YAŞASIN 1 MAYIS!

Bugün 1 Mayıs. İşçi Sınıfının Birlik Mücadele Dayanışma Günü. İşçiler, emekçiler, işsizler, kadınlar, gençler Türk-İş, DİSK, Hak-İş, KESK, Kamu-Sen ve Memur-Sen’in çağrısıyla Edirne’den Kars’a kadar Türkiye’nin dört bir yanında alanlara çıkacaklar. Ağırlaşan çalışma koşullarına, düşük ücrete, işsizliğe ve yoksulluğa karşı insanca yaşamaya yetecek ücret ve insanca çalışma koşulları isteyecekler. Krizle birlikte artan saldırılara karşı mücadeleyi büyütme çağrısı yapacak olan işçi ve emekçiler demokrasi ve barış taleplerini de dile getirecekler.

İşçi ve emekçiler 32 yıl aradan sonra İstanbul’da ‘77 1 Mayıs katliamının yaşandığı Taksim’de 1 Mayıs’ı kutlayacaklar. 6 konfederasyonun öncülüğünde yapılacak 1 Mayıs mitingine meslek odaları, kitle örgütleri, siyasi partiler ve dergi çevreleri de katılacak. İşçi ve emekçiler alana 3 koldan yürüyecekler. Şişhane kolundan Türk-İş, Kamu-Sen, Emek Partisi ve ÖDP; Dolmabahçe kolundan Hak-İş, Memur-Sen ve TKP; Şişli yönünden ise DİSK, KESK, TTB, TMMOB, BDP, Türkiye Yazarlar Sendikası, kitle örgütleri ve dergi çevreleri yürüyecek.

İZMİR
İzmir’de 1 Mayıs saat 12.00’de yürüyüşle başlayacak. Miting Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak. Yürüyüş için DİSK’e bağlı sendikalar saat 12.00’de sendika binası önünde; Türk-İş ve Emek Partisi saat 11.30’da Alsancak limanı girişinde; KESK ve ÖDP saat 11.00’de Konak Meydanı’nda; Büyükşehir belediyesine bağlı park-bahçe işçileri ile BDP ise saat 11.00’de Basmane’de toplanacak. KESK’e bağlı sendikaların Buca, Bornova, Narlıdere ve Karşıyaka şubeleri ilçe meydanlarında saat 11.00’de kutlamalar yaparak alana gelecekler.

ANKARA, ADANA
Ankara’da 1 Mayıs mitingi Sıhhiye Meydanı’nda yapılacak. Emekçiler miting için saat 11.00’de Ankara Garı önünde toplanıp, buradan meydana yürüyecekler.

Adana’da 1 Mayıs Türk-İş, DİSK, KESK, Kamu-Sen ve Memur Sen, TMMOB ve Adana Tabip Odası tarafından kutlanacak. İstanbul’daki 1 Mayıs’a katılma kararı alan Hak-İş ise Adana’da yer almayacak. Özellikle TEKEL işçilerinin mitinge Tek Gıda-İş Sendikası arkasında kitlesel katılması bekleniyor. Adana’da 1 Mayıs saat 13.00’te Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu Önünde başlayacak. Buradan Uğur Mumcu Meydanı’na yürünecek.

HER YERDE KUTLANACAK
Eskişehir’de 1 Mayıs, bu yıl önceki yıllarda olduğu gibi Sıhhiye Meydanı’nda kutlanacak. Türk-İş, DİSK, KESK, Memur-Sen ve Kamu-Sen’in birlikte düzenleyeceği mitinge iş yerlerinden çok sayıda işçi ve emekçi de katılacak. Saat 15.00’de Anadolu Üniversitesi tramvay durağı önünde toplanacak olan emekçiler buradan meydana yürüyecek.

Kars’ta 1 Mayıs KESK Kars Şube ve Temsilcilikler Platformu ile Genel-İş tarafından kutlanacak. Miting saat 12.00’de eski Devlet Hastanesi yanında bulunan Cumhuriyet Meydanı’nda kutlanacak.

1 Mayıs Çorum’da da mitingle kutlanacak. Türk-İş, KESK, DİSK, Kamu-Sen ve Memur-Sen’in çağrısıyla saat 12.00’da Saat Kulesi önünde toplanacak olan işçi ve emekçiler, Abide Kavşağı’na yürüyecek.

Yozgat’ta bir araya gelen 6 konfederasyonun temsilcileri 1 Mayıs için hazırlıklarını tamamladı. Saat 14.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşecek 1 Mayıs mitingi için çevre ilçelerden de otobüsler kaldırılacak.

Tokatlı emekçiler, 1 Mayıs’ı kutlamak için saat 12.00’da Tokat Gaziosmanpaşa Stadyumu önünde toplanarak Cumhuriyet Meydanı’na yürüyecek.

Bursa’da ise saat 12.00’de Gökdere Bulvarı’nda bir araya gelecek olan emekçiler, buradan yürüyüşle Fomara Meydanı’nda miting yapacak. Manisa’da 5 yıl aradan sonra 1 Mayıs yeniden mitingle kutlanacak. KESK’in çağrısıyla saat 13.00’de öğretmenevinde toplanacak olan emekçiler Cumhuriyet Meydanı’na yürüyecek.

Kocaeli’nde ise Taksim’de yapılacak kutlamanın ardından saat 18:00’de miting düzenlenecek.

Niğde Emek ve Demokrasi Bileşenleri, 1 Mayıs’ı Niğde Şefik Soyer’de saat 13.00’de kutlayacak.

YÜRÜYÜŞ YAPACAKLAR
Mersin’de 1 Mayıs, 9 yıl aradan sonra yeniden Cumhuriyet Alanı’nda kutlanacak.

1 Mayıs’ta saat 11.00’de İleri İlköğretim Okulu önünde bir araya gelecek olan emekçiler, İstiklal Caddesi’nden başlayacak olan yürüyüşün sonunda Cumhuriyet Alanı’nda miting yapacaklar.

Kayseri’de uzun yıllar sonra ilk defa sendika konfederasyonları 1 Mayıs’ı birlikte kutlayacak. Mimar Sinan Parkı’nda saat 13.00’de başlayacak olan kutlamalara, kurumlar kendi binalarının önünden yürüyüşle katılacak. Türk-İş, DİSK, KESK, Kamu-Sen tarafından düzenlenecek miting için son hazırlıklar da tamamlandı. Mimar Sinan Parkı’nda kurumlar adına açıklama yapan Türk-İş Bölge Temsilcisi Rıfat Pakkan “Herkesi Mimar Sinan Parkı’ndaki mitinge bekliyoruz” dedi. Birlik mücadele ve dayanışma çağrısı yapan Pakkan, Kayseri’de sağlanan birliğin büyütülmesi gerektiğini söyledi.

Ordu’da 1 Mayıs; Türk-İş, KESK ve Kamu-Sen tarafından kutlanacak. Eylem belediye önünde 12.00-15.00 arasında yapılacak.

Muğla’da Kışla Park’ta toplanacak olan emekçiler, buradan eski garaja kadar yürüyecekler.

1 Mayıs Sinop’ta DİSK, KESK,Türk-İş tarafından kutlanacak. Emekçiler eski garajda toplanıp Uğur Mumcu Meydanı’na yürüyecekler.

KONFEDERASYONLARIN ORTAK TALEPLERİ
* 1 Mayıs 1977’de öldürülenlerin faillerinin bulunmasını ve adalet önüne çıkarılması
* İşsizliğin önlenmesi
* Kiralık işçilik düzenlemesinden vazgeçilmesi
* Kıdem tazminatı hakkımıza dokunulmaması
* 4-c ve benzeri uygulamalardan vazgeçilmesi
* İşsizlik Sigortası Fonu’nun işsizler için daha etkin kullanılması
* Vergi adaletsizliğinin giderilmesi
* Sağlık ve sigorta hakkındaki mağduriyetin giderilmesi
* Asgari ücretin insan onuruna yakışır olması
* İş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin artırılması
* Antidemokratik yasaların değiştirilmesi
* Örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması
* Taşeronlaşma ve kayıt dışı ekonominin engellenmesi
* Özelleştirmelerin durdurulmasını, sosyal devletin daha etkin olması
* Emekçilerin sesine kulak verilmesi
(EVRENSEL)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.