Yarımağan İstifa Etti

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan istifa etti. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan’ın başkanlıktan istifa ettiği öğrenildi.

Yarımağan, son günlerde KPSS ile ilgili iddialar konusundaki gelişmeler üzerine başkanlık görevinden ayrıldı.

ÖSYM Başkanlığından istifa eden Prof. Dr. Ünal Yarımağan, istifasıyla ilgili olarak “Koşullar böyle gerektirdi. Başkanlıktan ayrılmam gerekti. Emekli olacağım” dedi.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) kurulduğu 1974 yılından bu yana kurumda görev yapan ve son 6 yıldır Başkanlık görevini yürüten Prof. Dr. Ünal Yarımağan, AA muhabirinin, istifa kararı ile ilgili sorusunu, “Koşullar böyle gerektirdi, gerektiği için böyle oldu. Başkanlıktan ayrılmam gerekti. Emekli olacağım. Birkaç gün izin alacağım, peşinden emekli olacağım. Torunum var, torunumla ilgileneceğim. Bahçeyle ilgileneceğim” şeklinde yanıtladı.

İSTİFANIN PERDE ARKASI

Yarımağan, dün akşam saatlerinde YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ile görüştükten sonra istifasını netleştirdi.

Yarımağan, bugün istifa dilekçesini hazırlayarak, YÖK’e sunduktan sonra ÖSYM çalışanlarıyla bir toplantı yaparak, istifa kararını açıkladı.

Üzüntülü geçen toplantıda bazı çalışanların gözyaşlarını tutamadığı öğrenildi. Öte yandan, ÖSYM’de bazı görevden almalar olabileceği öğrenildi. Prosedüre göre, ÖSYM Başkanlığına YÖK Başkanı atama yapıyor. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Yarımağan’ın istifası üzerine “Bugün olacağını bilmiyorduk. Çok büyük hizmetleri vardı” açıklamasında bulundu.

Kopya iddialarının ardından gözlerin çevrildiği ÖSYM’de Başkan Ünal Yarımağan’ın istifasının ardından bilgi işlem müdürünün de aralarında bulunduğu 9 kişi açığa alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.