Ya Meslek Lisesi, Ya İmam Hatip…

Yeni sınav sistemi TEOG’daki otomatik yerleştirme sistemi nedeniyle öğrenciler ya meslek ya da İmam Hatip liselerine yerleştirilecek.

AKP’nin eğitimde 4+4+4 düzenlemesinin bir parçası olarak hayata geçirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı sonrasında ortaöğretim kurumlarına yerleştirme sürecinde öğrenciler istemedikleri okullara yerleştirilecek.

Bu yıl ilk kez uygulanacak olan TEOG sistemi ile tercih listelerinin oluşturulmasına başlanacak ve tercih işlemleri 8 Ağustos tarihinde sona erecek. İki liste üzerinde yapılacak olan tercih sisteminde öğrenciler tercih listelerindeki ilk 15 okula yerleşemezlerse, ikinci listedeki 6 okul türünden (Fen lisesi, Sosyal Bilimler lisesi, Anadolu lisesi, Meslek ve Teknik Anadolu, Anadolu İmam Hatip, Çok Programlı Anadolu) en az dördünü seçerek, içlerinden birisine kaydını yaptıracak.

Ancak asıl sorun bu iki listedeki tercihlerine de yerleşemeyen öğrenciler için açığa çıkıyor. Her iki listeden hiçbirisine yerleşemeyen öğrenciler MEB tarafından otomatik olarak evine en yakın okula yerleştirilecek. Çünkü böylece öğrenciler istemese bile sırf adreslerine yakın diye meslek liselerine ya da imam hatip liselerine otomatik olarak kayıtları yapılacak.

Öğrencilerin kontenjan yetersizliği nedeniyle meslek veya imam hatip liselerine gitmek zorunda kalacaklarına dikkat çeken Eğitim Sen konuya dair bir basın açıklaması yayımladı. Eğitim Sen açıklamasında “Milli Eğitim Bakanlığı, tıpkı 4+4+4 dayatmasında olduğu gibi, yeni ortaöğretim sisteminde de öğrencileri zorla özel okullara, meslek liselerine ya da imam hatip liselerine yönlendirmeye çalışmaktadır. Eğitimde 4+4+4 dayatmasının kaçınılmaz bir sonucu olarak ortaöğretim kurumları (liseler), tıpkı ilkokul ve ortaokullar gibi mevcut sistemin ekonomik ve siyasal ihtiyaçları doğrultusunda yeniden yapılandırılırken, öğrencilerin çeşitli yollarla özel liselere, meslek liselerine, imam hatip liselerine yönlendirilmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır” dedi.

MEB’in eğitim politikası ‘ara eleman’ ve ‘dindar, itaatkar’ nesil yetiştirmek

Ortaöğretime geçiş sisteminde benimsenen eğitim politikasının özü, özellikle yoksul emekçi çocuklarını meslek liselerine ve imam hatip liselerine yönlendirmek, bir taraftan “ara elaman” ihtiyacını karşılamak, diğer taraftan “dindar” ve “itaatkar” nesiller yetiştirmek üzerine kurulu olduğunu belirten sendika, “Siyasi iktidarların eğitimin bütün kademelerinde olduğu gibi, ortaöğretim sistemini de kendi siyasal-ideolojik ihtiyaçları doğrultusunda biçimlendirmek istediğini” ifade etti. – Sendika.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.