» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Yeni Sorun: Büyükşehir Belediyeleri Yasası

A+  A- Yeni Sorun: Büyükşehir Belediyeleri Yasası

Eğitimin Özelleştirilmesinde Yeni Adım: Büyükşehir Belediyeleri Yasası

Başlığa bakıp, “Büyükşehir Yasası” ile eğitimin ne ilgisi var diye düşünebilirsiniz. İlgisi var. Şöyle ki;

Var olan durumda, Yükseköğretim ve ortaöğretim okullarının kendi bağımsız bütçeleri vardır ve kendi ihtiyaçlarını kendileri planlayarak, ihtiyaçları ile ilgili harcamaları, genel bütçeden gelen ödenekler çerçevesinde, kendileri yaparlar.

Ancak ilköğretim okullarının, ihtiyaçlarını karşılamak için kendi bağımsız bütçeleri yoktur. Bunun yerine sistem, ilköğretim okulu yapımı ile bu okulların (İlkokul ve ortaokul) yakıt, elektrik ve su gibi ihtiyaçlarının bir bölümünün il ve ilçe özel idare müdürlükleri tarafından karşılanması şeklinde, işlemektedir.

Biraz daha açacak olursak, genel bütçeden, ilköğretim okulu yapımı ve kimi ihtiyaçlarının karşılanması için ayrılan ödenekler, il özel idareleri bütçesine aktarılmakta, buradan da il milli eğitim müdürlüklerinin talebi doğrultusunda harcama yapılmaktadır.

Tabii, okul yapımı ve temel ihtiyaçların giderilmesi dışında ilköğretim okulları, diğer küçük onarım, okul cihazlarının bakım ve onarımı, telefon, internet, kırtasiye ve temizlik malzemesi gibi giderleri ile temizlik ve güvenlik hizmetleri alımı konusunda, yalnız bırakılmaktadır. Okul müdürlüklerine, “kendi başınızın çaresine bakın” denilmektedir.

Okul müdürlükleri de bu ihtiyaçlarını gidermek için “Okul-Aile Birlikleri” aracılığıyla çeşitli faaliyetler yapmaktadır.

Sistem, kör-topal da olsa yürümektedir.

Büyükşehir Belediyeleri Yasa Tasarısı yasalaştığında, aralarında en büyük illerimizin bulunduğu 29 il, büyükşehir belediyesi statüsüne geçecek, bu iller ve ilçelerindeki il ve ilçe özel idare müdürlükleri kaldırılacaktır. Tasarıya göre, il ve ilçe özel idare müdürlüklerinin yerine “Yatırım İzleme ve Koordinasyon Merkezleri” kurulması planlanmaktadır. Bu merkezlerin ne tür görevler yapacağı, il ve ilçe özel idare müdürlüklerinin, şu anda yaptığı görevleri yapıp, yapmayacağı belirsizdir.

Bu belirsizlik, son dönemde eğitim ve sağlık sektöründe yaşanan özelleştirme-piyasalaştırma adımlarının yeni bir örneği ile karşı karşıya olduğumuzun habercisi gibi görünüyor.

Devlet, eğitimin finansmanında bundan böyle, sadece okul yapımları ile ilgilenecek, ilköğretim okullarının diğer ihtiyaçlarına karışmayacak, onları ekonomik açıdan bir belirsizliğin içine sürükleyecektir…

Zaten, kamu kurumları içinde ödenek açısından en kötü durumda olan ilkokul ve ortaokullar, bu yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte tamamen kendi kaderleriyle baş başa kalacaktır.

Aslında, fotoğrafın bütününe baktığımızda, performans sistemi, esnek çalışma sistemi, öğrencilere getirilen seçmeli dersler, çalışanların iş güvencesine dönük yapılan çalışmalar, sendikal çalışmaların engellenmeye çalışılması, okul-aile birlikleri yönetim kurullarından okul idareci ve öğretmenlerinin çıkarılarak tamamen velilerden teşkil edilmesi gibi nedenlerle, eğitim sisteminin piyasaya açılması çalışmaları zaten başlamıştı. Büyükşehir Belediyeleri Yasası ile sistemde bir gedik daha açılarak, ilköğretim okullarının, il ve İlçe özel idare müdürlükleri tarafından karşılanan kimi giderlerinin de, okul müdürlüklerinin üzerine yıkılması planlanmaktadır.

Bu yasanın kamuoyunda tartışılan yönlerinin dışında, il ve ilçe özel idare müdürlüklerinin kaldırılması yönü ile de gündemde tutulması ve eğitim sistemine yapacağı olumsuz etkilerin en aza indirilmesinin sağlanması gerekmektedir.

Eğitim sisteminin bütün paydaşlarının, özellikle de bu yasa konusunda sessiz kalan eğitim sendikalarının, vakit çok geç olmadan bu konunun farkına varmaları gerekir.

Ödeneği olmayan ilkokul ve ortaokullar sorunu, başta okul çalışanları, öğrenciler ve veliler olmak üzere, bütün toplumun sorunudur.

Abdullah DAMAR / Eğitimci-yazar

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER kategorisi altında 6 Kasım 2012 tarihinde eklenmiştir. "Yeni Sorun: Büyükşehir Belediyeleri Yasası" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. MEHMET BEKÇİ

  TÜRK EĞTİM SEN VE TÜRKİYE KAMUSEN SİTELERİNİ TAKİP EDİN SAYIN YAZAR. EZBERE YAZMIŞSINIZ

  • Anonim

   Sayın Bekçi,sendikalar dahil, eğitime dair bütün gelişmeleri izlemeye çalışırım.Bahsettiğiniz sitelere de baktım. yazım ile ilgili bir bilgiye, büyükşehir belediyeleri yasasını benim baktığım noktadan eleştiren bir yazıya rastlamadım.Yazımın neresi ezbere?yazarsanız memnun olurum.

 1. cig_deniz

  RT @barisyarkadas: 3- AKP Seçim Bürosu haline çevrilen bu bina, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Kadıköy Vapur İskelesi... AKP ve MH…

 1. ChefcookChef

  RT @barisyarkadas: 3- AKP Seçim Bürosu haline çevrilen bu bina, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Kadıköy Vapur İskelesi... AKP ve MH…

 1. kmlttnylcn

  RT @barisyarkadas: 3- AKP Seçim Bürosu haline çevrilen bu bina, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Kadıköy Vapur İskelesi... AKP ve MH…

 1. SuperMarioJrdel

  RT @barisyarkadas: 3- AKP Seçim Bürosu haline çevrilen bu bina, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Kadıköy Vapur İskelesi... AKP ve MH…

 1. mibik

  RT @barisyarkadas: 3- AKP Seçim Bürosu haline çevrilen bu bina, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Kadıköy Vapur İskelesi... AKP ve MH…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7