Van’da Okullar Açıldı Ama…

Van’da okullar eğitime başladı. Depremin ardından iki ayı aşkın süre geçmesine rağmen sorunlarının giderilmediğini belirten öğretmenler de milli eğitim personelleri de öğrenciler de dertli.

Öğretmenlerin sorunlarının en başında  barınma sorunu geliyor. Van’a gelen öğretmenlerin barınma ihtiyacı üç şekilde giderilmiş.

Birinci çözüm olarak Kevenli’de yapılan TOKİ konutlarına kadın öğretmenler yerleştirilmiş.

İkinci çözüm anaokulu ve bazı sağlam yatılı okulların yatakhanelerine bekar öğretmenlerin yerleştirilmesi olmuş.

Üçüncü çözüm olarak ise Federal Kürdistan Hükümeti tarafından Van’a gönderilen konteynerlerin bulunduğu “Barzani konteyner kent”e ise erkek öğretmenlerin yerleştirilmesi olmuş.

Burada 600 öğretmenin kalması planlanıyor. Ayrıca İl Milli Eğitim tarafından bazı özel plazalar ile yapılan anlaşma ile öğretmenlerin bir kısmı da plazalara yönlendiriliyor.

Buralarda kalan öğretmenlerle sorunlarını konuşmak istedik, fakat İl Milli Eğitim yetkililerinin “Basına demeç verirseniz hakkınızda soruşturma açılır” demesi yüzünden öğretmenler çekiniyor. Bu nedenle öğretmenler isimlerinin haberimizde yer almaması şartı ile sorunlarını anlattı.

ÖĞRETMENLER SIKINTI YAŞIYOR

Yatılı okulların pansiyonlarında kalan öğretmenler korku içinde olduklarını, 30-40 kişilik yatakhane bloklarında kaldıklarını ve yemekhane, çamaşırhane ve banyo gibi ihtiyaçlarını karşılamada çok sıkıntı yaşadıklarını dile getiriyorlar. Kevenli TOKİ konutlarında kalanlar ise 1+1 konutta 6 kişiyle, 2+1 konutta ise 10 kişiyle kaldıklarını söylüyorlar. Barzani konteynerlerinin ise teknik olarak hizmete girmesinin çok zor olduğunu ve bir çok eksiğinin olduğunu söylüyorlar. Barzani konteyner kentte ise yine diğer yerlerde olduğu gibi hâlâ banyo, yemekhane, çamaşırhane gibi temel ihtiyaçların giderilmediğini söylüyorlar.

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN ADIM ATILMADI

Eğitim emekçilerinin sorunları üzerine konuştuğumuz Eğitim Sen Şube Başkanı Mucip Vergili ise sorunları görüşmek için bir hafta önce İl Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Sayılır ile toplantı yaptıklarını ve sorunların giderilmesi için hiçbir adım atılmadığını vurguluyor. Okulların açılışına ilişkin konuşan Vergili bu haliyle okulların tam olarak eğitime açılmasının çok zor olduğunu kısmi olarak bazı okulların eğitime başlayabileceğini söylüyor.

Sağlanan barınma imkanlarının bir çok eksikliklerinin olduğunu söyleyen Vergili, Mesela Barzani Konteyner kentinde 600 kişinin kalması planlanıyor ama bunların banyo, yemekhane, tuvalet, çamaşırhane gibi hizmetlerinin yetersiz olduğunu, sağlık hizmetinin ise olmadığını vurguluyor. Konuşmamız sırasında geçtiğimiz günlerde yaklaşık 800 eğitim emekçisiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasında yolu trafiğe kapattıkları için kendilerine soruşturma açıldığını öğreniyoruz. Demokratik haklarını dile getirdiklerini vurgulayan Vergili, “hasarlı binaların altından o kadar insan nasıl yürüseydik. Mecburen yoldan yürüdük.” diyor.

‘MİLLİ EĞİTİM ÖĞRENCİYİ DE DÜŞÜNMÜYOR’

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün diğer illere giden öğrencileri hiç geri dönmeyecekmiş gibi planlama yaptığını söyleyen Vergili, “Milli eğitim öğrencileri diğer illere yollarken çok hevesliydi ama şimdi öğrenciler sanki dönmeyecekmiş gibi davranıyorlar” dedi. Ayrıca Tarsus, Çankırı Yapraklı ve Erzincan’da Van’dan giden öğrencilerin yaşadığı saldırılara karşı da Milli Eğitim’in sessiz kaldığını söyleyen Vergili, öğrencilerin düşünülmediğinin altını çiziyor.

‘BARINMA İHTİYACI KARŞILIĞINDA PARA ALINIYOR’

Eğitim emekçilerinin büyük çoğunluğunun İl Milli Eğitimden umudunu keserek kendi imkanları ile barınma ihtiyacını karşıladığını belirten Vergili, sağlanan imkanların karşılığında ise ücret alındığını dile getirdi. Rezidanslara yerleştirilen öğretmenlerin günlük 12 TL ödediğini vurgulayan Vergili, deprem öncesinde 1+1 rezidansa aylık 750 TL ödendiğini şimdi ise 1+1 rezidansta 4 kişinin kaldığını ve aylık 1000 TL’ye karşılık geldiğini söylüyor. Önümüzdeki günlerde Kevenli TOKİ’ye yerleştirilenlerden ise lojman yönetmeliği gereği para alınacağına değiniyor.

KESK ÇADIR KENTİ EMEKÇİLERİ AĞIRLAMAYA DEVAM EDİYOR

KESK Van Şubesi tarafından kurulan çadır kent ise halkı, emekçileri ve gönüllü misafirleri ağırlamaya devam ediyor. Yaklaşık 250 kişinin kaldığı çadır kentte, banyo, tuvalet güvenlik ve sağlık gibi hizmetler KESK tarafından karşılanıyor. -evrensel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.