» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Yaşasın, Artık Herkesin Sağlık Sigortası Var!

A+  A- Yaşasın, Artık Herkesin Sağlık Sigortası Var!

Sağlıkta dönüşüm süreci hızla devam ediyor. “Yaşasın, herkes sağlık güvencesine kavuşuyor” diyerek sevinenleri şimdi kötü bir sürpriz bekliyor. Özel hastaneler artık hasta sigortalıdan 2 kata kadar ilave ücret talep edebilecek.

Sağlıkta dönüşüm henüz proje aşamasındayken taslakları değerlendiren bazı sendikalar ve meslek odaları felakete dikkat çekse de o günlerde anlatılanları ciddiye almayan vatandaş bugün mağduriyetin eşiğine geldi.

Sendikalar ve meslek örgütleri tarafından sürekli “paran kadar sağlık dönemi” diye tanıtılan dönüşüme hükümet tarafından “artık istediğin hastaneye gidebileceksin, herkese sağlık sigortası” söylemiyle yanıt verilmekteydi.

2008 yılından itibaren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası‘nın (SSGSS) uygulanmaya başlanması ve dönüşümde ilerlendikçe anlatılanlar bir bir vatandaşın gündemine girmeye başladı. Binlerce lira Genel Sağlık Sigortası prim borcuyla karşılaşan vatandaş borçları ödemek konusunda çaresiz kaldı.

Zam Kararı Bakanlar Kurulu Yetkisinde

2008 yılında, Bakanlar Kurulu bu yetkisini kullanarak ilk olarak ilave ücret oranını yüzde 30’a çıkardı. Bu oran yüzde 70’e ve ardından yüzde 90’a çıkarıldı. 2013 yaz aylarının başında çıkarılan bir torba kanunla, Bakanlar Kurulu’na yüzde 200’e kadar fark ücreti belirleme yetkisi verildi.

Bu yetkiyle SGK’dan 100 lira alan özel hastane, sigortalıdan da 90 liraya kadar ücret talep ediyorken, Bakanlar Kurulu kararı sonrası 200 liraya kadar fark talep edebilecek.

Sağlıkta Değişen Rakamlar

Bakanlar Kurulu kararıyla yeni şekillenen muayene fark ücretlerine birkaç örnek vermek gerekirse;

Göz muayenesi fark ücreti 22.3 TL’den 49.6 TL’ye,
Cildiye muayenesi fark ücreti 24.3 TL’den 54 TL’ye,
Kulak burun boğaz muayenesi fark ücreti 23.3 TL’den 51.8 TL’ye
Çocuk hastalıkları poliklinik hizmet fark ücreti 24.3 TL’den 54 TL’ye yükselmiş oldu.

Paran Kadar Sağlık İşte Budur

Muayene fark ücretlerine zam yapılmasının yanı sıra hekimlerin hastalardan isteyecekleri test ve tahliller için de ayrıca fark ücreti alınacak. Bu ücretler için öncelikle hastadan ya da hasta yakınından yazılı onay alınacak. Hasta veya hasta yakını ücretlere onay verirse sağlık hizmeti alabilecek.

Hastanın masrafları karşılama gücü bulunmuyorsa ve muayene onayı veremezse o sağlık kuruluşundan sağlık hizmeti alamayacak.

Önlem Alınmış Durumda

Bakanlar Kurulu kararı ardından vatandaşın, yüzde 200‘e kadar fark ücreti talep edebilecek hastanelerde oluşacak tepkisini azaltmak adına SGK da bazı hazırlıklar yapmış durumda.

doktorunu-sec-1

SGK hastaya gideceği hastane, branş ve doktora göre ne kadar ödemesi gerektiğini önceden bildiren bir sistem hayata geçirdi. SGK internet sitesinden erişilebilen bu sistem üzerinden hastalar, hangi doktora ne kadar fark ücreti ödeyebileceğini görebilmekte. Oluşacak tepkiyi, hastayı önceden haberdar ederek azaltmayı planlayan SGK’nın bu uygulamasını adı “Hastaneni Seç, Doktoruna Ulaş”

“Hastaneni Seç, Doktoruna Ulaş” sistemi için tıklayınız.

doktorunu-sec-2

Fark Ücreti Hangi Hallerde Alınmayacak?

Acil servislerde verilen ve “yeşil alan muayenesi” adı altında kuruma fatura edilebilen sağlık hizmetleri hariç olmak üzere,

* Acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri,
* Yoğun bakım hizmetleri,
* Yanık tedavisi hizmetleri,
* Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri),
* Yenidoğana verilen sağlık hizmetleri,
* Organ, doku ve hücre nakilleri,
* Doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri,
* Diyaliz tedavileri,
* Kardiyovasküler cerrahi işlemleri için (öğretim üyesi tarafından SUT’un 4.1.1 numaralı maddesi kapsamında verilen sağlık hizmetleri hariç), otelcilik hizmetlerinde herhangi bir ilave ücret alınmayacak.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 20 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir. "Yaşasın, Artık Herkesin Sağlık Sigortası Var!" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. iletisim

  Cumhurbaşkanımız @RTErdogan, Yeşilköy Prof.Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi'nin açılış töreninde konuşma yap… https://t.co/gM6lWMO1Ix

 1. ZehraZumrutS

  Cumhurbaşkanımız Sn. @RTErdogan: “Türkiye güçlü sağlık altyapısı ve genel sağlık sigortası sistemi ile salgın sürec… https://t.co/vV9XyiH8j8

 1. AACanli

  Erdoğan: "Türkiye sahip olduğu sağlık alt yapısı ve genel sağlık sigortası sistemiyle salgın sürecinde dikkatleri ü… https://t.co/IKrhBJfRTx

 1. dobra_ci

  RT @iletisim: Cumhurbaşkanımız @RTErdogan, Yeşilköy Prof.Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi'nin açılış töreninde konuşma yaptı. "Türk…

 1. IlhanRahime

  RT @ZehraZumrutS: Cumhurbaşkanımız Sn. @RTErdogan: “Türkiye güçlü sağlık altyapısı ve genel sağlık sigortası sistemi ile salgın sürecinde d…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6