» Eğitimde Kızlarımızın Yükselen Yıldızı  » “Şu Çılgın Türkler” Suç Unsuru Oldu  » YGS Sıfırcıları Bakın Kim Çıktı?  » Mart Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Açıklandı  » Kızlı Erkekli Oturttu Başbakan’a Muhalif Oldu  » Başka Bir Okul Mümkün mü?  » Eğitimde Yabancılaşma  » “Yok Böyle Kıyak”  » Seçim Sonuçlarının Eğitim Sistemine Etkisi  » Eğitim Sisteminin Öncelikli Sorunları Değişti mi?  » Elektronik Kelepçeyle YGS’ye Alınmadı  » Size Özel Bir Sigortacınız Olsun İster Miydiniz?  » Yapı Kredi’den Bireysel Taşıt Kredisi Kullananlar Şampiyonlar Ligi Finaline Gidiyor  » Sorularda Doğru ve Yanlışı Sadece ÖSYM Bilecek  » Düşman Dışarıda Sendromu  » Branş Değişikliğiyle İlgili İlksan Davası  » 31 Mart Pazartesi Okullar Tatil mi?  » Nabi Avcı: Çocukları Siyasete Alet Etmeyin  » Veliler Siyasi Sorguyu Yargıya Taşıyor  » “MEB Siyasetin Vesayetine Terkedildi”  » Berkin Elvan…  » MEB Dershaneleri Geliyor  » Öğretmenler Seçim Projesi Oldu  » “İnternetim Çok Yavaş”  » AKP’nin Eğitimde 11 Yıllık Karanlık Bilançosunu Tartışmak  » ÖSYM: YGS Günü Nüfus Müdürlükleri Açık  » Fatih Projesi Gerekli miydi?  » MEB’de, Yönetici Tasfiyesi Neden Yapılıyor?  » Cumhuriyet Döneminde Eğitim ve Atatürk  » AES de 26 Şubat’ta İş Bırakıyor 
Eğitim Haberleri

Yapılandırılan Borca Yeni Bir Af Var mı?

A+  A- Yapılandırılan Borca Yeni Bir Af Var mı?

6111 sayılı Torba Yasa kapsamında yeni bir af getirilecek mi? Yapılandırmadan çıktım, borcuma af gelecek mi? Öğrenim kredisi borcuma af var mı?

Torba Yasa olarak adlandırılan 6111 sayılı yasa kapsamında bir çok borçlu borçlarını yapılandırma yoluna gitti.

Bazı borçlular yapılandırmadan haberi olmadığı, o an borcunu ödemeye imkanı olmadığı veya yapılandırma başvuru süresini kaçırdığı için bu imkandan yararlanamadı. Sitemiz de bu süreçte yapılandırmadan yararlanmak isteyen borçlulara, yaptığı çeşitli bilgilendirici haberlerle yol göstermeye çalıştı.

Sitemize gelen mesajlar ve haberlerimize yapılan yorumlardan gördüğümüz üzere bir çok borçlunun aklında “yapılandırma için bir af daha gelir mi?” sorusu bulunmakta.

Aynı zamanda yapılandırması bozulanlar da bu konuda meraklı bir bekleyiş içerisinde…

Bilindiği gibi bir takvim yılında (örneğin 2012 yılı içerisinde) ikiden fazla taksitin zamanında ödenmemesi durumunda yapılandırma bozulmakta, borçlunun sunulan imkandan yararlanmasına imkan kalmamaktaydı. Bozulan yapılandırma sonucunda o güne kadar ki ödemeler ana paradan düşmekte, kalan borç, faiz indirimi olmadan borçludan talep edilmekteydi.

Bozulan Yapılandırmaya Af Var mı?

Konuyla ilgili olarak başvurduğumuz Gelir İdaresi yetkililerinden aldığımız yanıt aşağıda, tıklayınız…

Bilindiği üzere, 6111 sayılı Kanun amme borçlularına yasal bir zorunluluk getirmeksizin, yararlanılması başvuruya bağlı haklar sunan ve sınırlı süreli olarak uygulanacak olan bir kanundur.

6111 sayılı Kanunun hükümlerinden yararlananlarca yerine getirilmesi gereken şartlardan herhangi birinin yerine getirilmemesi halinde Kanun hükümlerinden ne şekilde istifade edileceği ve ne gibi yükümlülüklerle karşılaşacağı anılan Kanunda ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.

Buna göre, 6111 sayılı Kanunun getirmiş olduğu imkanlardan yararlanılabilmesi için taksitlerin zamanında tam olarak ödenmesi gerekmekte ve bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya ödenmeyen iki veya daha az taksitin tercih edilen taksitlendirme süresinin son taksiti izleyen ayın sonuna kadar ödenmemesi halinde Kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilmektedir.

Yapılandırmayı ihlal eden mükelleflere idarece de yeni bir ödeme süresi verilmesi Kanunen mümkün değildir.

Gelir İdaresi Grup Başkanlığı

Yapılandırmaya Af Yok

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan aldığımız bilgiye göre bozulan yapılandırmaya herhangi bir yeni af getirilmesi söz konusu görünmemekte.

Yapılandırma bozulduğu için ana para borcuna, daha önce yapılandırma ile silinen faiz borcunun yeniden ekleneceği ve bu para üzerinden yasal faizin işlemeye devam edeceği gözönüne alınmalıdır.

Yeni Bir af Gelir mi?

Hükümetin mevcut mali politikası değerlendirildiğinde, yeni vergi oranları ve cezalarda yapılan düzenlemeler incelendiğinde hükümetin “para gelsin de…” şeklinde bir tavrı olduğu görülmektedir.

Elbette yapılandırma imkanlarının cazibesini yitirmemesi için mevcut yapılandırmaya bir af daha gelmeyebilir. Fakat önümüzdeki uzak süreçte borçluların ödeme imkanına kavuşması adına farklı yapılandırma imkanlarının de gündeme gelebileceğini düşünüyoruz.

Yine de uzak ihtimaller üzerinden hareket etmeden, imkan varsa mevcut borcun ödenmeye başlanması akıllıca olacaktır.

Konuyla ilgili haberlerimizi takip etmenizi öneririz.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 31 Ocak 2013 tarihinde eklenmiştir. "Yapılandırılan Borca Yeni Bir Af Var mı?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. AFFETDİN BİZİ

  LÜTFEN YENİDEN FAİZZSİZ YAPILANDIRMA OLSUN.

 2. Lale

  Esnaf kredi kefalet koparatifinde çekilen kredilere torba yasada hiç bahsedilmiyor lütfen kredi borçlarına sayın yetkililerin torba yasada ele alınmasını istiyorum çünkü ödeyemiyorum koparatif başkanları hemen avukatlara veriyor hem faaiz hem avukat parası borç bir lira ise 100 lita oluyor oda başkanları ve uvukatların elinden bizleri kurtarın onlar para yetiremiyorum lütfen.

 3. EĞİTİM

  Ancak yeni bir partinin gelmesiyle şu öğrenim kredisi kıskacından yapılacak bir düzenlemeyle kurtuluruz diye ümüt ediyorum.

 4. İNSAN

  öğrenim kredisi affı istiyoruz. Sesimizi duyacak kadar bizi önemsemiyorsanız. şu halde bizden oy’da beklemeyin!!!..

 5. İNSAN

  LÜTFEN!!! yolsuzluktan elde edilen paranın binde biriyle tüm öğrenim kredisi borçlularının borcunu ödeyin?
  Nasıl olsa iktidarda kalacağınıza emin görünüyorsunuz.Hem Zaten ustalık döneminizde bu işi eniyi şekliyle
  yapıyorsunuz. Sonra tekrar çalar-çırpar yerini doldurursunuz. olmaz mı? Lütfen acıyın bize sadece binde birini ödeyin. bu sizin sadece bir kolsaati ücretiniz. Ayrıca eş-dosta bunlar yolsuzluk yapmıyor. başbakan halife olduğu için sadece hazinenin beşte birini yiyiyor deyip size oy toplarım. olmaz mı? bir düşünün?

 6. Anonim

  Esnaf kefalet kredi borclarina aff

 7. FAİZE AF GELSİN

  YAPILANDIRMA YAPMUŞTIM SON 2 TAKSİTİN GÜNÜ GEÇTİ DİYE ESKİ HALİNE DÖNDÜ ALDIĞIM PARA 4000 YATIRDIĞIM 4500 HALA 2500 İSTİYOR DEVLET FAİZE AF GELSİN EN AZINDAN FAİZİN FAİZİNİ SİLSİNLER

 8. hasan kaplan

  daha cok a lazım bunlara ceza ya af yaparlarmı cuvalı dolması lazım

 9. KARTAL

  AK partı iktidara gelince bazı müslüman kesimler çok ümütlendi.Sandılarki bu insanlar Allah’tan korkarlarda halka bürokrasiden…faize kadar kolaylık sağlarlar. ve başka beklentiler…
  Ama yine aldanıldı. Ak (fakat gerçekte kara ruhlar insanlar ”iyilerini tenzih ediyoruz”) parti daha önce benzeri çok az olan bir din sömürüsünü siyasetinde kullandı. Ehli tahkik olanlar partinin gerçek yüzünün farkında… İnşaallah böylelerinin sayıları artarda Recep TAYİP ve onun gibileri başımızdan def olur giderler.
  Benimde öğrenim kredi borcum iki buçuk katına çıkmış durumda. ve benim gibileride öğrenim kredisinin faizine yeni bir aff bekliyor.Açıkçası bu parti def olsun da ben borcumu ödemeye razıyım. ”Halkın başına geçipte halka zorluk çıkarana Allah (cc) lanet etsin” hadisi şerif

 10. Anonim

  öğrenim kredisi faiz affıııııııı. yoksa bu borç ödenmezzzzzz…

 11. Anonim

  en azından öğrenim kredisi faizlerine af gelse

 12. kader

  kyk borcuna af gelsin…….ödememizi yapalım………..

 13. biyolog

  lütfen faizlere af gelsinde bizde borcumuzu ödeyip kurtulalım………

  • Anonim

   allah affedıyor.size ne oluyor sıze fırsat verseler cehenneme tıkarsınız.borclu ısek sucmu işledik.siz cokmu doğrusunuız.

 14. madur

  bu maliye borcunu bende yapılandırdım ancak yeni maliye borcum ve yapılandırdıgım borcum üst üste geldi ödeyemedim iki tane arabama yakalama çıktı şimdi arabamı satıp ödemek istiyorum arabamın degeri maliye borcuma yetmiyor yapılandırma da olmuyor ne yapacagımı bilmiyorum

 1. szgnkayaankara

  Sayın Başbakan; yandaşlarınızın milyonlarca dolar vergi borcunu sildiğiniz gibi öğrenim kredisi borcu olan yurttaşlarımızında borcunu silin!

 1. UmurTorun

  Nerdeyse tamaminin öğrenim kredisi aldiği bir üniversitede ziraat ATMleri ve bankasi neden kapatilir? @Hacettepe_Unv @A_Murat_Tuncer

 1. DENZLBURCU

  RT @MemuruzNet: Öğrenim kredisi borcunu nasıl kapatacağım diye düşünmeyin. Sizin için biz düşündük. İşte en kolay yollar;) http://t.co/XPp1…

 1. aliokte

  "@MemuruzNet: Öğrenim kredisi borcunu nasıl kapatacağım diye düşünmeyin. İşte en kolay yollar;) http://t.co/uzW7wm1F5Z"

 1. eliminntersii

  RT @MemuruzNet: Öğrenim kredisi borcunu nasıl kapatacağım diye düşünmeyin. Sizin için biz düşündük. İşte en kolay yollar;) http://t.co/XPp1…

 1. kpss_kamu

  Öğrenim kredisi borcunu nasıl kapatacağım diye düşünmeyin. Sizin için biz düşündük. İşte en kolay yollar;) http://t.co/xHYufbzTre

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
Online