kapsamlı bir eğitim gerekiyor yoksa bu cahillik ile Van hiçbir zaman virüste… https://t.co/wgJ2fXm6JF

 1. MMukemre

  RT @drsebahattin: SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanları olarak hepinizin bayramını kutlarız. Sosyal mesafelerin kalktığı mutlu…

 1. ServetA76256305

  Sn @MilliEgitimBak ve sn. @ziyaselcuk bugün yaptığınız açıklamada telafi eğitimi yapılacak demiştiniz bu süreye kad… https://t.co/EmvSbXAosh

 1. _zby_sc

  RT @ranmem: Öğrencilerimize, uzaktan eğitim sürecinde evde neler yaptıklarını sorduk 🤗 Gelin neler anlattıkları birlikte izleyelim🤩🥰 @zekig…

 1. AnaokuluKhgb

  RT @ranmem: Öğrencilerimize, uzaktan eğitim sürecinde evde neler yaptıklarını sorduk 🤗 Gelin neler anlattıkları birlikte izleyelim🤩🥰 @zekig…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7