» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Vergiler Özel Okula Öğrenci Olarak Dönecek

A+  A- Vergiler Özel Okula Öğrenci Olarak Dönecek

Bir süre önce ciddi tartışmalara yol açan dershanelerle ilgili düzenleme Başbakan Erdoğan‘a sunuldu.

Özel okula gitmek isteyen öğrencilerin özel okul masraflarının 3 bin lirası devlet bütçesinden karşılanacak.

Bakanlık, dershane meselesini çeşitli destekler, teşvikler, arazi tahsisi, faizsiz kredi, hazır “müşteri” gibi kolaylıklarla sorunsuz aşmaya çalışırken, bazı dershanelerin okullaşmamak için çalışmalar yürüttüğü biliniyor.

4+4+4 eğitim sisteminin plansız ve hazırlıksız bir şekilde uygulamaya konmasıyla kalabalık sınıflar, prefabrik ve kazan dairesinden – depodan bozma derslikler gündeme gelmişti.

Altyapı yetersizliğinden yaşanan sıkıntılar hala devam ederken, devletin eğitime ayrılan kaynaklarının özel okul öğrencilerine harcanacak olması bir çok kesimin tepkisini çekiyor.

Dershane Taslağı Hazır

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, çeşitli tartışmaların gölgesinde dershaneleri dönüştürme süreciyle ilgili değerlendirmeler yaptı.

Dershane taslağının hazır olduğunu ve Başbakan’a sunulduğunu belirten Avcı’nın açıklamaları şöyle;

“Bu konunun sadece bir dershane meselesi olup olmadığı konusunda baştan beri şüphelerim vardı. Artık herkes gibi bunun bir dershane meselesi olmadığını düşünüyorum. Dershanelerle ilgili tasarı tasarruf olmasaydı bile bugün yaşadıklarımızı yaşıyor olacaktık. Bence bu konuda 30 Mart seçimleri daha ayırt edici olacak. 30 Mart seçimleriyle bu tartışmalar gerçek karşılığını bulur.

Dershanelerin aslında hepsi mümkün olsa özel okula dönüşmek istiyor. Şu andaki envanter çalışmamızın sonuçlarına göre, en fazla 5’te biri dönüşüme müsait. Hayır, bize karışmayın biz aynen böyle devam etmek istiyoruz diyen dershaneler de var. Ancak, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’ndan dershane tanımını çıkartıyoruz. Böylece yasada, okul, etüt eğitim merkezi ve çeşitli kurslar tanımları var. Sen bunlardan bir tanesine dönüşmek durumundasın. Çünkü orada artık dershane diye bir kategori yok.

Maliye Bakanlığı ile birlikte elimizdeki arsaların envanterini çıkarıyoruz. Bakanlığımıza bağlı ülkenin dört bir tarafında arsalarımız var. Bir de başka kuruluşlara ya da tüzel kişilere ait, imar planı yapılırken eğitim alanı olarak belirlenmiş arsalar var. Ve bunlarla ilgili de bizim çok ciddi birikmiş sorunlarımız var. Şimdi bu vesileyle bunların da envanterini çıkarıp hem kendimize ait hem de özel şahıslara ait eğitim alanlarını bu düzenleme içerisinde değerlendirilmesini sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. Bu sayede dönüşecek olanlara arsa tahsisi gerçekleştireceğiz. Bunun dışında eğitim alanında yatırım yapacak kişilere kredi kolaylıkları öngörüyoruz.

Özel okullar kontenjan boşluğundan şikâyet ediyorlar. Muhtemelen biz diyeceğiz ki onlara, sen öğrencilerini al teşvikle de öğrenci al. Kapıda elinde 3 bin lira teşvikle bekleyen öğrencilerimiz var. Bunları sana yönlendireceğiz. Yani bazı okullara öğrenciler 3 bin liraya da girme şansı bulabilecek. Anadolu’daki bazı özel okullar için 3-4 bin TL okul ücreti olduğu için bu çok cazip bir şey.”

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 19 Ocak 2014 tarihinde eklenmiştir. "Vergiler Özel Okula Öğrenci Olarak Dönecek" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Sevda25813610

  RT @Mediha94821434: @hmzaydg Yıllardır eğitime hizmet veren ücretli öğretmenlerinde hakkıdır dershane öğretmen leri gibi atanmak @ziyaselcu…

 1. Sevda25813610

  RT @songul4242: Mutsuzum, üzgünüm güneş dogarmı üstümüze duyarsınız sesimizi dershane ögretmenlerine verilen kadrogibi bizlerde atanmak ist…

 1. Sevda25813610

  RT @songul4242: Saygıdeger hanımefendi çok zor şartlarda okudum yıllardır Halk Egitimde görev yapıyorum ülkemin bu zor zamanında maske dike…

 1. Sevda25813610

  RT @songul4242: Saygıdeger başkanım duyun sesimizi desteginize ihtiyacımız var lütfen dershane ögretmenlerine verilen kadro gibi bizlerede…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7