Yapılandırma Taksitimi Aksattım, Ne Olacak?

Torba Yasa’da 30 Haziran 2011 olan ilk taksit ödeme süresini kaçırdım, yapılandırmadan çıkarıldım mı? İlk taksiti ödemedim, şimdi ne olacak? İkinci taksit ödeme süresi ne zamana kadar devam edecek? Yapılandırmadan çıkarılırsam borcum ne olacak?

Bilindiği gibi Torba Yasa ile ilgili başvuru sürecinde merak edilen bir çok konuda haberler yaptık. Torba Yasa ile yapılandırma haberlerimiz yüzbinlerce kez okundu, konuyla ilgili olarak binlerce yoruma yanıt vermeye çalıştık.

6111 sayılı, kısaca Torba Yasa olarak bilinen yasa kapsamında yapılandırılan borçlara ait ilk taksit son ödeme tarihi 30 Haziran 2011 idi. Bugün itibariyle ilk taksiti ödeme süresi de sona ermiş oldu.

Şimdi en çok merak edilen konu, son ödeme tarihini kaçırmış ya da bu tarihe kadar ödeme yapamamış olanların borçlarının durumunun ne olacağı ve yapılandırmadan çıkarılıp çıkarılmayacaklarıdır.

6111 sayılı Torba Yasa, borcunu yapılandırıp taksitlerini zamanında ödemeyenlerle ilgili olarak ta bazı esaslar belirlemiştir.

İlgili yasaya göre tercih edilen taksit süresinden daha uzun sürede ödeme yapılamayacaktır. Ancak, daha kısa sürede ödeme yapılması mümkündür. Yani taksitli ödeme seçeneğini seçtiği halde borcunun tamamını ya da birden fazla taksidini yatıranların borçları, erken ödenecek tutar kadar ilgili katsayıya göre düzeltilecektir.

Taksitlerin ödeme süresinin son gününün resmi tatile rastlaması halinde, o günü izleyen ilk iş günü ödeme yapılabilecektir.

ÖDEMELER AKSATILIRSA…

Taksitler aksatılırsa ne olacak? Yanıtı aşağıdadır…

Ödeyeceğiniz taksitleri bir takvim yılında en fazla 2 defa aksatabilirsiniz. Aksatılan, zamanında ödenmeyen taksit sonucunda yapılandırmadan çıkarılmazsınız, diğer taksitlerinizi taksit aylarınızda ödemeye devam edebilirsiniz.

Süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlarının ise, en geç son taksiti izleyen ay sonuna kadar ödenmesi ve geç ödenen süre için gecikme zammı oranında bir zamla tahsili gerekecektir.

2. Taksit Ödemesi Ne Zaman Yapılacak? (http://www.egitimciyiz.com)

Bilindiği gibi Torba Yasa başvuru süresinin 1 ay uzatılmasıyla birlikte ödeme planında da bir esneme ortaya çıkmıştı. Bu tarihsel değişiklik sadece ilk taksit tarihini etkilemektedir. Dolayısıyla ikişer aylık sürelerde yapılacak ödemeler normal seyrinde devam edecektir.

Açıklamak gerekirse, ilk ödeme planında 1. taksit ödemesi 31.05.2011 iken bu süre 30.06.2011 olarak değiştirilmişti. İkinci taksit ise 30.06.2011 tarihinden iki ay sonra değil, bir ay sonra ödenmelidir. Yani ödeme planı 2. taksitten itibaren normal şekilde ikişer aylık sürelerde devam edecektir.

İkinci taksit son ödeme tarihi 31.07.2011 olacaktır. Elbette ödemeler bu tarihler beklenmeden de yapılabilecektir.

TORBA YASA ÖDEME TABLOSU

1. Taksit: 30.06.2011

2. Taksit: 31.07.2011

3. Taksit: 30.09.2011

4. Taksit: 30.11.2011

5. Taksit: 31.01.2011

…… (2’şer aylık süreçlerle devam edecektir http://www.egitimciyiz.com)

Hangi Durumlarda Yapılandırmadan Çıkılır?

1) Süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen taksitlerin geç ödeme zammıyla birlikte son taksiti izleyen ayın sonuna kadar da ödenmemesi,

2) Bir takvim yılında 2’den fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde Kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilecektir.

YAPILANDIRMA BOZULURSA…

Yapılandırmanın bozulması durumunda borçlular, ödedikleri tutarlar kadar kanundan yararlanabileceklerdir.

31 thoughts on “Yapılandırma Taksitimi Aksattım, Ne Olacak?

 1. 3 defa (3taksit) geciktirdim. Yapılandırma bozuldu. Şimdi nereye ödeyebilirim. Vergi dairesine gittim 10 gün bekle dediler. Başıma iş açmayım. İhlal sonucu bozulan yapılandırmalar için kural, yasa veya yaptırım nedir?

 2. 2009 yapilandirmasinda hepsini gününde ödedim 2014 nisan ayinda son taksitimi ödedim 2 aygectikten sonra e devlete girdim baktimki borc var solugu dekontlarla sgkya basvurdum son bi onceki taksitimin ödenmedigini söylediler dekontu kontrol ettigimizde küçük bir yazi ile islem basarisz diyor simdi bunu iyi okuyun 133 lira borcumu 135 lira olarak bankamatige ödedim.133 lirami alip 2 lira para üstü verince islem tamamlandi sandim ziraat bankasinda kasada olan parayi bagkura aktarip bankadanda bankamatikten kaynaklanan imzali dilekce aldim ama ne yaptimsa nafile.bu konu hakkinda yardimci olana simdiden minnettarligimi sunarim

 3. 6111 yapilandirmayi yaptik babam 53 dogumlu ama emwkli gun sayisini tamamlayamadimizdan ziraat kredi vermedi odeyemedik simdi yeni cikcak yasayla bu borclari yeniden yapilandirabilormiyiz

 4. Mrb ben 6011 sayılı kanundan faydalandım fakat son taksitimi ödemem gereken tarihte yapamadım ve şimdi ödemek istiyorum ödiyemiyorum anlaşmanın bozulduğunu söylediler vergi dairesine gittim ve tanamıyle bozdurursam extra bir borç çıkacağı söylenildi biraz bekleyip yeni bi torba yasası gelebileceğini söylediler bu durumda ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanıs sevinirim

 5. 2008 subat ayi taksidini bu tarihe kadar yatirmadim aof bankacilik bolumu borcum nekadar olmustur ve nasil oderim

 6. öğrenim kredisi borcumun yapılandırılmış son üç taksidini ödemedim. toplam 1800 tl civarı. ödemek istediğimde kabul etmediler 30 nisan son gündü, yeditepe vergi dairesindeki şef sorun çıkardı, son gün son dakika bu işlemi yapamam dedi istanbulda olmadığım için. parayı muğla veergi dairesine emate yatırmamı söyledi işlemin nasıl ilerleyeceğini kendi de tam bilmiyo diye yatırmadım. ben nasıl yatırablilirim bu borcu. affı mı beklemeliyim

 7. merhabalar,sgk borcunu yapılandırma yapmıştık 18 taksitten 14 taksiti yatırdık son taksitlerde aksama yaptık son taksidimiz bu ayın 30 unda bitiyor sgk ya gittik yapılandırma bozulduğu için ödemede yapamıyoruz kalan parayı nasıl ödeyebiliriz,son taksitleri hepsini ödeyip kapatma şansımız varmı yada nasıl bir yol izlemeliyim bu konuda tarafıma bilgi geçmenizi rica ederim saygılarımla

 8. merhaba,
  ben iki taksiti ödemedim arka arkaya netten sorguladığımda ise düzenli ödeme yapmadığınız için 351 sayılı kanunun 17. maddesi geregi vergi dairesine ödeme yapın diye bir uyarı verdi. bu maddeden de birşey anlamadım yardımcı olabilir misiniz ne kadar fark öderim.bilen varsa yardımcı olabilir mi?

 9. benim öğrenim kredisi borcum yapılandırmada değil ilk kez gecikme yaptım pazartesi ödicem bi sorun olurmu

 10. 6111 taksitlendirilmiş borcumun 01.03.2013 ödemek istiyorum kredi kartımla sisteme 11. taksit görünmüyor sonra sistem güncellemesi felan olupta görünecekmi ssk dan mı ödenecek

 11. 6111 SAYILI KANUNDAN YARARLANILARAK YAPILANDIRILMIŞ VERGİ BORCUMU BİR TAKVİM YILI İÇİNDE 2 DEFA GECİKMELİ ÖDEMEM OLDU BU GECİKMELERİ TAKİP EDEN TAKSİT GELMEDEN FAİZİYLE ÖDEDİM.FAKAT AYNI YIL İÇİNDE BİRKEZ DAHA GECİKTİĞİM İÇİN İNTERNETTEN VERGİ ÖDEMESİ YAPAMIYORUM.ACABA HAKKIM KOMPLE YANDI MI.BANA YARDIMCI OLURSANIZ MEMNUN OLURUM

  1. İnternette bugün bende de aynı sorun oldu. 2 vergi dairesinde yapılandırmam vardı. Birisi internet vergi dairesine girdiğimde görünmedi. Vergi dairelerinde gittiğimde yapılandırmalarımın bozulmus oldugunu ögrendim. 2012 yılı içinde 2 den fazla ödenmemiş olduğu için (benimki 3 tü) yapılandırmam bozulmuş. Yapılacak hiç bir seyin olmadığını söylediler.Ne yazıkki…

 12. anlamadığım konu bugün yapılandırma taksitlerinin son günüydü. ilk defa taksitimi yatıramadım geç kaldım yarın ilk işim ödemek olucak acaba bunla ilgili herhangi bir sıkıntı olurmu yapılandırma ile ilgili geciktiğimden dolayı bilgisi olan varsa yazarsa çok mutlu olurum teşekürler.

  1. Yapılandırmanız takvim yılında ikiden fazla gecikme olursa ve geciken taksitler de zamanında ödenmezse bozulur. İlk kez gecikmeden sorun olmaz. Fakat bundan sonraki aksamalar için takvim yılının da başında olduğumuzu da göz önüne almalısınız. Geciktirmeden taksitinizi yatırmalısınız.

 13. Yapılandırma Borcumun 10.Taksit Ödemesi Yatırılmazsa İptal Olurmu;
  Yeniden yapılandırma kapsamından yararlanıp 31.10.2012 de bütün gecikmiş taksitlerimi ödedim.10.taksitim olan 30.11.2012 taksitimi ödemedim.Bu yasa kapsamında iptal olurmu.

 14. İlk 2 taksidim ödemedim ve ödeme planıma göre sadece ilk 2 kredinin ödemesi kaldı. Fakat vergi dairesinde kalan 2 ödemenin toplu yapılması gerektiğini söylüyor. Yasa bu şekilde midir yoksa yanlış mı bilgilendiriliyoruz.

 15. 2010 yıllık gelir vergimi 4 taksite böldürdüm fakat 2 taksiti ödemeyi unuttum 1 gün sonra aklıma geldi ödeme yapamıyorum bir dilekçe istediler uzatmak için yardımcı olursanız sevinirim.

 16. Meraba sigorta yapılandırması ödemekteyim önceden hazırlanmış bi ödeme tablosu var elimde ama sitenizde bulunan ödeme tarihleriyle bende ki ödeme tarihleri farklı bende ki ödeme tarihleri 30/06/2011 – 02/09/2011 – 31/10/2011 – 02/01/2011 – 29/02/ 2012 die gidiyor benim elimde ki bu tarihler yanlışmı yanlışsa ne yapmam gerekiyor.

 17. 2009 yapılandırmasından yararlandım, fakat taksitlerimi geçiktirmem sebebiyle yapılandırma bozuldu. yapılandırmanın bozulma tarihi olarak 8 şubat 2012 verilmiş. KYK’yı aradım, kalan parayı ödemeniz gerekiyor dediler, ödememem durumunda durumun vergi dairesine intikal edeceğini söylediler ve parayı peşin istediler.Acaba KYK’ya gitsem, herhangi bir sonuç alabilir miyim, bu parayı taksitle ödemem mümkün değüil mi? Zira peşin ödeme gibi bir durumu yok: Kısaca napcam şimdi ben? Şimdiden teşekkürler…

  1. Maalesef şuan yeni bir yapılandırma olmadığı için ve mevcut yapılandırmanızı bozduğunuz için borcu tek seferde istemeleri normal. Ayrıca belirtilen sürede ödenmeyen borç, takibat için vergi dairenize gönderilecek ve vergi dairesine intikal eden borcunuza istinaden size ödeme emri gönderilecektir. Borcun yine belirtilen sürede ödenmemesi durumunda haciz işleminin başlatılacağı belirtilecektir. Bilgimiz dahilinde yeni bir taksitlendirme imkanı bulunmamakta. Fakat yine de hem KYK’ya, hem de vergi dairenize konuyla ilgili danışmanızı öneririz.

 18. bende torba yasayla öğrenim kredisi ödemekteyim yanlış anlamadım dimi bu ay yatırmam gerekeni yatıramayacağım 18 takside böldürmüştüm o zamana kadar zaten beklemem yani önümüzdeki ay ödeme yaparsam sadece faiz problemi yaşıycam bu durumu yılda 2 kez yapma hakkımız var dimi ? peki gecikmiş ödemeyi internet vergi dairesinden yapabiliyormuyuz yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 19. Ben de ayni durumdayim. Bugun bagli bulundugum vergi dairesine gittim. Cok fazla madurun kendilerine basvurdugunu ve Gelirler Idaresi Baskanligi’na durumumu aciklayan ve odemelere devam etmek istedigimi belirten bir dilekce yazmami soylediler. Dilekcelerin yogunluguna bagli olarak, madurlar icin yeni bir duzenleme yapilabilirmis. LUTFEN BENZER DURUMDA OLAN HERKES DILEKCELERINI YAZSIN VE GELIRLER IDARESI BASKANLIGI’NA GONDERSIN. http://www.gib.gov.tr – Fax: +90 312 415 28 21-22

 20. 30 mayıs 2011 de KYK na olan geriye dönük borçlarımı haziran ayıda dahil olmak üzere ziraat bankasına defaten ödedim ve sonraki taksitleri düzenli ödedim. Sadece 2011 ekim ayına ait taksidi kasım ayında kasım taksidi ile birlikte ödedim. Yapılandırmadan çıkartıldım. neden olarak 2011 şubat ve marta ödemeyi geciktirmiş olmam gösterildi. 4. defa gecikmeden dolayı yapılandırma hakkımı katbetttiğimi ifade ettiler. Bişi anlamadım. Anlayan varsa yol göstersin lütfen…

  1. Sayın Levent, haberimize konu olan yapılandırmanın dışında bir yapılandırmadan yararlandığınızı düşünüyorum. O yapılandırmanın şartlarını bilemiyorum. Elinizdeki ödeme dekontlarıyla (aslı sizde kalmalı) KYK’ya danışmanızı öneririm.

   1. Öncelikle ilginize tşk ederim. 5917 SAYILI KANUN GEREĞİNCE 2009 YILINDA ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİ BORÇLARINI YAPILANDIRANLARDAN, BU BORÇLARINI SÜRESİ İÇERİSİNDE ÖDEMEYENLERİN BORÇLARININ 6111 SAYILI KANUNUN 17 NCİ MADDESİNİN (7) NUMARALI FIKRASINA GÖRE YENİDEN YAPILANDIRMA KAPSAMINA ALINABİLMESİ İÇİN, 31 MAYIS 2011 TARİHİNE KADAR KURUMUMUZUN http://www.kyk.gov.tr İNTERNET ADRESİNDEN BAŞVURUDA BULUNMALARI GEREKMEKTEDİR. Söz konusu başvuruyu 29 nisanda yaptım. Ödemeler düzenli olarak yapıldı. Sadece 1 defaya mahsus ekim ayı taksidi kasım ayı taksidi ile birlikte ödendi. Yapılandırmadan çıkarma nedeni olarak ocak ve mart ayları gecikme faizleri ve taksitlerindeki ödemenin gecikmesini gösterdiler. Dediğiniz gibi aynen anlattım. Cevap olarak siz haklısınız, biz memuruz, sistem sizi yapılandırmadan çıkarmış, bizim yapabileceğimiz bişi yok dediler ve ilgili üniversite sorumlusuna yönlendirdiler. Telefona çıkan olmadı. Muhatap bulamadım…

    1. Levent Bey, durumunuzu anlatan ve düzeltme yapılmasını isteyen bir dilekçeyi, ödeme dekontlarının “fotokopileriyle” birlikte KYK’ya mümkünse elden, değilse iadeli taahhütlü olarak göndermenizi öneririm. Bu gibi durumlarda ortaya çıkabilecek sorunlarda konuyla ilgili başvurunuzun olup olmadığı önemlidir. Bir yandan da KYK ile konuyla ilgili düzeltme için görüşmeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca sistem girişinize izin verirse https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp?page=IVD_6111_LOGIN_AC adresinden 2. seçenek ile borç durumunuzu kontrol etmenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.