Vergiler Özel Okula Öğrenci Olarak Dönecek

Bir süre önce ciddi tartışmalara yol açan dershanelerle ilgili düzenleme Başbakan Erdoğan‘a sunuldu.

Özel okula gitmek isteyen öğrencilerin özel okul masraflarının 3 bin lirası devlet bütçesinden karşılanacak.

Bakanlık, dershane meselesini çeşitli destekler, teşvikler, arazi tahsisi, faizsiz kredi, hazır “müşteri” gibi kolaylıklarla sorunsuz aşmaya çalışırken, bazı dershanelerin okullaşmamak için çalışmalar yürüttüğü biliniyor.

4+4+4 eğitim sisteminin plansız ve hazırlıksız bir şekilde uygulamaya konmasıyla kalabalık sınıflar, prefabrik ve kazan dairesinden – depodan bozma derslikler gündeme gelmişti.

Altyapı yetersizliğinden yaşanan sıkıntılar hala devam ederken, devletin eğitime ayrılan kaynaklarının özel okul öğrencilerine harcanacak olması bir çok kesimin tepkisini çekiyor.

Dershane Taslağı Hazır

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, çeşitli tartışmaların gölgesinde dershaneleri dönüştürme süreciyle ilgili değerlendirmeler yaptı.

Dershane taslağının hazır olduğunu ve Başbakan’a sunulduğunu belirten Avcı’nın açıklamaları şöyle;

“Bu konunun sadece bir dershane meselesi olup olmadığı konusunda baştan beri şüphelerim vardı. Artık herkes gibi bunun bir dershane meselesi olmadığını düşünüyorum. Dershanelerle ilgili tasarı tasarruf olmasaydı bile bugün yaşadıklarımızı yaşıyor olacaktık. Bence bu konuda 30 Mart seçimleri daha ayırt edici olacak. 30 Mart seçimleriyle bu tartışmalar gerçek karşılığını bulur.

Dershanelerin aslında hepsi mümkün olsa özel okula dönüşmek istiyor. Şu andaki envanter çalışmamızın sonuçlarına göre, en fazla 5’te biri dönüşüme müsait. Hayır, bize karışmayın biz aynen böyle devam etmek istiyoruz diyen dershaneler de var. Ancak, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’ndan dershane tanımını çıkartıyoruz. Böylece yasada, okul, etüt eğitim merkezi ve çeşitli kurslar tanımları var. Sen bunlardan bir tanesine dönüşmek durumundasın. Çünkü orada artık dershane diye bir kategori yok.

Maliye Bakanlığı ile birlikte elimizdeki arsaların envanterini çıkarıyoruz. Bakanlığımıza bağlı ülkenin dört bir tarafında arsalarımız var. Bir de başka kuruluşlara ya da tüzel kişilere ait, imar planı yapılırken eğitim alanı olarak belirlenmiş arsalar var. Ve bunlarla ilgili de bizim çok ciddi birikmiş sorunlarımız var. Şimdi bu vesileyle bunların da envanterini çıkarıp hem kendimize ait hem de özel şahıslara ait eğitim alanlarını bu düzenleme içerisinde değerlendirilmesini sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. Bu sayede dönüşecek olanlara arsa tahsisi gerçekleştireceğiz. Bunun dışında eğitim alanında yatırım yapacak kişilere kredi kolaylıkları öngörüyoruz.

Özel okullar kontenjan boşluğundan şikâyet ediyorlar. Muhtemelen biz diyeceğiz ki onlara, sen öğrencilerini al teşvikle de öğrenci al. Kapıda elinde 3 bin lira teşvikle bekleyen öğrencilerimiz var. Bunları sana yönlendireceğiz. Yani bazı okullara öğrenciler 3 bin liraya da girme şansı bulabilecek. Anadolu’daki bazı özel okullar için 3-4 bin TL okul ücreti olduğu için bu çok cazip bir şey.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.