Veliler Geri Adım Attırdı

Okulların İmam hatip‘e dönüştürülmesi sonucunda okullarından ayrılmak zorunda kalan öğrencileri çeşitli zorluklar bekliyor. Bunların başında, evlerinden uzakta bir okula gitmek zorunda kalanların karşılaşacağı maddi sıkıntılar… Ayrıca yeni bir okul, yeni arkadaş, yeni sosyal çevre, yeni öğretmen gibi değişikliklerin de bazı öğrencileri olumsuz etkileyeceği düşünülüyor.

Daha önce “Okulumuz Dönüşsün İstemiyoruz!” başlıklı haberimizde, okullarının dönüşmesini istemeyen velilerin ne yapabileceği konusunda bazı bilgiler vermiştik.

“Okulumuz Dönüşsün İstemiyoruz!” başlıklı haberimiz için tıklayınız.

Hatırlanacağı gibi MEB’in açıklamasında “…. olarak belirlenen okulun mesafesi fazla değilse ve velilerin de yoğun itirazı bulunmuyorsa, …. olarak belirlenen okula nakilleri yapılacak, aksi halde bulundukları okullarda (mevcut binada) öğrenim görmeye devam edecekler…” denmekteydi. Yani veli tepkisi varsa, okullara dönüşüm kararı verilmeyebileceği ya da verilen kararın geri alınmasının muhtemel olduğunu belirtmiştik.

Haberimizde de belirttiğimiz gibi, çeşitli şekillerde tepkisini ortaya koyan velilerin okullarının dönüşüm kararını geri aldırdığı bilgilerini almaktayız.

VALİLİK GERİ ADIM ATTI

Edinilen son habere göre İstanbul Tuzla’da bulunan Ord. Prof. Dr. Cahit Arf İlköğretim Okulu‘nun imam hatip ortaokuluna dönüştürülmek istenmesine veliler tepki gösterdi.

Velilerin topladıkları 500 imzanın Valiliğe ulaştırılması ve olayın basına yansıması sonucu Valilik geri adım attı ve  okulu “ortaokul” olarak onayladı.

Çeşitli illerde Milli Eğitim Müdürlükleri ve Valiliklere yoğun veli baskısı olduğu ve Milli Eğitim Müdürlükleri’nin bu konuda sıkıntı yaşadığı belirtilmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.