» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Yeni Gündem: “Karma Eğitim Kaldırılsın”

A+  A- Yeni Gündem: “Karma Eğitim Kaldırılsın”

Son günlerde kılık kıyafet serbestisiyle birlikte gündeme gelmeye başlayan yeni bir konu: “Karma Eğitim Kaldırılsın!”

Kendini eğitim uzmanı, yazar, sendikacı olarak niteleyen kişilerin dilinden düşmeyen “karma eğitim”, eğitimdeki başarısızlığın tek sorumlusu ilan edilmekte ve çözümün kız – erkek ayrılmış okullar olduğu iddia edilmekte.

Kız ve erkeklerin bir arada okuduğu, karma eğitim denen sistemde kızların ve erkeklerin aynı dersliklerde, aynı okullarda eğitim görmesinin toplumdaki ahlaksızlıkların temelini oluşturduğu belirtilmekte.

“Öğrenciler Ahlaksızlığa Kafa Yoruyor”

Küçük yaşta kız erkek ilişkilerinin içinde kalan öğrencilerin derslerinden çok “ahlaksızlıklara” kafa yorduğu, bu yüzden de derslerden beklenen başarının elde edilemediği belirtilmekte.

Kız ve erkeğin karışık okumasının, kızların taciz edilmesinin yolunu açtığını iddia eden görüşe göre, kızların eğitim imkanlarından yeterince faydalanamadığı, erkeklerin de kızlara ayak uyduramadığı belirtilmekte.

Bu şekilde eğitim veren ülkelerde küçük yaşta evlilik oranının yüksek olduğu belirtilmekte ve bir çok ülkenin karma eğitimden vazgeçtiği iddia edilmekte.

Karma eğitimi toplumun en büyük sorunlarından biri ve “felaket” olarak değerlendiren bir yazıdan alıntıladığımız bölümde şu ifadelere yer verilmekte;

(Karma eğitimin) Verdiği zararları kısaca şöyle sıralamak mümkün:

1. Okullarda kızların cinsel tacize uğramasına yol açtı.
2. Kızlara erkek hegemonyasında yaşamayı öğretti.
3. Özellikle muhafazakâr ailelerin kızları okula göndermemesine yol açtı, kızları eğitimsiz bıraktı.
4. Karma sınıflar strese yol açtı, kız ve erkeklerin yeteneklerini geliştirmelerini engelledi.
5. Fizik, kimya, bilgisayar, spor, el işi, motor dersi gibi alanlarda kızlar erklerle yarışamadı ve yeteneklerini geliştiremedi.
6. Dil, edebiyat, tarih, coğrafya, biyoloji, sosyal bilgiler alanında kızlarla yarışamayana erkeklerin yeteneklerini geliştirmesini engelledi.
7. Kız ve erkeklerin derslere odaklanmalarını ve daha iyi yetişmelerini önledi. Özellikle mühendislik alanlarında kızların verimsiz olmasına ve daha az maaşlı meslekler seçmelerine yol açtı.
8. Ergenlik çağındaki kız ve erkekler dersler yerine karşı cinsle ilgilenmesine ve ahlakî yozlaşmanın meydana gelmesine yol açtı.
9. Okullarda kız veya erkek arkadaşını başkalarından kıskanan erkek veya kızların kavga etmesine sebep oldu.
10. Fiziken güzel olmayan ve arkadaş bulamayan kız ve erkekleri karamsarlığa sürükledi.

….

Bu Gündem Karşımıza Çok Çıkacak

Daha çok İslamî dergilerde ve yayınlarda dile getirilen bu konunun, önümüzdeki günlerde daha çok tartışılması, hatta konuyla ilgili toplumun çeşitli kesimlerinin fikirleri ve “önerileriyle” bazı düzenlemelerin gündeme gelmesi bekleniyor.

 

https://www.facebook.com/egitimciyizcom

https://www.facebook.com/egitimciyizcom

 

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 7 Ocak 2013 tarihinde eklenmiştir. "Yeni Gündem: “Karma Eğitim Kaldırılsın”" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. kaya

  bencede kaldırılsın hemde hemen ayrılsın benim bulunduğum ilçede lisede tam 21 kız okuldaki erkeklerle ilişkiye girmiş okulların artık kerhaneden farkı kalmadı resmen Türk milletin piç bir millete dönmesini istemiyorsak okulları bir an önce ayırmalıyız sadece okulları kız öğrencilere bayan öğretmen erkek öğrencilerede bay öğretmen olmalı bu devirde öğrencisiyle yatanlarmı taciz edenlermi 13 yaşındaki kız öğrencisini kaçıranlarmı ne ararsanız var artık

 1. YSulaksu

  RT @mer24702610: @TekTipPlatformm Ben şu 1 aydır yapılan o kadar açıklamadan tek bir sey anlamadım karma karışık oldu her sey. Basta 3 ay t…

 1. mer24702610

  @TekTipPlatformm Ben şu 1 aydır yapılan o kadar açıklamadan tek bir sey anlamadım karma karışık oldu her sey. Basta… https://t.co/g3hhHDQZqC

 1. magnacumvoce

  bunu dediği yer de "karma eğitim kaldırılsın" önergesi veren eğitim bir-sen. yeminle dalga geçiyorsunuz ya. bir de… https://t.co/EvKRePFghu

 1. furkancipka

  @kalan_olgun nim otomobiller karma eğitim kurban vermek sevdiceğim

 1. rewendzuke92

  @BernaBaymak anlam genişlemesi huylar karma eğitim #izmirêſčòrț #bucaêſčòrț yargılama usulü meydani ördekgagası

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6