» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Van’daki Tehlikeye Dikkat!

A+  A- Van’daki Tehlikeye Dikkat!

Bilindiği gibi Bakanlık Van merkez ve Erciş‘te okulların açılışını ertelemiş, diğer ilçelerde ise eğitim öğretim pazartesi günü başlamıştı.

Birçok okulda öğrencisiz başlayan eğitim, hasarlı okulların tam tespitinin yapılmamasından dolayı endişeyle devam ettirilmekte.

İlçelerde çalıştığı halde Van merkezinde ikamet eden öğretmenlere herhangi bir erteleme hakkı sunulmadığı için bir çok öğretmen barınma sorunu yaşıyor.

Deprem dolayısıyla okulların tatil edildiği süreçte, bu durum öğretmenlerin elindeymiş gibi öğretmenlerin ek ders ücretlerini kesen Bakanlık, zaten ucu ucuna geçinen öğretmenleri zor durumda bıraktı. Bir çok öğretmen ertelenmeyen banka borçları yüzünden sıkıntı yaşadığını belirtmekte.

Eğitim Sen’in depremzede öğretmenlerle ilgili açıklaması aşağıdadır.

“Van’da Geliyorum Diyen Tehlike: Okul Binaları Denetlenmeden Eğitime Başlanması Kabul Edilemez!

Deprem nedeniyle ara verilen eğitim, Van merkez ve Erciş dışında 5 Aralık itibariyle  başlamış bulunmaktadır. En ciddi hasarın oluştuğu Van merkezi ve Erciş’te okulların açılması, sendikamızın daha önceki açıklamalarında talep ettiği gibi ertelenmiştir. Bu iki yer için verilen erteleme kararını olumlu bulmakla birlikte, bugün itibariyle basına yansıyan haberler, diğer ilçelerde okulların hangi şartlarda açıldığı ile ilgili olarak bizlerde ciddi bir endişe oluşturmuştur.

Deprem bölgesindeki tüm okullarda ve kamu binalarında sistematik bir hasar tespiti ve güçlendirme çalışmasının yapılmadığını biliyorduk; ancak  Gürpınar’dan gelen bir haber endişelerimizi adeta haklı çıkardı. Okulların dün itibariyle açıldığı Gürpınar’da karşılaştıkları uzmanları okullarını denetlemeleri için davet eden bir grup öğretmen, okul binasının ve lojmanın kullanılamaz olduğunu uzmanlardan öğrendi. Kendileri denetlenmesi için ricada bulunmasa bu binada tehlike altında eğitim öğretimi sürdürecek olan öğretmenler, okulun durumunu öğrenince öğrencilerini eve gönderdi.

Gürpınar’da yaşanan bu olay deprem hasarının Van merkez ve Erçiş ile sınırlı olmadığını bir kez daha göstermiştir. Van’da şu anda görev yapan, özellikle depremi yaşamış ve etkilerini hala yaşayan öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz için can güvenliği tehlikesi ve endişesi devam etmektedir. Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz  için barınma, beslenme, temiz su gibi temel ihtiyaçlar hala sorun olarak bulunmaktadır.

Göreve başlayamayan öğretmenlerimizin ek dersleri sanki kendi istekleriyle görev başında değillermiş gibi ödenmemektedir. Ücretli öğretmenlerimiz ise sanki kendi tercihleri sonucu görev yapmıyorlarmış, deprem öncesi Milli Eğitim’in bir parçası değillermiş gibi hala ücret alamamaktadır ve yoksulluğa mahkum edilmektedir. Bazı bankaların, kredi kartı ve kredi borçlarının ödemelerini ertelememesi sebebiyle birçok meslektaşımızın maaşı bloke edilmektedir. Bu meslektaşlarımız yaşamlarını yeniden kurabilecekleri olanaklardan ve haklardan yoksun bırakılmaktadır.

Prefabrik konutlar yapılamamıştır. Öğretmenlerimizin tayin isteme hakkı hala verilmemiştir. Depremi yaşayan öğretmen, öğrenci ve velilerimiz için rehabilitasyon çalışmaları yetersiz düzeydedir.

Van depremi sonrasında eğitimin tüm bileşenleri için taleplerimizi daha önce bakanlığa ve Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirmiştik. Bir kez daha söylüyoruz:

· Van’da  tüm bölgelerde okullarımızın hasar tespiti yapılmalı ve okul binalarına güvenilir olduğuna dair raporlar asılmalı,

· Görev yapan-yapmayan tüm eğitim emekçilerinin ek dersleri ödenmeli,

· Öğretmenlerimize tayin hakkı verilmeli,

· Deprem yüzünden görev yapamayan ücretli öğretmenlerimizin maaşları ödenmeli,

· Prefabrik konutlar acilen yapılmalı ve öğretmenlerimizin barınma sorunları çözülmeli,

· Eğitim emekçilerinin tüm banka borçları ertelenmeli, bakanlık hızla bu konuda adımlar atmalıdır.

Bizler de Van’da hayatın normal akışına dönmesini, okulların açılmasını ve Van’lı çocukların eğitimlerinden geri kalmamalarını istiyoruz; ancak eğitim emekçilerinin ve öğrencilerimizin henüz en temel insani ihtiyaçları ile ilgili sorunlar çözülmeden, medya şovlarıyla her şey yolundaymış görüntüsü yaratarak eğitime başlamak yeni bir enkaz yaratmaktır.

İkinci depremde yaşanan can kayıpları bölgede halen var olan riskleri gözler önüne sermişken, böylesi tedbirsizliklerin olması hükümetin halen durumun vahametini kavrayamadığının ve bölgeyle ilgili olarak yeterli çabanın gösterilmediğinin işaretidir.

Van’daki binaları kullanılır hale getirmek ve insanları normal gündelik yaşama döndürecek koşulları yaratmak için devlet tarafından başlatılması gereken adeta bir seferberliktir. Bu bilinç ve özen oluşmamışken, öğrencileri ve öğretmenleri enkaz altında kalma korkusuyla eğitim yapmaya zorlayamazsınız! Bir kez daha uyarıyoruz: Eğitimi ve insan hayatını ciddiye alın!

Eğitim Sen Genel Merkezi

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 7 Aralık 2011 tarihinde eklenmiştir. "Van’daki Tehlikeye Dikkat!" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. yasinbolukbasi

  Van depremi olduğunda, Elazığ depreminde veya diğer afetlerde bu tür kampanyalar yapılmıştır. Bunun anlamı para değ… https://t.co/oV4oB3GMMa

 1. akpek_deniz

  @ziyaselcuk Sayın Bakanım, İlköğretim ve Ortaöğretim Bursluluk Sınavı'na başvurunun son günlerinde yaşanan Van Depr… https://t.co/E6fvoqWCEW

 1. KUyaroglu

  @suleymansoylu Sayın bakanım , uyuşturucu tacirleri, PKK & DHKPC şerefsizleri ile, içeride dışarıda verdiğimiz tüm… https://t.co/OtnRLh7ent

 1. erenerarnolds

  Bu, uzay mekiğinin vidasını söken, depremi Manisa'dan Van'a kaydıran, Azrail'e rest ceken, hatta Corona'ya Türkiye'… https://t.co/TP7bpAlxEi

 1. akpek_deniz

  @ziyaselcuk @tcmeb Sayın Bakanım, İlköğretim ve Ortaöğretim Bursluluk Sınavı için internet sitesi üzerinden ek bir… https://t.co/lTBU9RUZfp

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8